Внаслідок російського ракетного обстрілу історичного центру Одеси 31 січня 2025 року серйозно постраждала і філія Літературного музею, розташована на вулиці Італійській (раніше – Пушкінській) поряд з готелем «Брістоль». Раніше музей носив ім'я Пушкіна, але з початку поточного року був реорганізований в музей іноземних письменників в Одесі. Його подальшою долею поцікавилося «Одеське життя».
Як розповів у своєму щотижневому відеозвіті депутат Одеської міськради Петро Обухов, з’ясувалося, що з початку 2025 року «іронічно і символічно» постраждалий музей – вже не музей Пушкіна.
«Це філіал Літературного музею, і його директорка говорила, що у них були плани зробити цей музей музеєм міжнародних письменників, які відвідували Одесу. Не тільки Пушкіна, а, наприклад, ще й Марка Твена та інших», – пояснив депутат.
Стаття по темі: Марк Твен в Одесі: як письменник відкрив Америку в нашому місті
Але нещодавня атака росіян внесла свої корективи в плани співробітників закладу:
«Зараз після цієї атаки там дуже великі проблеми – там розбиті вікна, проблема зі стелею, і тому відкриття цього музею відкладається на багато місяців», – додав Петро Обухов.
За словами директорки Літературного музею, до структури якого входить вже колишній пушкінський, Тетяни Липтуги, внаслідок ракетного удару 31 січня будівля на Італійській вулиці серйозно постраждала.
«Вибиті вікна, двері, пошкоджено дах, стіни. Над нами нависає шматок готелю «Брістоль», який може в будь-який момент обвалитися. Зараз на місці працює комісія, яка повинна оцінити шкоду, потім будемо думати, як бути далі. Зараз найголовніше – евакуювати колекцію, там багато унікальних предметів. На жаль, все це віддаляє нас від мети – створення нової експозиції. Сказати, коли це станеться, вже не можу», – цитує керівника музею «Думська».
Як зазначає видання, формально музей Пушкіна, відкритий в далекому 1961 році, припинив існування 1 січня 2025 року. На його деколонізації більше року наполягали депутати обласної ради та громадські активісти. Під їхнім тиском його перейменували в музей «Іноземні письменники в Одесі».
За словами Тетяни Липтуги, в Одесі в різний час, у XIX-XX століттях, бували та жили не менше двох десятків літераторів із світовим ім’ям. Окрім згаданого Марка Твена, це і румунський класик Міхай Емінеску, і американський письменник Теодор Драйзер, а також російські письменники Олександр Грін, Іван Бунін та багато інших.
«Ми плануємо розширити експозицію, щоб охопити і їхні біографії та творчість», – заявила директорка Літмузею.
Що стосується розташованого біля музею пам’ятника Пушкіну, який зараз закритий від очей перехожих дерев’яними панелями, то його долю повинна вирішити мерія Одеси, оскільки цей монумент перебуває у веденні міста.
Нагадаємо, ввечері п’ятниці, 31 січня 2025 року, росіяни обстріляли Одесу балістичними ракетами типу «Іскандер». Удар припав по історичному центру міста. Постраждали сім людей. Серйозні пошкодження отримали 19 пам’яток архітектури, внесені до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
Читайте також:
Якщо про погоду, то, здається, лютий трохи глузує з нас. В один день мокрий сніг,… Read More
З 28 січня в Одеській області змінився графік руху приміських електропоїздів. "Одеське Життя" вже повідомляло… Read More
Завтра, у середу, 5 лютого 2025 року, усіх охочих одеситок запрошують безкоштовно пройти мамологічне обстеження… Read More
У 2024 році ринок праці Одещини демонстрував цікаві тенденції: зменшення кількості шукачів роботи одночасно зі… Read More
До кінця березня Одеса отримає ще 3 нові низькопідлогові трамваї «Татра-Юг», виготовлені в Дніпрі та… Read More
У національному застосунку «Штрафи UA», який дозволяє перевіряти та оплачувати штрафи за порушення ПДР, тепер… Read More