Новини Одеси та Одеської області

Знесення пам’ятника Катерині II: хто і коли може це зробити

Знесення пам’ятника Катерині II: хто і коли може це зробити

У сучасній Одесі суперечки навколо можливого знесення пам’ятника Катерині ІІ – одна із найгостріших тем для дискусій. Петиції та листи про знесення надходжу до обласної адміністрації та президента. Але ухвалити рішення про знесення можуть лише депутати Одеської міськради після рекомендацій одеської міської історико-топонімічної комісії.

І тому, незважаючи на дискусії, знесення Катерині II поки що навряд чи загрожує. І в комісії, і в міськраді прихильники зносу чи перенесення пам’ятника поки що у сильній меншості.

Що стосується думок самих одеситів про пам’ятник та роль особистості Катерини II в історії Одеси, їх можна поділити на три групи:

  1. Катерина II – засновниця Одеси, тому пам’ятник їй доречний та необхідний
  2. Катерина II – колонізатор, яка принесла на вільні українські землі кріпацтво. Тому пам’ятник необхідно негайно прибрати.
  3. Третій групі одеситів не так важлива історія, як сучасність – вони вважають недоречним витрачати кошти на знесення чи перенесення пам’ятника, особливо під час війни.

«Одеське Життя» пропонує своїм читачам матеріал партнерів із «Суспільне. Одеса» про всі останні суперечки та події, пов’язані з фігурою російської імператриці.

Що про пам’ятник думають городяни

Питання знесення пам’ятника Катерині ІІ в Одесі має розглянути Президент Володимир Зеленський. Відповідні дві петиції набрали достатньо голосів на сайті. Перша – про звичайний знесення. Друга – про заміну пам’ятника на статую американському акторові порнофільмів Біллі Герінгтону. Думки городян із цього приводу розділилися.

“Якщо Катерина заснувала це місто, скажіть, що тепер робити, знести всю Одесу? Ну тоді її потрібно знести і побудувати нову і назвати її, я не знаю, “Павлина”. , то будь ласка, напишіть, що так, вона там була узурпатором – всім ким завгодно, напишіть на цій пам’ятці, поставте табличку. Але зносити пам’ятник, а тим більше коли війна”, – впевнена місцева мешканка Наталя.

“Петиція, яка пов’язана із заміною на відомого порноактора – це ідіотизм, повністю не підтримую. Заміна? Можливо так, ну це російська імператриця. Знести та замінити на пам’ятник якомусь українському діячеві – так, тому, що було в петиції – ні» , – розповів одесит Ігор.

“Все, що завгодно буде краще, ніж пам’ятник колонізатору”

Автор петиції про заміну пам’ятника Катерині на скульптуру американському акторові Біллі Геррінгтону – 30-річний одесит Олексій Матвєєв. За його словами, петицію він створив заради сміху, проте вважає, що в Одесі не може бути пам’ятнику колонізатору:

“Насправді, мені все одно, що там стоятиме. Це може бути пам’ятник Біллі Геррінгтону. Це може бути пам’ятник одеському гумору. Це може бути, я не знаю, пам’ятник купі гною. Все, що завгодно, буде краще, ніж пам’ятник колонізатору, тирану, вбивці. Це моя позиція”, – упевнений чоловік.

Одеса не зможе позбутися пам’ятника самостійно, адже місцеві депутати намагатимуться мобілізувати свій електорат, щоб не допустити цього, переконаний Олексій. Саме тому він створив петицію на сайті президента. За його словами, країні потрібен закон про деколонізацію:

“Ми повинні говорити про першоджерела взагалі нашого протистояння з росією. Справа не тільки в Катерині. Це колоніальна війна. Ми воюємо зараз з росією не тому, що, як люди вважають, якісь інтереси чи олігархи наші посперечалися. Це колоніальна війна. І Путін, він заявив, що Україна – це не держава, вона не повинна існувати і вона існуватиме тільки на її умовах, тобто інкорпорована в частину російської культури, російської держави. Ми повинні відмовитися від цього”.

Просування петиції в інтернеті

Активним просуванням петиції Олексія Матвєєва на аудиторію 265 тисяч передплатників займався блогер з Одеси Олексій Шевцов. За його словами, робив це для того, щоб “потролити” російських патріотів, які підхопили цю тему та робили про це матеріали.

Олексій переконаний, що долю пам’ятника мають вирішувати одесити, але перед цим треба більше розповісти про політику Катерини. Що стосується пам’ятника Біллі Херрінгтону, то він вважає, що його установка “у менш презентабельному місці” пішла б на користь і показала б, що українці мають почуття гумору, адже “Біллі це старий і максимально позитивний міжнародний інтернет-мем”.

Чоловік вважає, що одесити хочуть зберегти пам’ятник Катерині, бо не заглиблювалися в історію і не замислювалися про процеси закріпачення та дії імператриці:

“Я не думаю, що її знесуть, багато одесити її сприймають не через призму російської імперії, кріпосного права, для них це просто хороший брелок, символ, тому пропагандистського ефекту вона не дає. Ми зустріли багато незадоволених нашою петицією одеситів, при цьому жодної секунди не можна сумніватися в їхній патріотичності Україні, вони сприймають її “як засновницю міста і тільки “.

За словами Олексія, поширення інформації про цю петицію у ЗМІ, зокрема іноземних, показало, що ми маємо демократичні інститути, а українська молодь зайшла на сайт президента і змогла проголосувати там у тому числі за важливішими ініціативами.

Історико-топонімічна комісія не планує голосувати за знесення пам’ятника, проте він приречений

Окрім Володимира Зеленського, розглядати питання пам’ятника має історико-топонімічна комісія Одеської міської ради. Після її рішення голосувати мають депутати. Один із членів комісії Петро Обухов пояснює – сьогодні у її кулуарах триває дискусія, втім остаточне вирішення проблеми може бути після війни:

“Я з більшістю представників топонімічної комісії персонально не знайомий, я бачу їх виключно на засіданнях. І більшість із них, вони там дуже довго сидять і, наприклад, є одна людина, завдяки якій встановлено пам’ятник. Є такі, прогресивніші, проєвропейські члени, з якими я спілкуюся, але вони також за спокійніший підхід. Чесно кажучи, я думаю, що вона приречена. Зрештою її знесуть, але потрібен час, щоб люди до цього дійшли”.

Рекомендації Міністерства культури з демонтажу пам’ятників

За даними Міністерства культури та інформаційної політики, рішення щодо демонтажу пам’яток, пов’язаних з російською історією та культурою, повинні враховувати висновки вчених та незалежних експертів з історичної, художньої цінності таких об’єктів, їхньої унікальності та доцільності використання як “маркера” російських імперських претензій.

Для пам’ятників, які є об’єктами культурної спадщини, є окрема процедура, проте пам’ятник “Засновникам Одеси” до цього списку не включено.

Демонтаж монументів, які не мають статусу об’єкта культурної спадщини, вирішується власником такого об’єкта (у даному випадку це Одеська міська рада – ред.). Єдиним застереженням щодо відповідних рішень є врахування думки суспільства, економічна доцільність та можлива культурна цінність об’єкта.

За даними Мінкульту, найбільш цивілізованим підходом до поводження з пам’ятниками є їхнє переміщення. Рішення про переміщення пам’ятки місцевого значення оформляється наказом міністерства.

Історики не дійшли згоди щодо важливості пам’ятника

Історик та краєзнавець Олександр Бабич вважає, що Одеса не готова до знесення цієї пам’ятки. Він нагадує, що ця площа мала низку різних назв: “Площа героїв Потьомкінців”, “Площа Карла Маркса” та “Площа Гітлера”, але Катерина II, за словами чоловіка, ідеально вписується в краєзнавчий ландшафт і посідає правильне місце в Одесі.

Тарас Гончарук – історик та професор. За його словами, оригінальна пам’ятка Катерині існувала з 1900 по 1922 рік, потім була знесена більшовиками. Сучасна пам’ятка була створена у 2007 році за сприяння колишнього мера Одеси Едуарда Гурвіца:

“Вони поставили цей пам’ятник як маркер Новоросії. Тоді ж, у ці ж роки, з’явився пам’ятник Катерині у Тирасполі, зараз, ми знаємо, буде пам’ятник Катерині у Херсоні, тому, я думаю, що вони за нього чіплятимуться до кінця. Давайте ми будемо знати, що цей пам’ятник – пам’ятник злочинцю, вбивці свого чоловіка. Людині, яка знищила українську державність, людині, яка наприкінці 18 століття зробила з українців рабів”.

Дивіться також сюжет “Одеського Життя” про те, що може з’явитися в Одесі на місці пам’ятника Катерині ІІ? (відео)

Ще новини Одеси на тему:

Перейменування одеських вулиць: буде змінено сотні назв

З Театральної площі приберуть імена Героїв Соцпраці та СРСР: долю Катерини вирішать потім

Джерело та фото: “Суспільне. Одеса”

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: