Новини Одеси та Одеської області

Змії, тритони та сотні інших тварин: одесити рятують братів менших із Херсона

Змії, тритони та сотні інших тварин: одесити рятують братів менших із Херсона

Після вибуху на Каховській ГЕС десятки тисяч змій та інших тварин винесло до одеських берегів. Одесити кинулися їх рятувати та передавати до Одеського зоопарку. Чи повернуться тварини до рідного середовища, і чи з’являться на Одещині отруйні змії, розповідає директор зоопарку, герпетолог Ігор Бєляков.

Припливли на островах зі сміття

Сьогодні у зоопарку перебувають 300 тварин, винесених до Одеської затоки. Вони припливли на плавунах — острівцях з очерету, гілок, сміття. Самку оленя врятували військові моряки. Цуценят єнотоподібної собаки принесли військові. Тритонів, жаб, черепах, ондатр збирали на узбережжі співробітники зоопарку. Але більшу частину врятованих тварин, за словами Ігоря Бєлякова, до зоопарку принесли одесити.

— І ми дуже вдячні людям за те, що вони приєдналися до такої справи, — ділиться директор.

Припливли з Херсонщини та змії. До зоопарку надійшли кілька десятків водяних вужів, один звичайний і один сарматський полоз.

Для багатьох водних тварин морська вода згубна. Але водяним вужам подорож морем шкоди не завдала. Ці тварини можуть жити і в прісній, і в солоній воді. Але, поступивши до зоопарку, вони, як і всі інші «переселенці», проходять карантин.

Порятунок унікальних тритонів та невинних вужів

Тварин, які потрапили до зоопарку, його співробітники планують випускати в дику природу. Окрім тритонів. Поки що їх усіх тримають у зоопарку. Випускати планують уже на Херсонщині, коли це стане можливим.

— Їх загинуло дуже багато. А це – червонокнижний вид України – унікальна херсонська популяція дунайського тритону, – пояснює Бєляков. — І щоб відновлювати материнську популяцію, їх треба повернути саме в те місце, звідки вони до нас потрапили.

Випуск у природу змій появою отруйних видів на Одещині не загрожує, запевняє Біляков.

— В Одеському регіоні — чотири основні види змій. Два види полозів – сарматський та жовтобрюхий, обидва занесені до Червоної книги України. Два види вужів – водяний та звичайний, — розповідає директор зоопарку. — Усі ці види для людини безпечні. Водяний серед них — наймасовіший. Його всі вважають за гадюку, бо він не має жовтих вушок. Але це рідний брат звичайного вужа, якого саме по жовтих вушках знають. І він так само необразливий — не отруйний, не кусається. Може шипіти, робити випади, лякати, але не може завдати шкоди.

Гадюкам на Одещині не комфортно

На Херсонщині мешкає степова гадюка. І теоретично вона могла на плавунах потрапити на одеський берег. Герпетолог уважно стежив за повідомленнями, співробітники зоопарку шукали гадюк на березі. Але поки що жодної отруйної змії виявлено не було.

— У перші дні, коли плавуни припливли, зателефонували з поліції: кажуть, гадюка тут припливла з Херсона, згадує Біляков. — Запитую: звідки знаєте? Виявляється, пляжем йшла людина, яка приїхала з Херсона, і сказала, що це гадюка з Херсонського регіону. Приїжджайте – ми її охороняємо. Я одразу поїхав – це було на 11 станції Великого Фонтану. Поліцейські змію накрили коробкою, придавили – все за розумом зробили. Але виявилося, що це був водяний, якого прийняли за гадюку.

Наразі гадюка не може з’явитися на Одещині, переконаний герпетолог. Навіть якщо якась особина припливе.

Аби створити нову популяцію, відбулася інвазія — вторгнення на якусь територію або в екосистему не характерного для них біологічного виду, потрібна достатня кількість особин та відповідні умови. А в Одеській області для гадюки поки що умови не підходять. Можливо, через 20-30 років у зв’язку зі зміною клімату, потеплінням населення цього виду просунеться в бік Одеського регіону.

— Нині у нас гадюк боятися не варто. До того ж це рідкісний вигляд, Червона книга України. Щоправда, на півночі, у Савранському урочищі зустрічається гадюка Микільського, але там її дуже мало. Зустріти її — дуже великий успіх, — вважає Бєляков.

Де в Одесі можна побачити колекцію змій

Колекцію змій можна побачити у Одеському зоопарку.

— У нас у тераріумі є дуже гарні пітони та удави, багато екзотичних видів змій і вужеподібних – з різних континентів, — розповідає Біляков. — Відвідувачі можуть оцінити всю різноманітність їх забарвлень, розмірів.

Герпетолог переконаний, що змії – чудові, унікальні істоти. Адже вони вміють не лише повзати, а й плавати, рити, згортатися у спіраль і котиться піском. Добами нерухомо спостерігати і блискавично завдавати точного удару. А вмінню ніколи не поспішати і ніколи не зволікати, у змій варто було повчитися людині.

— Я закликаю всіх одеситів не бачити в кожному вже гадюку, — каже Бєляков. — Не бачити небезпеки — не лякатися і не хапатися за ціпок. Якщо бачите змію, і у вас виникають сумніви, як з нею вчинити, треба сфотографувати її – на відео іноді нічого не зрозуміти. Декілька чітких фото відправте на мій номер у вайбері: 0681404539. І ми тоді розумітимемо, що це за змія.

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції