Новини Одеси та Одеської області

Як поводитися під час зустрічі зі змією в Одеській області

Як поводитися під час зустрічі зі змією в Одеській області

Тепла пора року – це час масових зустрічей зі зміями як на Одещині, так і у місті. Дуже часто така несподівана знахідка у дворі дачі або на пляжі викликає в людини паніку від якої, як правило, страждає змія. Чи варто бояться наших змій і як поводитися при зустрічі з цими плазунами? З цим питанням ми звернулися до Ігоря Бєлякова, директора Одеського зоопарку, який понад сорок років займається їх вивченням.

Змії Одещини, які вони?

На Одещині водиться чотири основні види змій. Два види вужів – звичайний і водяний та два види полозів. Усі вони не отруйні.

Вуж звичайний

Візитна картка вужа – жовті «вушка». Його у нас добре знають навіть діти. Тому проблем із ним практично не виникає.

Уж обыкновенный

Вуж звичайний. Фото: Marek_Szczepanek

Водяний вуж

«Рідний брат» звичайного вужа. Він не отруйний, кусатися не вміє. У нього немає жовтих вушок, а забарвлення може бути різним: від сіро-плямистого з помаранчевим черевцем до абсолютно чорного кольору. При зустрічі з вами він почне звиватися, шипіти і видавати неприємний запах. Але це все способи захисту, а не нападу. Це найчисленніший вид змій на Одещині.

Водяной уж

Водяной уж

Полоз жовтобрюхий

Найбільша змія Європи, впізнати яку можна за характерним жовтуватим пузиком. Це не отруйна, але агресивна змія-воїн, довжина якої може перевищувати два метри. Але жодної реальної загрози людині полоз не становить. Охороняється законом. Занесений до Червоної книги України.

Полоз желтобрюхий

Полоз жовтобрюхий

Полоз сарматський

Він же паласов полоз, він же чотирисмуговий полоз. Дуже гарна змія, вся «рябчик». Укусити може, але вона не отруйна. Охороняється законом. Полоз занесено до Червоної книги України.

Полоз сарматский

Полоз сарматський

Гадюка Нікольського

Її надзвичайно рідко можна зустріти лише на півночі Одещини, у Савранському урочищі. Ігор Беляков каже, що за всю свою сорокарічну практику вивчення змій, бачив таку гадюку лише три рази. Ще раз звертаємо вашу увагу, на околицях Одеси ці змії не водяться.

Гадюка Нікольського. Фото: Харьковский зоопарк

Проблема зникнення змій

За останні десятиліття у нас зменшується чисельність звичайного вужа, але збільшується чисельність трьох видів. Це відбувається з кількох причин. Мабуть, їм підходять зміни кормової бази, вони більш терпимі до сусідства з людиною і їх стали меньше вбивати.

— У 80-ті та 90-ті роки змій убивали набагато більше, – каже Ігор Бєляков, а за останні роки культура населення та рівень освіти зріс. Люди змінюються, і на краще – вони розуміють, що ці змії не отруйні. Ми ведемо велику освітню роботу. Зняли кілька фільмів, читаємо лекції. Потрібні широкомасштабні програми та пояснення того, що змії – наші друзі, а не вороги. Вони не слизькі, не холодні, а навпаки, дуже граціозні і треба ставитись до них із любов’ю.

Корисність змій очевидна – вони полюють на гризунів: мишей, щурів, які знищують урожай та розносять інфекційні хвороби. Але найголовніше те, що вони складають частину екосистеми. Вони поїдають когось та їх теж хтось їсть. Серед тих, хто активно поїдає змій – їжаки, лисиці, тхори, куниці, вовки, чаплі, лелеки, журавлі, орли. Якщо прибрати цю ланку з ланцюга, ми отримаємо незворотні наслідки.

Як поводитися при зустрічі зі змією

Змії можуть з’явитися будь-де: заповзти в машину, офіс, сховатися під ліжком і навіть виповзти з унітазу. Спеціальних служб, які б займалися їх упійманням немає, а рятувальники в таких випадках передзвонюють Ігореві Белякову. Якщо Ігор Володимирович поруч, то може й під’їхати особисто, але найчастіше він просить сфотографувати змію. Після цього він каже, що це за екземпляр і як з ним треба чинити. На жаль, буває і таке, що на телефон надсилають уже мертвих особин, ще раз закликаємо не робити цього.

Якщо раптом вас вкусив полоз чи вуж, по-перше, не панікуйте – у цих змій немає отруйних зубів. Їх укус може виглядати як подряпина. У цьому випадку можна просто протерти місце укусу спиртом, щоб уникнути занесення вторинної інфекції. Звичайно, про всяк випадок, як і після укусу будь-якої іншої дикої тварини, краще звернутися до лікаря, спіймати змію і разом з нею прийти до лікувального закладу.

Хоч у нас і не є отруйні змії, але така може втекти з приватного тераріуму, і повірте, трапляється це часто, — зазначив Ігор Беляков.

В Україні, каже, Ігор Володимирович, дуже легко відрізнити отруйну змію від неотруйної навіть дилетанту. Треба подивитись змії в очі. Якщо в неї, зіниця кругла і схожа на людську – значить, це полоз чи вже. Якщо вертикальний, як у кішки, то це гадюка. Але це правило діє лише в Україні.

У разі виявлення змії можна зателефонувати до Ігоря Володимировича Бєлякова за телефоном 068-14-04-539.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції