Як зекономити на комуналці й мати стабільне опалення навіть під час відключення електроенергії – ці питання взимку постають перед багатьма одеситами. Втім, зараз їх можна вирішити завдяки програмам підтримки співвласників багатоквартирних будинків в Одесі. Зокрема, ОСББ можуть отримати компенсацію за генератори і гранти на енергомодернізацію будівлі. Розповідаємо, як скористатися цими можливостями і які умови потрібно виконати, на прикладі тих одеситів, хто вже отримав гроші.
З 2022 року, в межах міської цільової програми, жителі багатоквартирних будинків в Одесі можуть отримати компенсації витрат на придбання електрогенераторів та іншого обладнання. Така можливість доступна для мешканців будівель із трьома і більше поверхами, які об’єднані в ОСББ або ЖБК. Компенсація передбачена у розмірі 70% вартості автономного джерела електроживлення, але не більше, ніж 200 тисяч гривень.
1.Провести загальні збори співвласників і ухвалити рішення про участь у програмі.
2.Зібрати пакет документів:
3.Встановити обладнання та зробити фото серійних номерів.
4.Подати документи до районної адміністрації.
5.Дочекатися рішення комісії та отримання компенсації.
Для будинків з ліфтами, індивідуальними тепловими пунктами або насосами генератори повинні мати потужність від 5 кВт. А для будівель без ліфтів та теплопунктів – від 3 кВт. При цьому автономні джерела електроживлення мають бути придбані у період дії воєнного стану, а оплата за них здійснена через банківські установи.
Серед тих, хто вже скористався програмою компенсації за генератори, – ОСББ «Одеса-Тополина-10». Ця десятиповерхівка збудована понад 20 років тому. Завдяки новому енергообладнанню котельня у цьому будинку може працювати без електрики щонайменше дев’ять годин.
– У нас були загальні збори. На них ми ухвалили рішення, яку суму збирати з кожного квадратного метра наших квартир. Усе зібрали і у вересні зробили закупівлю. Це один інвертор двофазний на 10 кВт і три акумулятори на 5 кВт кожен. Встановили все у вересні, бо для того, щоб подати заявку на будь-яку компенсацію, треба вже мати фото обладнання в зборі та окремі фото серійних номерів усіх, – розповідає керівник ОСББ Володимир Ткаченко.
Загальна сума, яку зібрали мешканці будинку, становила близько 300 тисяч гривень. Кожна квартира внесла від трьох до чотирьох тисяч гривень залежно від площі.
– 4 жовтня ми відправили документи в Київську районну адміністрацію. Через два дні нам зателефонували, сказали, що їх усе влаштовує, в плані дотримання вимог для компенсації. Нас попередили, що, найімовірніше, фінансове повернення буде у 2025 році. Але несподівано 20 грудня нам надіслали 199 тисяч 500 гривень за максимальної компенсації за цією програмою в 200 тисяч гривень.
За словами голови ОСББ, встановлені акумулятори розраховано на 10 років роботи, або 10 тисяч циклів зарядки та розрядки.
– Зараз світло не вимикають. Тобто акумулятори стоять заряджені, в готовності, але в них немає зараз цих циклів розрядки і зарядки. Тобто у нас цих акумуляторів вистачить навіть більше, ніж на 10 років. Тому що ми ж не цілий рік експлуатуємо, тільки в зимовий період. І окупність витрачених грошей, якщо розділити, по скільки ми зібрали на умовні 10 років гарантійного терміну роботи цього обладнання, то це будуть реальні копійки на місяць.
На загальних зборах у ОСББ «Одеса-Тополина-10» також обговорювали можливість забезпечення живленням не тільки котельні, а й ліфтів. Втім, за словами Володимира Ткаченка, потужності встановленой системи на це не вистачить.
– Потужності цього обладнання вистачає для того, щоб живити, наприклад, два ліфти з трьох. Це щоб людям пішки на десятий поверх не підійматися. Але, з огляду на те, що насамперед це було для котельні, якщо ми будемо ще ліфти навантажувати, то нам, зрозуміло, на 10 годин не вистачить ємності акумулятора. Адже ліфти дуже потужні – 5 кВт, а котельня бере 1,5 кВт на годину. Тому розрядка буде швидшою за звичайну.
Читайте також: Фінансова пастка для ОСББ: що приховує пільговий кредит на сонячні панелі
Жителі будинку також розглядали можливість встановлення сонячних панелей на даху, але поки що від цієї ідеї відмовилися.
– Враховуючи, що це зимовий період, то віддача від цих сонячних панелей буде мінімальною, і енергії, яку вони вироблятимуть, буде просто недостатньо для котельні, – пояснює голова ОСББ. – Тобто вони окупляться не за заплановані 10 років, а за 30-40 років. Це все було прораховано. І сума, звісно, була б іншою. А так у нас вийшла та сама електростанція, умовно, у якої просто немає сонячних панелей. Все інше обладнання котельной стоїть точно таке. У будь-яку хвилину, якщо ми захочемо, ми просто додаємо сонячні панелі, і все.
Володимир Ткаченко говорить, що нова автономна енергосистема майже не впливає на оплату за опалення.
– На оплаті за опалення жодним чином не відбивається абсолютно, тому що в нас поки що встановлено щомісячний стандартний тариф. А наприкінці опалювального сезону, у квітні, вже будемо робити перерахунок. Припустімо, торік ми людям частину витрачених грошей повернули, тому що були невеликі економії за витратами.
Водночас керівник ОСББ додає, що енергосистема може впливати на споживання електроенергії.
– Я думаю, що якщо воно і зросло, то, може, на 5%, це загальне споживання котельні. Так у нас немає споживання за лічильником з міста, коли знеструмлений будинок і в цей час працюють наші акумулятори. А після того як акумулятори відпрацювали, у нас виходить, що ми умовно, в лапках, економимо на лічильнику. Адже ми не платили за ті кіловати, поки не було електрики.
Окрім програми компенсації за генератори, ОСББ та ЖБК в Одесі можуть скористатися ще однією програмою – «Енергодім». Вона фінансується Державною установою «Фонд енергоефективності» та органами місцевого самоврядування, зокрема Одеською міською радою.
Більше подробиць читайте тут: Програма «Енергодім» в Одесі: як зробити житло теплішим та економнішим
Програма передбачає компенсацію 80% витрат на роботи з енергозбереження будинку. Решту 20% сплачують співвласники. Грант надається після завершення проєкту і проведення енергоаудиту. Зараз ОСББ та ЖБК можуть отримати гроші на будь-які роботи, що підвищують енергоефективність будинку: заміну вікон, ремонт даху, утеплення фасаду, встановлення теплового пункту.
Крім того, за словами депутата міськради Петра Обухова, наразі збільшено максимальний розмір гранту – з двох до трьох мільйонів гривень. Це дозволяє ОСББ реалізовувати масштабні проєкти з модернізації.
ОСББ «Каскад», що на проспекті Шевченка, вже скористалася програмою «Енергодім». Енергомодернізацію будинку тут завершили ще у 2021 році. Завдяки цьому жителі зменшили свої витрати на комунальні послуги на 30%.
– Тут було замінено 10 котлів, гідравлічно збалансовано систему, утеплено трубопроводи, – говорить директор «Фонду енергоефективності» Єгор Фаренюк. – Загальна вартість проєкту склала 2,9 мільйона гривень, з яких фонд компенсував 1,7 мільйона. Щорічна економія коштів становить близько 390 тисяч гривень.
Фахівець з енергоменеджменту ОСББ «Каскад» Сергій Філіппов зазначає, що модернізована котельня дозволяє дистанційно контролювати роботу системи, що полегшує її обслуговування.
– Після оцінки потреб ми зрозуміли, що замість 15 котлів достатньо 10, і це навіть із запасом, – пояснює фахівець. – Основне паливо – газ, електрика – використовується лише для роботи електроніки та насосів.
Читайте також:
Надія БОНДАРЕНКО
Телеграм-канал «Одеське життя» в строкатій стрічці подій, що відбуваються, розміщує фото «Мить одного одеського дня».… Read More
За інформацією синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у понеділок, 13 січня 2025 року,… Read More
Неділя після свят здалась дуже-дуже тихою. Ну це якщо пройтись вулицями у не самому центрі… Read More
Автор "Одеського Життя" пропонує назвати одну з одеських вулиць на честь шведського дипломата Рауля Валленберга.… Read More
Сьогодні, 12 січня 2025 року, у центрі Одеси пройшла чергова акція протесту – цього разу… Read More
Хаджибейський район Одеси, вулиця Саймона Літмана. Не знаєте, хто це? Коли в Одесі говорять про… Read More