Новини Одеси та Одеської області

Вулиця Марії Демченко в Одесі: навіщо вона воювала з довгоносиками та як підставила колег

Вулиця Марії Демченко в Одесі: навіщо вона воювала з довгоносиками та як підставила колег

П’ять одеських вулиць отримали нещодавно нові назви – на честь загиблих у боротьбі із рашистами Героїв України. Ми вже розповідали, що вулиця Каманіна відтепер має ім’я Валерія Самофалова. А сьогодні – про вулицю Марію Демченко. Це відтепер вулиця Дениса Максюшка. А ким же була Марія Демченко?

Сумнівні рекорди

А була вона ініціатором масового колгоспного руху за високі врожаї цукрових буряків. Було це майже століття тому, у 1930-ті роки. І прийшло до нас із того часу чимало історій, вірити чи не вірити в які сьогодні – це гарне питання.

Читайте також: В Одесі перейменували вулицю Каманіна: навіщо він підвішував людей під літаками та підробляв документи

«Правду брешеш?» – кажуть іноді у народі. Ось так і багато тих історії про масові рухи – десь ідеологічна комуністична вигадка, десь правда.

Ось вам двома словами історія так званого стаханівського руху: у Кадіївці, в шахті Олексій Стаханов став героєм першої п’ятирічки, за 6-годинну зміну вирубавши 102 тонни вугілля, а це 14(!) змінних норм. По всій країні розширився «стаханівський рух», причому далеко не лише у вугледобувній промисловості, а у всіх без винятку галузях народного господарства. Звучав заклик «Даєш!..», а далі вже, хто будь що: і з надоїв молока, і за врожайністю кукурудзи, і за термінами введення об’єктів в експлуатацію тощо. Навіть 5-річний загальнодержавний план закликали за 4 роки та 6 місяців виконати. До речі, 1978 року місто Кадіївка було перейменовано на Стаханов.

«На плаву» ідея масових рухів була точно з півстоліття, потім над цим усім, за нашою традицією, почали в народі посміюватися. Озвучили гасло «Даєш 5-річку за 4 роки та 12 місяців!», і взагалі, нібито, «розкопали», що спочатку прізвище Стаханова було Стакановим. Але щоб не організовувати народний стаканівський рух, прізвище аж бігом йому змінили. (Та вже, «стаканівський» рух у нашій «непитущій» країні ніколи не потребував ініціювання: коли не було ну жодного приводу «посидіти» в колективі, хтось «раптом» згадував: так сьогодні ж 100 років гранчастій склянці! Зазначимо? І понеслося…)

Ще на тему: Вулиця Лазо в Одесі: його спалили живцем, зробили героєм, а потім посміялися

Виростити буряк або померти

Але ж повернемося до шановної Марії Софроновни Демченко. Народилася вона 1912 року у Старосілля на Черкащині. У 1930 році за трудову активність її призначили ланковим колгоспом, вона була делегована на 2-й Всесоюзний з’їзд колгоспників-ударників у 1935 році. Її ланка у 1934 році виростила 468 центнерів цукрових буряків із гектара! На з’їзді на запитання Сталіна, чи може вона зібрати ще більше, заявила про 500. І це у ті роки, коли середній урожай буряків по Україні не перевищував 131 центнер! Чому? У період «керівна і надихаюча сила народу», тобто. КПРС заявила, що «генетика – продажна дівка капіталізму», нових сортів не було – але це вже зовсім інша історія. А тут – 500 тонн! Сталін як у воду дивився, засумнівавшись: «Чи всі колгоспники такі активні, як ви? Ви ж, активісти, – меншість у колгоспах. Більшість інакше думає. З цим треба зважати чи ні? Я думаю, що треба». Повернувшись до рідного села після з’їзду, Демченко несподівано для себе не побачила ентузіазму у своїй ланці: а якщо неврожай? посуха? довгоносик?! Колеги розуміли, що ціна програшу – максимальна. Адже тоді вже «працював» НКВС, і не стримати дане Сталіну слово – це все, «гайки». Тим більше, що у виступі з трибуни з’їзду Демченко присягалася перевиконати план з буряків не лише Сталіну, а й «нашому улюбленому Будьонному, командиру Червоної Армії товаришу Ворошилову, товаришу Постишеву та решті всіх вождів!» Незабаром у ланці Демченка з восьми дівчат залишилася половина… У результаті Марія Демченко… перемогла!

Ви також можете дізнатися: Чому з одеських вулиць зникли таблички з іменами Лідії Книпович та Клари Цеткін

Битва з довгоносиками та експлуатація дитячої праці

Бригаду доукомплектувала, пекельно важка ручна праця починалася з світанку: розпушування, проріджування, копання канав для збору довгоносика, виривання важких коренеплодів після підкопування, складання в купи, очищення буряків від землі та бадилля, навантаження на вози для відправки на цукровий завод – все це весни та до перших холодів. Ходили дворами, збирали у селян попіл із печей, курячий послід, і лайно з вигрібних ям – щоб навесні, під культивацію, розкидати все це добро на відведених для ланки площах. 102 дні після посівної – над селом ні дощі! І лише бурякове поле Марії Демченко – смарагдово-зелене: щодня ВСІ сільські школярі, вишикувавшись ланцюжком, передавали відра з водою з напівзасохлої річечки Вільшанки. Марія з товарками в цей час замочували в мелясному сиропі рядно, щоб на ніч розкласти його між рядами: шкідник – довгоносик ліз на солодке та приліпав. Буряк викинув уже п’ять листочків, коли вдарили заморозки… І все ж ланка Марії Демченко зібрала рекордний урожай, перевиконавши дану Сталіну обіцянку – 523 центнери з гектара.

Марія стала депутатом Верховної Ради СРСР, її нагородили орденом Леніна. А вся ланка як нагороду від колгоспу отримала місячних поросят. Усім колгоспам, які спеціалізувалися на буряках, партія вказала «планку» Марії Демченко. Ну а якщо нижче, то це шкідництво, і ти – ворог народу. І бозна, скільки таких «шкідників», які не досягли рівня врожаю Марії, виявили і «притиснули до нігтя» доблесні «внутрішні органи»…

Демченко, закінчивши після війни сільгоспакадемію, працювала агрономом під Києвом. Потім вона переїхала до Києва та оселилася в будинку навпроти будівлі ЦК. Хоча їй належала «Волга», вона ходила пішки і до кінця своїх днів покривала голову простою хусткою. Померла в 1995 році, її смерть залишилася непоміченою…

Вас також може зацікавити: Битва за пам’ять в Одесі: чому рідні загиблих героїв незадоволені перейменуванням вулиць.

Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Надія
Надія
20 днів тому

Дякую, авторе Валерію. Дуже захоплююче читати). Інформативно, цікаво, спонукає замислюватись та робити висновки. Розкажу про статті співробітникам.

Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції