Новини Одеси та Одеської області

Стрес: чим він небезпечний і як вчасно розпізнати його симптоми

Стрес: чим він небезпечний і як вчасно розпізнати його симптоми

За даними статистики, у країнах, де йдуть воєнні дії, посттравматичний стресовий розлад торкається до 50% населення. Як не пропустити тривожні симптоми, розповів лікар-психіатр Ігор Шибко.

ПТСР: як він працює

Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це важкий психічний стан, що виникає в результаті одиничної або повторюваної травмуючої ситуації. Інші назви цієї патології — посттравматичний, «в’єтнамський» або «афганський» синдром.

Звичайно, будь-яка людина, яка пережила сильний стрес, шокуюча або лякаюча подія, якийсь час залишається під впливом пов’язаних з цим негативних емоцій, думок і спогадів. Однак поступово самопочуття більшості людей самостійно повертається до норми. Якщо негативні реакції довго не проходять і заважають вашому звичайному життю, це може говорити про посттравматичний синдром. При цьому симптоми розладу здатні проявитися не відразу, а через кілька тижнів, місяців або навіть років після того, що сталося.

Чому може виникнути ПТСР

До найпоширеніших причин, що викликають стресовий розлад, відносяться військові дії, терористичні акти, природні та техногенні катастрофи, сексуальне та фізичне насильство. Також травмуючими подіями часто стають дорожньо-транспортна пригода, серйозні проблеми зі здоров’ям (травми, операції, перебування в реанімації), смерть близької людини тощо.

Симптоми стресового розладу

Зазвичай прояви розладу поділяють на чотири види: 

 • нав’язливі спогади (думки, сни);
 • уникнення всього, що може прямо чи опосередковано нагадати про травму;
 • негативні зміни мислення та настрою, а також фізичних та емоційних реакцій. Це може бути песимізм, втрата інтересу до звичних справ, дратівливість, агресивність, порушення сну, підвищена тривожність, панічні атаки.
 • часто турбують головні болі, запаморочення, проблеми з імунною, травною та серцево-судинною системою, біль або дискомфорт у грудях та інших частинах тіла. При цьому лікар може довго та безуспішно лікувати ці симптоми, не підозрюючи, що причина криється у посттравматичному синдромі.

Як лікується ПТСР

лікар-психіатр Ігор Шибко

лікар-психіатр Ігор Шибко

Симптоми стресового розладу зазвичай виникають протягом трьох місяців після травматичної події, але іноді з’являються і пізніше. Щоб відповідати критеріям розладу, вони повинні тривати довше місяця і заважати повсякденному життю. Лікуванням посттравматичного синдрому займається психолог чи психотерапевт, який для постановки діагнозу проводить огляд та опитування пацієнта, спеціальні психологічні тести.

Існує два основних підходи до лікування розладу: психотерапевтичні методи та (або) прийом медикаментів (антидепресанти, транквілізатори). Також може використовуватись лікувальний масаж, гіпноз.

Профілактика стресових розладів

Якщо ви є високочутливою тривожною людиною, займайтеся профілактикою, яка допомагає запобігти розвитку посттравматичного синдрому:

 • у стресових ситуаціях не соромтеся звертатися за допомогою та підтримкою до сім’ї та друзів;
 • знайдіть заняття, яке допомагає заспокоїтися і здобути впевненість у собі;
 • виконуйте дихальні практики, щоб впоратися з нападами тривоги та паніки;
 • будьте фізично активні.

Хто схильний до посттравматичного розладу

Посттравматичний синдром може розвинутися у людини будь-якого віку, статі та соціального статусу. Але до підвищеної групи ризику входять:

 • представники низки професій (військовослужбовці, поліцейські, медики, рятувальники, соцпрацівники);
 • люди, які страждають на депресію або тривожний розлад;
 • ті, хто має близьких родичів із проблемами психічного здоров’я;
 • пережили жорстоке поводження в дитинстві, фізичне або емоційне насильство.

Додатковими факторами ризику є молодий і літній вік.

Ірина Кадченко

Читайте також:

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: