Новини Одеси та Одеської області

Суцільний головний біль: як позбутися мігрені?

Суцільний головний біль: як позбутися мігрені?

Про мігрень знали ще в Древньому Єгипті, але точні причини її виникнення лікарям не вдалося встановити досі. «Одеське життя» поговорило з неврологом Костянтином Інциним і з’ясувало, що може спровокувати такий сильний головний біль і як з ним боротися.

Що таке мігрень?

Сьогодні медицині відомі понад 350 видів головного болю, однак, саме мігрень є однією з найболючіших.

Мігрень – це самостійне неврологічне захворювання. Воно характеризується періодичними нападами та викликає низку змін у мозкових центрах, судинах та системі контролю болю. Це захворювання нервової системи вважають хронічним: вилікуватись від нього не можна, але можна знизити частоту появи приступів.

Якими бувають симптоми мігрені?

Симптоми мігрені у різних людей схожі. Якщо при головному болю у пацієнта одночасно спостерігаються три наступні признаки мігрені, лікар може поставити діагноз без додаткової діагностики:

  • нудота або блювання;
  • звуко- або світлобоязнь;
  • головний біль одностороннього характеру;
  • пульсація при болю;
  • посилення нападу при фізичній активності (мігрень перенавантаження);
  • провокація нападу запахами або певними продуктами;
  • залежність болю від гормональних змін.

Чим відрізняється мігрень від головного болю?

Виды мигрени

Щоб не переплутати це захворювання зі звичайним головним болем, що виникає від перенапруги або втоми, варто пам’ятати про те, що:

  • мігрень частіше локалізується в лобно-скроневій частині голови, а головний біль напруги – сковує голову «обручем», або відчувається в потилиці;
  • звичайний головний біль ніколи не викликає блювання – лише легку нудоту;
  • мігрень може виникнути й ввечері, і зранку, і навіть під час сну;
  • звичайний головний біль не викликає звуко- та світлобоязні, зорових спотворень або оніміння тіла;
  • при мігрені звичайні анальгетики (ібупрофен, нурофєн, парацетамол, анальгін тощо) практично не допомагають.

Хто частіше страждає на мігрень: жінки або чоловіки?

За статистикою, жінки страждають на мігрень у 4-5 разів частіше, ніж чоловіки, а подібний тип головного болю з’являється у приблизно 20% жіночого населення планети. На додаток, мігрень – це спадкове захворювання.

«Якщо мама страждає на мігрень, то ймовірність передачі хвороби її дочці становить 80%, а синові – всього 20%», – зазначає невролог Костянтин Інцин.

Невролог

Костянтин Інцин

Менструальна мігрень

Вважається, що жінки більш схильні до мігрені через сильну залежність недуги від рівня гормонів. У медицині відомо навіть таке поняття як «менструальна мігрень», коли гострий головний біль виникає перед початком місячних.

«Перші приступи мігрені у жінок найчастіше з’являються в періоди гормональних коливань: при статевому дозріванні, приймання протизаплідних або після вагітності. З настанням клімаксу мігрень, навпаки, зазвичай сходить нанівець», – каже Інцин.

Мігрень вихідного дня

Ще одним незвичайним типом мігрені є напади головного болю, що з’являються у пацієнтів виключно у вихідні.

«Це пов’язане з підвищеною тривалістю сну. У вихідні людина намагається виспатися, спить більше звичного, і у неї виникає мігрень», – пояснює невролог.

А от якщо у вас вже почався напад мігрені, легкий сон вам не завадить. Для цього варто лягти в тихому, темному, бажано прохолодному приміщенні та постаратися подрімати. Деяким людям у таких випадках також допомагає прикласти до голови лід або мокрий холодний рушник.

Мігрень з аурою

Окремою формою захворювання є мігрень з аурою – так називають напади головного болю, що супроводжуються зоровими чи будь-якими іншими феноменами. У цьому типі хвороби людина може спостерігати спалахи у власних очах, спотворення гостроти зору чи зорових полів.

Мигрень с аурой

Іноді пацієнти скаржаться й інші фізичні нездужання: наприклад, на оніміння обличчя, зниження чутливості з одного боку тіла чи порушення промови. Ці відчуття зникають рівно перед нападом мігрені.

«Такий тип головного болю не завжди з’являється відразу: пацієнт може роками страждати від звичайної мігрені, і тільки потім відчути симптоми мігрені з аурою. Тому в момент, коли аура виникає вперше, її часто плутають з інсультом і ставлять невірний діагноз», – зазначає невролог.

Як зняти біль при мігрені?

Щоб усунути напад мігрені, пацієнту необхідно приймати спеціальні протимігренозні препарати – триптани. Вони продаються в таблетках або у вигляді спрею для носа і, за словами Костянтина Інцина, мають високу ефективність. Цікаво, що ці препарати ніяк не впливають на інші типи головного болю, і на відміну від знеболювальних прибирають саму причину мігрені. Лікування триптанами підходить для тих пацієнтів, які страждають на рідкісні напади – до 3-4 епізодів на місяць.

Якими бувають види профілактики мігрені?

Якщо напади з’являються частіше, пацієнту можуть призначити профілактичну терапію. В цьому випадку курс лікування займе багато місяців, тоді як при рідкісних епізодах захворювання приймати таблетки рекомендується лише в момент гострого приступу мігрені.

Профілактика ботоксом

Один із видів допомоги при мігрені – ботулінотерапія. Простими словами – це ін’єкції ботоксу чи інших препаратів для розслаблення певних точок на тілі. Ми звикли, що ботокс вколюють у м’язи обличчя для косметичного ефекту, але при мігрені препарат вводять у біологічно активні точки на голові та шиї, і таким чином знижують частоту нападів на кілька місяців, а іноді й на пів року.

«Щеплення від мігрені»

Існує ще один, щоправда, дуже дорогий вид профілактики – так зване «щеплення від мігрені». Його роблять препаратом «Аджові», який вводиться пацієнту під шкіру в області плеча, живота чи стегна. Проте, за словами Костянтина Інцина, вартість «Аджові» така висока, що мало хто може собі дозволити ці ліки. Одна його ін’єкція коштує від 16 до 20 тисяч гривень.

Що таке провокатори, або як ще зняти приступ мігрені?

На жаль, лікарі досі не знають, як остаточно вилікувати мігрень. Навіть при медикаментозному лікуванні вам не дадуть 100% гарантії, що хвороба зникне назавжди. За словами Костянтина Інцина, рано чи пізно напади все одно повернуться. Проте знизити їхню частоту можна – і не лише ліками. Ще один спосіб боротися із захворюванням – прибрати його провокаторів.

Мігрень можуть спровокувати:

Лікування мігрені за допомогою дієти

Специфічним провокатором захворювання іноді буває банальна їжа. Причому перелік продуктів, що викликає біль голови, у різних людей може відрізнятися.

«Часто у моїх пацієнтів мігрень викликають сир, чорний шоколад, часник чи алкоголь. Часте вживання кави також впливає на епізоди мігрені, хоча під час головного болю кофеїн допомагає його зменшити», – каже Костянтин Інцин.

Мігрень та метеозалежність

А ось зміни погоди чи атмосферного тиску, за словами лікаря, на головний біль ніяк не впливають, це міф.

«Згадайте, як люди подорожують у літаках? При зльоті перепад тиску значно вищий, ніж будь-де на землі, але при цьому чомусь у всіх пасажирів рейсу голова різко хворіти не починає», – пояснює невролог.

При цьому залежність мігрені від сонячної погоди іноді простежується. Довга відсутність сонця, або, навпаки, тривале перебування під його променями можуть викликати напади головного болю, вважає невролог.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції