Статті

Африканська спека: як пережити без шкоди здоров’ю

«Одеське життя» вже писало про те, що зараз Україна (та й Одеська область, звісно ж) перебуває під впливом спекотного повітря, яке рухається на нас з Африки. За невтішними прогнозами синоптиків, аномально спекотна погода протримається щонайменше до 20-х чисел липня. І у зв'язку з цим ми визнали, що не зайвим буде нагадати нашим читачам прості правила, які можуть допомогти пережити цей непростий період благополучно і без шкоди для здоров'я.

Зробіть протяг і затемнення

Сидіть у приміщенні з кондиціонером або затініть вікна і влаштуйте протяг. По можливості не виходьте з дому у проміжок між 11 та 16 годинами.

Запасіться питною водою

Ідучи на роботу, запасіться питною водою з дому, і тоді не потрібно буде шукати її в магазинах і виходити з-під прохолоди кондиціонера на спеку. Візьміть на роботу «тормозок» або замовте доставку їжі, а не йдіть на пошук цікавого бізнес-ланчу.

І ще: запишіться до лікаря, на манікюр або СТО на ранок, а не опівдні. Думайте як людина з Середземномор’я, у якої має бути сієста.

Як одягатися у спеку

Носіть легкий, закритий, вільний і світлий одяг з натуральних тканин. Твердження, що оголення – найкращий засіб від спеки, є помилковим, адже ультрафіолетові промені викликають раніше старіння шкіри. Слід пам’ятати про те, що перпендикулярні до сонячних променів ділянки тіла нагріваються і проводять тепло вглиб, а от одяг виконує бар’єрну функцію і не пропускає ультрафіолет.

І ще: не кутайте дітей та немовлят – шалі над коляскою від «поганого ока» теж вважаються як шар одягу та перешкода для руху повітря, і те, що дитина в закупореному візку лежить тихо, ще не означає, що все в порядку.

Читайте також: Спека в Одесі: як врятуватися від сонячного удару

Носіть головний убір. Капелюшки та літні кепки захищають волосся, особливо темне, від перегріву, а обличчя – від ультрафіолету. Дехто вірить у міф про те, що третину тепла ми втрачаємо через голову і тому носять шапку взимку, а влітку – ні. Але голова має форму, близьку до кулі, її об’єм великий, а поверхня мала. Це не дуже сприяє втраті тепла – значно краще віддають ті частини тіла, які мають більше співвідношення поверхні до об’єму, тобто вуха, долоні та ступні. І тому головний убір, який закриває вуха та шию, у спеку – це те, що треба. А ось кросівки на ногах – якраз небажані.

Якщо вам все ж таки необхідно вийти з дому в саму спеку, вибирайте тінисті маршрути. Тут, як кажуть, без коментарів.

Як харчуватися в спеку

Не їжте, якщо немає апетиту. Можете не снідати і навіть відмовитися від нібито обов’язкових у нашій культурі харчування м’яса та борщу, якщо у спеку їх зовсім не хочеться. Можете навіть їсти вночі – особливо після дня на воді. Кращі страви для спеки – холодні, багаті на воду (овочі, фрукти), бідні на жири та білки. Салати, гаспачо та різні окрошки та кавуни – ось літня їжа. Стейкам та супам наказано чекати до осені.

Не пийте в спеку алкоголь і обмежте споживання кофеїну та цукру. Вони посилюють втрати рідини та електролітів.

Пийте мінеральну воду, компот, морси, їжте холодні супи – у них є електроліти, які необхідні нашому організму в літню спеку. Коли вибираєте мінеральну воду, шукайте таку, де є калій та магній, не відмовляйтеся від солі.

Наші літні друзі – джерела калію: печена картопля та банани. Саме печена, бо варена картопля віддала свій калій воді, в якій варилася. Джерело магнію – зелені овочі.

Тим, хто має високий рівень холестерину, слід справлятися з цим. Це ризик для серцево-судинної системи, а в спеку – поготів. Люди з високим холестерином гірше переносять спеку. Порадьтеся з лікарем, чи не в групі ви ризику щодо холестерину, здайте аналізи при необхідності і вживайте заходів, одним із яких може бути прийом статинів.

Використовуйте сонцезахисний крем

Особливо коли вам на сонці бути довго, і тінь не передбачається. Це врятує не від перегріву, але від опіку. Вибирайте засоби, що не перешкоджають потовиділення.

Менше рухайтесь

Коли спекотно, рухайтеся якнайменше. Сядьте та працюйте. Ляжте і лежите. Тренуватися під палючим сонцем не можна. І краще не гуляти вдень. Плануйте день так, щоб не потрапляти на спеку, коли сонце у зеніті.

Якщо у вас набряки, при яких протипоказано вживати багато води, порадьтеся з лікарем, як бути зараз.

І ще – поставте на вулиці ємність із питною водою для тварин та поливайте дерева. Їм також зараз важко, і є ризик померти.

Читайте також: Україна стала однією з “найгарячіших” країн Європи: коли спаде спека.

За матеріалами life.liga.net, фото nv.ua та Freepik

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22