Новини партнерів

Рак шкіри: види, ознаки та фактори ризику

Рак шкіри - одне з найпоширеніших злоякісних захворювань у всьому світі, що стрімко ростуть. Щорічно діагностуються мільйони нових випадків, що робить рак шкіри серйозною медичною та соціальною проблемою.

Існує кілька типів цього онкологічного захворювання, включаючи базальноклітинну карциному, плоскоклітинну карциному та найбільш агресивну меланому. Ці типи раку відрізняються за походженням, клінічними проявами та прогнозом.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) (див. https://www.who.int/news/item/08-11-2023-working-under-the-sun -causes-1-in-3-deaths-from-non-melanoma-skin-cancer–say-who-and-ilo), щорічно у світі діагностується близько 3 мільйонів випадків немеланомного раку шкіри та 132 тисяч випадків меланоми. В останні десятиліття спостерігається тривожне зростання захворюваності на меланому, особливо серед молодих людей та осіб середнього віку. У Сполучених Штатах, за даними Американського онкологічного товариства, у 2023 році було зареєстровано близько 106 тисяч нових випадків меланоми та близько 7,5 тисячі смертей від цієї хвороби. В Україні, згідно з даними Національного канцер-реєстру України (http://www.ncru.inf.ua/), щорічно реєструється понад 20 тисяч нових випадків раку шкіри, що становить значну частину від загальної кількості онкологічних захворювань у країні.

Які існують види раку шкіри?

Базальноклітинна карцинома (БКК)

БКК зазвичай росте повільно протягом місяців чи років і лише зрідка поширюється інші частини тіла. Якщо пацієнт не отримує своєчасне лікування, то в деяких випадках пухлина може проникати глибше в шкіру, уражати нерви та ушкоджувати довколишні тканини, що ускладнює лікування. Наявність однієї базальноклітинної пухлини збільшує ризик виникнення іншої.

Ознаки БКК:

  • Розвивається на ділянках тіла, які найбільше піддаються впливу сонця, таких як голова, обличчя, шия, плечі, передпліччя та ноги, але може виникнути на будь-якій ділянці тіла.
  • Може виглядати як рожева, плоска або піднята шишка, схожа на перлину, або область, що злегка лущиться, блискуча і блідо-або яскраво-рожевого кольору, а деякі можуть здаватися темнішими.
  • Шкіра може потріскатися (з’явитися виразки), кровоточити та запалюватися. Вона може загоюватися, а потім знову запалюватися.

Плоскоклітинний рак шкіри

Цей тип злоякісної освіти може швидко зростати протягом кількох тижнів чи місяців. Інвазивні пухлини проникають за межі верхнього шару шкіри і, якщо їх не лікувати, можуть поширитися інші частини тіла у вигляді метастаз. Плоскоклітинні карциноми на голові, шиї, губах та вухах, а також у людей з ослабленим імунітетом мають велику ймовірність поширення.

Ознаки плоскоклітинного раку шкіри:

  • Зазвичай з’являється на ділянках тіла, що найчастіше піддаються впливу сонця, таких як голова, шия, руки, передпліччя та гомілки, але може початися будь-де.
  • Часто виглядає як товста луската поразка, швидкозростаюча рожева пухлина або червона пляма, що лущиться або вкрита кіркою.
  • Може кровоточити та запалюватися, часто стає болючим при дотику.

Меланома

Меланома – це найбільш агресивна та небезпечна форма раку шкіри, яка розвивається з меланоцитів, клітин, які виробляють пігмент меланін. Меланома може розвиватися на будь-якій частині тіла, включаючи ділянки шкіри, які рідко зазнають впливу сонячних променів. Вона також може з’являтися на слизових оболонках під нігтями й навіть в очах. Докладніше за посиланням https://www.lissod.com.ua/about-cancer/cancer-types/melanoma/.

Ознаки меланоми:

  • Меланома часто починається зі зміни існуючої родимки або появи нової, незвичайної родимки. Родимка може змінювати форму, розміри та колір.
  • Поява виразок або ранок, які не гояться протягом декількох тижнів, також може бути ознакою меланоми.

Більш як 95% випадків онкологічних змін шкіри спричинені впливом УФ-випромінювання. Коли незахищена шкіра піддається впливу ультрафіолетового випромінювання, зовнішній вигляд та поведінка клітин можуть змінитися.

УФ-випромінювання може завдавати шкоди незахищеній шкірі більшу частину року, а не лише у теплі місяці. Ці промені не можна побачити або відчути, вони можуть спричинити сонячні опіки, передчасне старіння шкіри та пошкодження клітин шкіри, що може призвести до аномальних змін.

Не завжди можна побачити пошкодження шкіри від сонця – вони можуть статися задовго до того, як ви отримаєте сонячний опік або засмагнете. Збитки також накопичуються з часом і не можуть бути відновлені.

Фактори ризику

Рак шкіри може розвинутись у будь-якої людини, але з віком вона стає більш поширеною. Багато факторів можуть збільшити ризик, у тому числі:

  • Бліда або ластовиста шкіра, особливо еякщо вона легко обгорає і не засмагає.
  • Руді або світлі волосся та світлі очі (блакитні або зелені).
  • Незахищений вплив УФ-випромінювання, особливо у разі коротких, але інтенсивних періодів перебування на сонці та сонячних опіків.
  • Досвід активного загоряння, обгорання або використання солярію.
  • Робота на відкритому повітрі або проведення великої кількості часу на вулиці (наприклад, садівництво або гольф-клуб).
  • Вплив миш’яку.
  • Ослаблена імунна система – це може бути наслідком лейкемії або лімфоми, а також прийому імунодепресантів (наприклад, при ревматоїдному артриті, іншому аутоімунному захворюванні або трансплантації органів).
  • Багато родимок або родимки неправильної форми та нерівномірного кольору.
  • Перенесений рак шкіри або сімейний анамнез цього захворювання.
  • Певні шкірні захворювання, такі як сонячний кератоз, оскільки вони свідчать про те, що ваша шкіра сильно пошкоджена через сонце.
  • Куріння цигарок.

Люди з коричневою, чорною, оливковою або дуже темною шкірою мають більший захист від УФ-випромінювання, оскільки їхня шкіра виробляє більше меланіну, ніж світла шкіра. Однак у них все одно може розвинутись рак шкіри.

Доброякісні утворення на шкірі

Деякі плями, що з’являються на шкірі, не є раковими. Якщо вас турбує будь-яка мітка або пухлина на шкірі, зверніться до лікарні LISOD для точної діагностики.

Актинічний або сонячний кератоз

Сонячні плями частіше з’являються у людей віком від 40 років, але вони можуть виникати у будь-якої людини. Зазвичай вони з’являються на ділянках шкіри, які часто піддаються впливу сонця, наприклад, на голові, шиї, руках, передпліччя та ногах.

Сонячний кератоз є застережливим знаком того, що шкіра надто довго перебувала на сонці. Дуже рідко актинічний кератоз може перерости в плоскоклітинний рак.

Ознаки сонячного кератозу включають:

  • Плоска пляма, що лущиться, груба на дотик.
  • Часто ці плями кольору вашої шкіри або червоніші.

Пігментні плями (себорейний кератоз)

Ці дуже поширені шкірні нарости можуть виникнути будь-де, крім долонь і підошв. Вони можуть виглядати як рак шкіри або актинічний кератоз, але вони нешкідливі. Плями можуть свербіти й кровоточити, якщо їх подряпати.

Ознаки пігментних плям включають:

  • Піднесена ділянка шкіри, яка відчувається грубою.
  • Може виглядати та відчуватися як бородавка.
  • Колір від світло-коричневого до темно-коричневого.

Родинки (невуси)

Родимка – це нормальна освіта на шкірі, що розвивається, коли меланоцити ростуть групами. Родимки трапляються дуже часто. У деяких людей на тілі багато невусів, які можуть передаватися у спадок.

Надмірна дія сонця, особливо в дитинстві, також може збільшити кількість родимок. Люди з великою кількістю звичайних родимок можуть мати вищий ризик меланоми.

Ознаки родимок:

  • Плями на шкірі – коричневі, чорні або того ж кольору, що і ваша шкіра.
  • Зазвичай круглі або овальні.

Неправильна родимка (диспластичний невус)

Люди з великою кількістю родимок неправильної форми можуть мати більші шанси на розвиток меланоми.

Ознаки диспластичних невусів включають:

  • Найбільша родимка неправильної форми та нерівномірного кольору.

Рак шкіри залишається значною медичною та суспільною проблемою, яка потребує уваги та профілактичних заходів. Зі зростанням захворюваності, особливо серед молоді, важливо підвищувати обізнаність про фактори ризику та ознаки розвитку раку. Регулярні самообстеження та консультації з дерматологом та онкологом допоможуть виявити зміни на шкірі на ранній стадії, що суттєво підвищує шанси на успішне лікування. Профілактичні заходи, такі як захист від УФ-випромінювання, використання сонцезахисних засобів та регулярні медичні огляди, відіграють важливу роль у зниженні ризику розвитку онкологічних захворювань шкіри. Все це спільно сприяє збереженню здоров’я шкіри та загального благополуччя.


*на правах реклами

Share

Recent Posts

  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22
  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21