Новини Одеси та Одеської області

Сезонна робота: чи враховується вона у стаж і як впливає на пенсію

Сезонна робота: чи враховується вона у стаж і як впливає на пенсію

До сезонної роботи, наприклад, належить робота у сільському господарстві, садівництві, виноградарстві, а також у санаторно-курортних закладах, туристичній сфері. Оскільки така робота триває менше року, є особливості із заліком цього періоду до стажу для призначення пенсії. До чого треба бути готовим?

Яка робота вважається сезонною?

При прийомі на сезонну роботу з працівником укладається терміновий трудовий договір. За інформацією Державної служби з питань праці, договір на виконання сезонної роботи укладається, якщо така робота:

  • не може виконуватися протягом усього року через природні та кліматичні умови, тому виконується тільки протягом певного періоду, що не перевищує 6 місяців;
  • така робота включена до списку сезонних робіт та сезонних галузей (він, на жаль, не містить конкретних професій та посад).

Якщо не буде виконано хоча б одну з перерахованих умов, то така робота не вважатиметься сезонною.

Як сезонні роботи зараховуються до стажу

Важливо розуміти, як сезонна робота зараховується в стаж: у майбутньому це вплине на право отримувати пенсію.

Якщо говорити про періоди роботи після 1 січня 2004 року, то головним критерієм є сплата страхових внесків. Весь стаж після цієї дати обчислюється за однаковими правилами. Згідно зі статтею 24 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж — це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески (ЕСВ) в сумі не менше мінімального страхового вкладу.

Якщо мінімальний внесок за місяць сплачено, весь місяць зараховується до стажу. Якщо людина відпрацювала сезон, то зарахування цього періоду до стажу залежатиме від того, за які місяці та в якому обсязі сплачено страхові внески.

Який мінімальний розмір єдиного внеску 

Мінімальний розмір єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування у 2023 році становить 1474 гривні на місяць.

Як раніше зачитувався стаж

Проте до 2004 року правила для сезонних робіт були дещо іншими. Так, згідно зі статтею 61 Закону «Про пенсійне забезпечення», робота протягом повного сезону на підприємствах та в організаціях сезонних галузей промисловості зараховувалася до стажу як рік роботи незалежно від відомчої підпорядкованості.

Відповідний список сезонних робіт та сезонних галузей було затверджено Постановою Кабінету Міністрів №278 від 28 березня 1997 року (остання редакція від 22.05.2021 р.). До таких робіт належать деякі види діяльності у лісовому та сільському господарстві, торф’яній промисловості, а також у санаторно-курортних закладах та закладах відпочинку. Інші сезонні роботи зараховувалися до стажу за їхньою фактичною тривалістю.

Припустимо, людина все життя працювала на сезонних роботах і збирається на пенсію найближчим часом. У такому разі періоди роботи до 1 січня 2004 року враховуватимуться за старими правилами (з урахуванням записів трудової книжки або довідок з роботи залежно від виду робіт), а після зазначеної дати – за новими (виключно на підставі даних про страхові внески).

Читайте також:

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: