Новини Одеси та Одеської області

Призначення пенсій, пільг та субсидій: що змінилося з 1 травня

Призначення пенсій, пільг та субсидій: що змінилося з 1 травня

У квітні 2023 року було ухвалено кілька постанов, покликаних вирішити частину проблем із виплатою пенсій, наданням пільг та житлових субсидій в умовах воєнного часу. Що змінилося у нарахуванні цих виплат, читайте далі.

Пенсію через «Укрпошту» можна отримувати за кордоном

Пенсіонери, які раніше отримували пенсію у відділеннях «Укрпошти» та виїхали до інших країн, зможуть отримувати пенсійні виплати за кордоном згідно з постановою № 328 від 18 квітня 2023 року. Але є два важливі нюанси:

 • у підприємства зв’язку має бути технічна можливість здійснювати переказ грошей у країну перебування пенсіонера;
 • переказ коштів пенсіонеру здійснюється його коштом.

Також біженці, яким виплата пенсії під час воєнного стану була припинена у зв’язку з виїздом за кордон, зможуть відновити виплати без приїзду в Україну. Для цього можна буде надіслати поштою відповідну заяву. Відповідний порядок Пенсійний фонд України (ПФУ) має розробити додатково. Поки що відновлення виплати можливе лише при особистому відвідуванні відділень ПФУ.

Нагадаємо і чинні правила, які стосуються переселенців:

 • якщо уповноважений банк не може здійснювати виплату пенсій та грошової допомоги, отримати виплати можна в будь-якому відділенні «Ощадбанку» — як грошовий переказ без відкриття рахунку;
 • якщо людина отримує пенсію або грошову допомогу через «Укрпошту» і змушена була змінити фактичне місце проживання, вона також може отримати їх у «Ощадбанку» – як грошовий переказ без відкриття рахунку.

Субсидії: зміна порядку призначення

До порядку призначення субсидій (Постанова Кабміну №848 від 21 жовтня 1995 року) внесено чергові зміни постановою № 340 від 18 квітня 2023 року. У зв’язку з цим одержувачам субсидій слід знати про нововведення, які можуть суттєво вплинути на можливість користуватися допомогою держави.

Читайте також: Субсидія з 1 травня: що змінилося і як її призначатимуть на літній період

 • Субсидії тепер можуть надавати не тільки за фактичним або зареєстрованим, але й за задекларованим місцем проживання (за однією адресою).
 • При призначенні субсидії не враховуються доходи осіб, які перебувають у полоні (цей факт підтверджується відомостями та документами, наданими уповноваженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, суб’єктами державної реєстрації) або вважаються зниклими безвісти (за рішенням суду).
 • При виявленні помилки у заяві або декларації субсидіант повинен виправити її протягом 30 календарних днів. Вказаний термін може бути продовжений на час хвороби заявника, але не довше за день закінчення опалювального або неопалювального сезону (факт хвороби підтверджується документально). Раніше термін не прив’язувався до закінчення сезону.
 • Отримувач субсидії зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати Пенсійний фонд, якщо будь-хто зі складу домогосподарства перебуває за кордоном понад 60 днів.

Читайте також: Кому треба подати нову заяву на субсидію?

Пільги: як отримати заощаджені гроші

Разом зі змінами у призначенні житлових субсидій внесено зміни і до Порядку надання пільг щодо оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу у грошовій формі (Постанова Кабміну № 373 від 17 квітня 2019 року).

Тут є важливий момент. Він стосується повернення заощаджених коштів за опалювальний сезон 2021-2022 років, які не всі пільговики встигли одержати в умовах війни. Є й інші правила, на які слід звернути увагу.

 1. Минулого року традиційно було зроблено перерахунок залишків, що накопичилися на облікових рахунках пільговиків за опалювальний сезон 2021-2022 року. Їх можна було отримати з 1 червня до 20 грудня 2022 року. Якщо пільговик не звернувся в цей період за своїми грошима, кошти повернулися на рахунок Міністерства соцполітики. Враховуючи військову ситуацію, пільговикам надали можливість зараз отримати ті заощаджені кошти. Для цього пільговик до жовтня 2023 року має звернутися до Пенсійного фонду із заявою.

Читайте також: Можна Чи можна заощадити на оплаті комуналки та газу?

Заяву можна написати у довільній формі, але обов’язково вказати:

 • назва документа, що дає право на пільги, його серію та номер, ким і коли виданий (з пред’явленням оригіналу зазначеного документа або електронного посвідчення ветерана);
 • номер ідентифікаційного коду;
 • серію та номер паспорта громадянина України або свідоцтва про народження (іншого документа, що засвідчує особу), ким і коли видано;
 • номер рахунку (за стандартом IBAN) та найменування банку, де відкритий рахунок.
 1. Якщо пільговик, на рахунку якого на 1 червня 2022 року залишилися заощаджені кошти, помер, гроші може отримати член сім’ї. За умови, що на нього поширювалися пільги та відомості про нього внесені до реєстру. Щоб отримати гроші, треба звернутися до Пенсійного фонду із заявою довільної форми та надати копії:
 • свідоцтва про смерть пільговика;
 • паспорти громадянина України або свідоцтва про народження пільговика;
 • номера ідентифікаційного коду пільговика.

У заяві член сім’ї померлого пільговика повинен вказати та відомості про себе:

 • своє ім’я та прізвище;
 • номер ідентифікаційного коду;
 • серію та номер паспорта громадянина України (іншого документа, що засвідчує особу), ким і коли видано;
 • номер рахунку (за стандартом IBAN) та найменування банку, в якому відкритий рахунок.
 1. Особи, які належать до пільгових категорій, зобов’язані повідомляти уповноваженого органу про зміну всіх обставин, що впливають на надання пільг. Якщо з’ясується, що гроші було отримано неправомірно, їх доведеться повернути (добровільно або в судовому порядку).

Ольга Новікова

Читайте також:

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: