Новини Одеси та Одеської області

Росія блокує порт “Південний” на Одещині: до чого тут аміак?

Росія блокує порт “Південний” на Одещині: до чого тут аміак?

Хоча зернову угоду продовжили до середини липня 2023 року, країна-агресор не пропускає суду до порту “Південний”. Таким чином росія намагається домогтися згоди України на експорт російського аміаку через хімічний термінал у цьому порту.

Вимоги країни-агресора

Зернову угоду щодо експорту українського продовольства продовжили до 18 липня 2023 року. При цьому Росія погрожує зірвати його роботу надалі, якщо Україна та інші країни не виконають п’ять вимог:

  1. перепідключення “Россільгоспбанку” до SWIFT;
  2. постачання запасних частин у Росії (без переліку до якої техніки, – ред.);
  3. розблокування транспортної логістики та страхування;
  4. реанімація аміакопроводу Тольятті-Одеса;
  5. розморожування активів російських підприємств.

Тому Організація Об’єднаних Націй запропонувала Україні з Туреччиною розглянути можливість транзиту російського аміаку через українську територію із завантаженням його на судна в порту “Південний”. Таку інформацію опублікувало інформаційне агентство Reuters, заявивши, що дізналося про це зі своїх джерел.

порт южный

Про аміакопровід Тольятті-Одеса

Трубопровід запущений у 1981 році між містами Тольятті (росія) та Одеса. Його довжина – 2417 кілометрів, з них 1021 км проходить територією України. Аміак перебуває у рідкому стані під тиском до 35 атмосфер із температурою 4 °C.

аммиакопровод тольятти одесса

Щоб убезпечити населення, труби магістралі прокладали не ближче одного кілометра до населених пунктів. За рік аміакопроводом можна транспортувати до 2,5 мільйонів тонн газу. Закінчується труба на території Одеського припортового заводу.

Війна та експорт російського аміаку

24 лютого 2022 року, в день російського вторгнення в Україну, росія перестала транспортувати аміак трубопроводом між Тольятті та Одесою. До цього аміакопровід працював майже на повну потужність.

За даними оператора української частини аміакопроводу “Укрхімтрансаміак”, у 2021 році транзит аміаку становив 2,3 млн тонн, а за неповні два місяці 2022 року – 370,6 тисячі тонн. За надання послуг українська компанія у 2021 році отримала 2,9 млрд грн, а держбюджет – 1,2 млрд грн.

До 24 лютого 2022 року аміакопроводом прокачували до 200 тисяч тонн газу на місяць. Отже, у разі відновлення транзиту росія отримуватиме близько 200 млн доларів США виручки щомісяця, або 2,4 млрд доларів на рік.

Аміакопровід Тольятті-Одеса, розрахований на прокачування близько 2,5 млн тонн сировини на рік, що достатньо для виробництва 7 млн тонн добрив.

Зазначимо, що рік тому трубопровід через бойові дії на території Донецької області було пошкоджено.

За даними на 2020 рік, імпортували його, перш за все, Україна (18,9% вартості поставок), Естонія (16,1%), Марокко (12%), Туреччина (11,6%), Індія (7,4%). %), Болгарія (7,4%). Для росії аміакопровід був і залишається єдиним каналом експорту аміаку.

Нагадаємо, що росія висунула ультиматум у зв’язку з одеськими портами.

Читайте також: на Одещині планують перейменувати місто-супутник Одеси.

Фото: ЕП

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції