Новини Одеси та Одеської області

Риба «в глазурі»: чи варто її купувати?

Риба «в глазурі»: чи варто її купувати?

У відділах заморозки українських супермаркетів широко представлена лінійка мороженої риби у так званій «глазурі»: хек, зубатка, мінтай, скумбрія, оселедець, морський окунь тощо. Окремі шматки риби у гарній упаковці можуть залучити покупців. Але придбавши її (часто за чималі гроші) і розморозивши будинки, ви можете виявити, що риби стало значно менше і чимала частина маси під назвою «глазур» просто скла у водопровід. Скільки ж українці платять за воду із запахом риби, купуючи таку заморозку?

Скільки води в кілограмі риби?

Як приклад візьмемо упаковку хека мороженого глазурованого відомої компанії. Виготовлена така риба за ТУ У 15.2-30665859-008:2011. Вартість упаковки (1060 г) – 225 грн.

Цікаво, що вода прописана у складі риби: хек, крижана глазур (вода питна) 20%. Виробник у складі риби заявляє, що 1/5 упаковки – це вода. Тобто 212 грамів із 1060 – ви викинете після розморожування. А це – 45 грн. Але насправді все ще цікавіше.

Хек морозивний

Експеримент показав, що після повного розморожування, коли риба скла та досягла кімнатної температури, її вага знизилася з 1066 грамів (стільки реально було в упаковці) до 688 грамів. Різниця – 378 грамів, чи 35%, чи 80 грн! Тобто ми заплатили 80 грн за воду із запахом морської риби.

Вага риби до розморожування

Вага риби до розморожування

Хек після розморожування

…і після

Вода за ціною риби: чому таке можливо

Чому ж виробник може дозволити собі продавати воду по ціні риби? Вся справа у ТУ У (технічні умови України). На відміну від державних стандартів (ГОСТ), технічні умови розробляє сам виробник, якщо на певний новий вид продукції взагалі не існує державних стандартів, або якщо йому потрібно розширити асортимент продукції, запровадити нові розробки, удосконалити технологічний процес, упаковку, брати участь у тендери тощо.

ТУ є майновою власністю виробника, тому ознайомитися з ними можна лише з дозволу власника.

Ідея замінити ГОСТ «технічними умовами» виглядає від початку навіть шляхетно. Наприклад, ви, як виробник, хочете додати до цукерок більше шоколаду, щоб бути конкурентоспроможними, випускаєте ТУ та покращуєте якість своєї продукції.

Насправді, як показав експеримент, все зовсім інакше…

В ГОСТ вага глазурі не входить до маси нетто

Державний стандарт України 4868:2007 «Риба заморожена» чітко прописує такий процес як «глазування риби» – тобто процес утворення захисного шару льоду на поверхні замороженого блоку риби чи риби, замороженої поштучно, через зрошення чи занурення у питну чи чисту морську воду з розчиненими у ній харчовими добавками або без них.

Рибу глазують, щоб зберегти її поштучність, тобто щоб вона не злипалася одним суцільним шматком.

Згідно з цим стандартом, маса глазурі повинна становити 2% від маси риби, а маса нетто на упаковці повинна вказуватися без урахування глазурі.

Але навіщо ці ГОСТи, якщо цінну морську рибу можна продати набагато вигідніше, прописавши власні ТУ, та ще й порушивши їх…

Нагадаємо, в Одесі та Одеській області діє заборона на вилов та стихійну торгівлю морською рибою та морепродуктами.

Також «Одеське життя» повідомляло, що в Одеській області почали реєструвати випадки отруєння рибою.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції