Новини Одеси та Одеської області

Райони Одеси: Молдаванка вчора та сьогодні – історія, житло, зручність, транспорт, плюси та мінуси

Райони Одеси: Молдаванка вчора та сьогодні – історія, житло, зручність, транспорт, плюси та мінуси

Цей легендарний район Одеси оспівували у піснях, показували у фільмах та описували у книгах. До речі, сьогоднішню славу Молдаванка здобула навіть не через Мішку Япончика, але завдяки «Одеським оповіданням» Ісаака Бабеля.

«Одеське життя» розповідає, з чого розпочиналася Молдаванка, що відбувається зараз і чому цей район Одеси міг би бути еталонним. Ну і, звичайно, кілька цікавих та маловідомих фактів про Молдаванку – також у нашому матеріалі.

Як і коли з’явилася Молдаванка

Молдаванка яЛюблю

Про точну дату створення Молдаванки та етимологію її назви навіть сьогодні сказати складно. За одними джерелами, «передмістя Молдаванка засноване 1793 року по населенню там молдаван та болгар після Ясського перемир’я». Інші говорять про виникнення на її місці невеликого поселення вже на початку ХІХ століття. При цьому ще в 1802 році земельна ділянка між сучасними Середньою, Комітетською, Картамишевською вулицями і до Непрямої належала Картамишевим – дворянській родині, яка переїхала до Одеси з Харкова. Зрозумілішою ситуація стає вже у 30-х роках ХІХ століття. Тоді невелике передмістя набуло статусу адміністративної зони Одеси і стало популярним у робочого люду. Тут селилися дрібні торговці, ремісники, колишні чорноморські та запорізькі козаки. Звідси і назви вулиць: Майстерня (Сєрова), Запорізька, Степова.

Про приблизні межі

старая молдаванка

Також непросто точно визначити межі Молдаванки. Мабуть, найправильніше (звертаючись до історії та з архітектурної точки зору), вважати, що район охоплює простір між вулицями Старопортофранківською, Мечникова, Генерала Цвєтаєва, Степовою, Косвеною та Градоначальницькою. Хоча частенько до Молдаванки приписують і далекі Млини, і навіть Бугаївку. Але це вже зовсім інша історія.

Вулиця Старопортофранківська, яка з’явилася на місці лінії порто-франко, колись чітко ділила Одесу на місто та робоче передмістя. Так, на непарному боці (ближче до міста) будували житлові будинки, а на парному – адміністративні будівлі, фабрики та сирітські притулки. Цю тенденцію можна легко спостерігати й сьогодні. Та й Старопортофранківська досі є певним роздільником міста.

У 1840-х роках Молдаванка вважалася IV районом Одеси та вважалася перспективною, але не дуже «хлібною». Проте міська влада поставилася до неї з усією можливою увагою. За вже одеською традицією з’явилася сітка прямих та широких вулиць, які ділили район на умовні квадрати.

Про планування

Молдаванка на Плане Одессы 1894 года

Молдаванка на плані Одеси 1894 року

Як і в центрі, на Молдаванці планувалися широкі тротуари, а будівлі не мусили бути вищими трьох поверхів. Так створювалися правильне навантаження на ґрунт, продування всіх кварталів морським вітром і місто, в якому комфортно жити. Відповідальним за забудову IV району призначили інженера та містового архітектора Никифора Черкунова. Він народився у багатодітній солдатській сім’ї, і бідністю його було не злякати. А ось бажання створити зручний район у нього було достатньо. До речі, він подумав і про ненав’язливу красу – багато будинків, попри скромність, мали «зразкові фасади» з архітектурних альбомів початку ХІХ століття. Хоча на першому місці у Черкунова стояла необхідність створення зручного планування будинку та місця для господарських забудов. Його проекти вирізнялися глибоким розумінням життя простих людей.

Жителі Молдаванки часто жили і працювали у своєму будинку (наприклад, на першому поверсі або в частині будівлі відкривали майстерні), а у дворах багато хто з них тримав якусь живність. В результаті були продумані корисні та закриті (а не прохідн,і як у центрі) внутрішні простори – досі, дивлячись з вулиці, ніколи напевно не скажеш, наскільки велике подвір’я ховається за брамою того чи іншого будинку. Але його наявність мала колосальне значення для мешканців.

Молдаванка сьогодні

дома Молдаванка Болгарская

Молдаванка. Типові будинки.

Якщо на початку молдавани справді переважали в цій частині Одеси, то вже до кінця XIX століття близько 90 відсотків населення становили євреї. А ще через сто років і досі на Молдаванці живуть без яскравого поділу за національною ознакою. Більше того, досить швидко район змінюється, і тепер навіть соціальний статус не має особливого значення. Пішохідна доступність до центру робить Молдаванку затребуваною як місце для життя у людей з різними фінансовими можливостями. Тому сьогодні цей район можна назвати найконтрастнішим в Одесі. Поряд з одноповерховими будиночками, що часто покосилися, виростають сучасні багатоповерхові будинки і цілі комплекси. Так, вікна шістнадцятиповерхових будівель, що споруджуються на місці колишнього Механічного заводу, що на Степовій, виходитимуть і на Автомобільний будинок Volkswagen, і на занедбанки вулиці Бабеля.

Урбанізм: як міське планування може змінити Одесу

Про нерухомість на Молдаванці

дома Молдаванка

Старі та нові будинки на Молдаванці

В результаті ціни на квартири тут дуже різні. Як і скрізь, багато що залежить від наявності ремонту та поверху. Але при цьому, якщо говорити про старий фонд, досить часто «особливе» планування, стан самого будинку та умовну кухню без вікна покупцю представляють як родзинки, а не недоліки. Адже головне – це близькість до центру, власний палісадник та добрі сусіди.

Так, наприклад, за двокімнатну квартиру на Розумовській (перший поверх із двох, площею 38 кв.м., із спільним санвузлом та плюс-мінус ремонтом) просять 35 000 доларів, тобто 921$ за квадратний метр. За двокімнатну квартиру-вторинку в новому ЖК на Михайлівській площі (17 та з 19, площею в 96 кв.м. та двома санвузлами) – 112 тисяч доларів, тобто 1166 $ за метр. А у новобудовах ціни на квартири у стані від будівельників стартують від 700-800 доларів за квадратний метр. Зате на Молдаванці колосальний вибір для покупця – тут є історичні будиночки від одного до трьох поверхів кінця XIX століття, монументальні «сталінки», економічні «хрущовки», різноманітні радянські спецпроекти, колись популярні «чешки» та сучасні ЖК.

Інфраструктура Молдаванки

транспорт Молдаванка

На жаль, сьогодні багато старих будинків на Молдаванці перебувають далеко не в кращому стані і потребують капітального ремонту. До речі, у багатьох європейських містах до таких районів – з історичною забудовою, туристичним потенціалом та горезвісною близькістю до центру – ставляться дуже трепетно, адже вони можуть стати ще однією візитною карткою. Плюс у плані інфраструктури Молдаванка посідає не останнє місце у місті. Широкі тротуари, на яких легко можна виділити місце для велодоріжок, зручні прямі вулиці з численними деревами по обидва боки, автовокзал, чотири наскрізні трамвайні маршрути (№12, 21, 5, 15), два тролейбусні (№3, 8), чотири маршрутні (№168, 208, 191, 232 – і це не кажучи про ті, що проходять Старопортофранківською та ті, що по Розумовській виїжджають на Київську трасу). Плюс сквери (Михайлівський, Олексіївський, Прохорівський, Серединський та ще трохи менші), школи, дитячі садки, поліклініки, мережеві супермаркети. Нещодавно на Степовій навіть відкрили Центр надання адміністративних послуг. Все це робить Молдаванку затребуваною у забудовників, а хотілося б, щоб і у міської влади.

Резонансні пожежі в Одесі: винних не покарано, сходів не закуплено, депо не збудовано

Про легендарну Молдаванку

Япончик

Саме на Молдаванці, у другому Розумовському провулку, розташований музей катакомб. На Запорізькій народився Мішка Япончик, а по сусідству розташований двір, описаний Ісааком Бабелем в «Одеських оповіданнях». І єврейська лікарня, в якій “я бажаю вам, друзі, не бувати там ніколи”.

староконка

староконка
староконка
староконка
староконка
староконка

На Олексіївській площі можна завітати до музею електротранспорту, а у вихідний день погуляти Староконкою. Зайти в кілька дуже різних церков, а в Прохоровському сквері помовчати на спомин про загиблих євреїв. Молдаванка, оспівана у піснях, фільмах та художній літературі, мало кого може залишити байдужим навіть сьогодні. Ось тільки сьогодні все частіше до неї ставляться з побоюванням. Але ж могли б і захоплюватися.

Плюси та мінуси Молдаванки на думку мешканців району

Плюси:

  • Близькість центру, Привозу, ЖД та автовокзалу
  • З’явилися пристойні сквери для прогулянок із дітьми
  • У вихідні на вулицях дуже мало машин
  • Багато різних супермаркетів та міні-базарчиків
  • Зручний виїзд з міста та можливість легко потрапити до інших районів

Мінуси:

  • Багато старих будинків у дуже поганому стані, що загрожують обвалами
  • Часто трапляються розбиті тротуари, якими з візком важко проїхати, а дитячих майданчиків дуже мало
  • Нові будинки будуються на катакомбах, і це порушує баланс старого фонду
  • Багато нічних гонщиків, а на перехресті Розумовської та М’ясоїдівської і вдень страшно переходити дорогу
  • Вулиці погано освітлені у вечірній час, а наркомани блукають у пошуках закладок

На заголовному фото використана робота Сергія Тюпо «Старі дворики Молдаванки»


История одесской Молдаванки: харьковские дворяне, верблюды на Староконном и школа щипачей

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції