Новини Одеси та Одеської області

Резонансні пожежі в Одесі: винних не покарано, драбин не закуплено, депо не збудовано

день пожарной охраны

ТЕКСТ: Вероніка ПОЛІЩУК   •   ФОТО: «Одеське житя», відкриті джерела
ЧАС ЧИТАННЯ: близько 8 хвилин

Першого дня нового року на Люстдорфській дорозі палала занедбана будівля. Погодьтеся — прикмета не найоптимістичніша. Тим більше що останнім часом Одеса стала «рекордсменом» України за кількістю резонансних пожеж. Кого визнали винним у трагічних подіях, чи понесли винні покарання і чи є зрушення в організації пожежної охорони міста, з’ясовувало «Одеське життя».

Табір «Вікторія»: крайньою виявилася вихователька

Минулого року Одеса відзначила четверту річницю трагедії у дитячому таборі «Вікторія». Пожежа забрала життя трьох дітей.

На лаві підсудних опинилися семеро людей. Але вирок було винесено лише виховательці табору Наталі Цокур. Щоправда, на момент пожежі у «Вікторії» вона вже не працювала, хоча вважалася відповідальною за пожежну безпеку. Наталі було призначено покарання у вигляді трьох років позбавлення волі  умовно.

Директор табору Петрос Саркісян близько двох років провів у СІЗО, а згодом був відправлений під домашній арешт. Своєї провини він так і не визнає.

Худкерівницю танцювального колективу «Адель» Тетяну Єгорову, яка буцімто залишила увімкнений кип’ятильник, що став причиною загоряння, допитати не вдалося. Ще 2018 року вона полишила Україну.

Експерти досі не можуть встановити точну причину пожежі. І відсутність доказів стала підставою для припинення справи.

Опинилася на лаві підсудних і заступниця директора табору Тетяна Ланіна. Вона зізналася у привласненні бюджетних грошей та відшкодувала до міської скарбниці 120 тисяч гривень. Таку суму, за версією слідства, Ланіна разом із Саркісяном привласнили внаслідок фінансових махінацій. Але вирок їй не ухвалено і досі.

Суд над начальником райвідділу ДСНС Валерієм Дяченком та пожежним інспектором Леонідом Бондарем, які перевіряли «Вікторію», йде до завершення. Залишилося допитати деяких свідків та вислухати бік захисту. Обвинуваченим у службовій недбалості, що призвела до тяжких наслідків, загрожує до п’яти років позбавлення волі.

Таке ж звинувачення висунуто і колишньому віце-меру Одеси Зінаїді Цвірінько, яка курирувала відпочинок дітей у «Вікторії». Своєї провини екс-чиновниця не визнає. А у її справі досі немає рішення суду навіть у першій інстанції.

Єдина людина, пов’язана з реконструкцією табору «Вікторія», яка опинилася на лаві підсудних, — директор ТОВ «Будсоцстандарт розвиток» Станіслав Чернишов. Його звинувачують у привласненні та розтраті бюджетних грошей шляхом зловживання службовим становищем та у службовій підробці. Справа Чернишова теж рухається досить повільно через заміни суддів та адвокатів.

Психлікарня: експерти зайняті

Пожежа у Центрі психічного здоров’я сталася два роки тому. Вона забрала життя семи пацієнтів та медсестри, яка рятувала своїх підопічних.

Причину пожежі поліція встановила: занесення стороннього джерела спалаху ззовні. А от підозри слідчі нікому не вручили. Хоча проводилися допити та обшуки, було призначено 24 експертизи. Дві з них іще не провели. Точних термінів закінчення цих експертиз у прокуратурі Одеської області не називають — все залежить від зайнятості експертів. Слідство розраховує отримати результати досліджень за півроку.

«Токіо стар»: гальмований розгляд і розшук обвинуваченого

Пожежа в готелі сталася у серпні 2019 року. Вона стала причиною загибелі дев’яти людей.
Наразі в судах розглядаються три справи, пов’язані з трагедією. У першій обвинуваченими виступали власник готелю Вадим Чорний, адміністратори Ірина Паровик та Оксана Єжак; у другій — співвласник розташованого в тій же будівлі готелю «Паровоз» Сергій Дурач; у третьому — головний інженер готелю.

2020 року Вадим Чорний помер від наслідків коронавірусу. Кримінальне провадження проти нього мали закрити. Але мати та вдова бізнесмена наполягли на продовженні розгляду. Вони мають намір довести у суді невинність Вадима Чорного. Адміністратори готелю зараз перебувають під домашнім арештом.

У справі Дурача, якому обрали такий самий запобіжний захід, судовий розгляд «застряг» на стадії підготовчого засідання.

Головний інженер готелю, відповідальний за ремонт електромереж у будівлі, досі перебуває у розшуку. Суд над ним так і не розпочався.

Пожежа на Троїцькій: слухання не розпочалися

4 грудня 2019 року в економічному коледжі на Троїцькій, 25, спалахнула пожежа, яка забрала життя 16 людей.

Згідно з матеріалами справи, причиною пожежі стало коротке замикання у кабінеті заввідділенням економіки та підприємництва Ірини Таранової. Через горюче облицювання стін у коридорах вогонь швидко поширився по будівлі, а через відсутність системи оповіщення люди не відразу зрозуміли, що діється. На вікнах були встановлені ґрати, пожежний хід виявився зачиненим — тому студенти та працівники коледжу не змогли вибратися з палаючого будинку.

Крім Ірини Таранової, підозру оголосили директору коледжу Любові Кочерзі, завгоспу Тетяні Фомич, колишньому заступнику директора з адміністративно-господарської частини Андрію Хаєцькому. А от інженер з охорони праці Олексій Коваль чомусь у справі не фігурує. Не було пред’явлено підозру і пожежному інспектору, який дав висновок, що будівля відповідає нормам протипожежної безпеки.

Фігурантам загрожує від трьох до восьми років ув’язнення. Жоден із них не визнав себе винним. 

Сьогодні всім обвинуваченим обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Таранову з посади не усунули — вона й далі викладає. А слухання у справі досі не розпочалися: засідання переносили вже кілька разів із різних причин.

Одеські пожежники: без драбин та депо

Резонансні пожежі в Одесі зі страшною переконливістю продемонстрували не лише проблеми пожежної безпеки, а й самої служби ДСНС.

Застарілі машини, брак високих пожежних драбин, спеціальних батутів, які могли б урятувати людей, що стрибають з висоти.

Автодрабини для будівель вище 16 поверхів одеські рятувальники не мають досі. Після смертельної пожежі на Троїцькій було подано заявку на придбання спеціалізованого пожежного куба, на який люди можуть зістрибувати з вікон верхніх поверхів. Але її було відхилено через «невідповідність нормативам». 

Щоправда, минулого року ДСНС на Одещині поповнилася трьома сучасними пожежними машинами посиленої комплектації. А муніципалітет пообіцяв спорудити пожежні депо у різних районах Одеси: біля вокзалу, у Київському та Суворовському районах, у районі Гагарінського плато. Але всі плани поки що залишилися на папері. У Новощепному ряду, на Фонтані та в Аркадії землю під пожежні депо не виділяють. А для будівництва на ділянках у Суворовському районі немає інвесторів.

«Страшна кімната»

Стіни, вкриті кіптявою, згорілі меблі, обвуглені дитячі іграшки та гаджети… На щастя, насправді тут нічого не горіло. Наслідки пожежі демонструє інсталяція, створена одеськими дизайнерами за гроші, зібрані на соціальній платформі «Добра справа». За словами одеського громадського діяча Анатолія Кавуна, ідея ця з’явилася після трагічної пожежі на Троїцькій. Встановлено «згорілу кімнату» в навчальному класі на базі одеської пожежної частини №6. Тепер рятувальники проводять тут лекції для дітей, розповідають, як поводитися під час пожежі, вибратися з приміщення, що горить. 

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Наші спецпроекти
Усі спецпроекти