Вітамін Д – це нутрієнт та гормон одночасно. У вигляді нутрієнта ми отримуємо його з продуктів та добавок. А у вигляді гормону він синтезується у нашому організмі під впливом УФ-випромінювання на шкіру. Але попри те, що наш організм може отримати вітамін D із різних джерел, світова статистика говорить, що близько 1 млрд людей у світі страждає від дефіциту вітаміну D.
В Україні 82% дорослих та 92% дітей мають таку проблему. І ось, чим це загрожує.
7 частих симптомів дефіциту вітаміну D
Ці симптоми можуть бути викликані як недоліком вітаміну Д, так і іншими факторами. Ми ж розглянемо основні симптоми й чому вони виникають, якщо їхня причина саме в дефіциті вітаміну D.
1. Апатія
Відсутність відчуття щастя, радості та бажання щось робити може бути пов’язана з нестачею вітаміну D. Саме він бере участь у процесах синтезу серотоніну, нейромедіатора, який відомий усім насамперед як гормон щастя.
2. Занепад сил енергії
Вітамін бере участь у процесах регуляції рівня інсуліну в крові, а також допомагає поглинати кисень мітохондріям – клітинам, які виробляють енергію. Як результат, при дефіциті вітаміну в організмі ці процеси суттєво уповільнюються і ми відчуваємо занепад сил, енергії та загальну слабкість.
3. Безсоння
Поверхневий сон, безсоння, тривожність – усі ці неприємні симптоми можуть говорити про те, що вашому організму бракує вітаміну Д. Саме він у комплексі з іншими елементами налагоджує цикли неспання та відпочинку, підвищуючи якість сну.
4. Ослаблений імунітет та часті застуди
Активація Т-клітин імунітету, які відповідають за виявлення вірусів та інших патогенів, є ще однією функцією вітаміну Д. І вона дуже важлива для роботи імунної системи в цілому. Тому при дефіциті цього гормону у людей слабшає імунітет, і його захисна реакція на хвороби помітно уповільнюється.
5. Сухість шкіри та свербіж
Сухість, свербіж та висипання на шкірі обличчя, рук, спині можуть бути викликані недоліком вітаміну Д.
6. Схильність до карієсу
Недостатньо міцна емаль через нестачу кальцію, системне утворення карієсу навіть при належній щоденній гігієні також може говорити про те, що організм недоотримує вітамін D. Річ у тому, що він відповідає за засвоєння кальцію з кишечника. При дефіциті вітаміну, навіть при системному вживанні їжі багатої на кальцій, організм не може засвоїти елемент у повному обсязі. Як результат, через це слабшають кісткові структури та зубна емаль.
7. Біль у м’язах та суглобах
Нестача вітаміну Д призводить до болю у м’язах і суглобах, а також до їх ослаблення. Це пов’язано не тільки з недостатнім засвоєнням кальцію через дефіцит вітаміну D, але й через недостатнє засвоєння магнію і фосфору.
Є ідея: як заповнити дефіцит вітаміну D у будь-яку пору року
Коли сонячна активність мінімальна або у вас немає часу та бажання отримувати сонячні ванни, на допомогу приходять спеціальні харчові добавки з вітаміном D.
Ось які добавки на основі вітаміну Д3 можуть призначатися для поповнення дефіциту:
- Вітамін Д3 5000, який внаслідок високого вмісту вітаміну в одній капсулі дозволяє підвищувати рівень вітаміну в організмі;
- Комплекс вітамінів Д3 К2 (дозування Д3 у такому комплексі також йде 5000 МО). Не тільки заповнює дефіцит вітаміну Д3, але внаслідок дії вітаміну К2 допомагає оперативно доставляти кальцій у кісткові та м’язові тканини.
Насамкінець зазначимо, якщо ви спостерігаєте у себе характерні симптоми, перш ніж приймати вітамін D у великих дозуваннях, порадьтеся зі своїм сімейним лікарем. Як правило, лікар призначає аналіз крові на рівень вітаміну D і на його підставі рекомендує курс добавок із відповідним дозуванням.
*на правах реклами