Новини Одеси та Одеської області

Поліпи в жовчному: чим небезпечні і як лікуються без операції

Поліпи в жовчному: чим небезпечні і як лікуються без операції

Характерна ознака поліпів у жовчному – це періодичне відчуття тяжкості у правому боці та відрижка після їжі чи фізичних навантажень. Щоб унеможливити наявність поліпів у жовчному, важливо вчасно пройти обстеження. Чому виникають поліпи та як їх лікувати, розповіла гастроентеролог-ендоскопіст вищої категорії Лариса Припіченко.

Чим небезпечні поліпи в жовчному міхурі

Поліпи в жовчному міхурі — це доброякісні утворення, що зазвичай складаються з клітин внутрішнього епітеліального шару органу. Вони можуть бути одиничними та множинними. Якщо під час обстеження виявляється п’ять і більше новоутворень, говорять про поліпоз жовчного міхура.

Поліпи здатні досягати досить великих розмірів (1-2 сантиметри) або ж утворювати сіточки з дрібних наростів заввишки 1-2 міліметри. Найчастіше захворювання протікає практично безсимптомно та випадково виявляється на УЗД чи комп’ютерній томографії органів черевної порожнини. Підвищена увага цієї патології приділяється тому, що хоча поліпи мають доброякісну природу, за їх наявності підвищується ризик переродження клітин та розвитку раку жовчного міхура.

Які види новоутворень бувають?

Поліпи в жовчному поділяють на кілька видів.

Холестеринові. Найпоширеніші та найбезпечніші. Утворюються через зміни властивостей слизової оболонки міхура, порушень його скоротливості та відкладень холестерину. Цей вид «неправдивих» поліпів нерідко зникає при тривалому лікуванні медикаментами.

Нарости запального походження. Їхня поява може спровокувати бактеріальну інфекцію, наявність паразитів або каменів у жовчному. Такі нарости також вважаються псевдопухлинами і іноді проходять після прийому протизапальних препаратів.

Папіломи стінок жовчного міхура. Ці доброякісні новоутворення викликаються вірусом папіломи людини (ВПЛ) і здатні перероджуватися в злоякісні під впливом несприятливих факторів.

Аденоматозні поліпи. Також мають доброякісний характер, але через високий ризик переродження потребують постійного контролю та особливої уваги лікаря. Особливістю цих новоутворень є те, що вони виростають не з епітелію, а із залізистої тканини.

Чому виникають поліпи в жовчному

Механізм виникнення поліпів до кінця не вивчений, але до основних факторів ризику відносять спадкову схильність, генні мутації, порушення обміну речовин (зокрема, ліпідів, через що виникають холестеринові бляшки), наявність хронічного холециститу, холангіту, жовчнокам’яної хвороби, дискінезії жовчних шляхів Також винуватцями появи поліпів може стати глистова інвазія, зловживання алкоголем та шкідливою їжею.

Як розпізнати поліпи в жовчному міхурі

Як уже згадувалося, новоутворення здатні довгий час ніяк не проявляти себе, особливо якщо поліп одиничний або нарости мають невеликі розміри і не перешкоджають відтоку жовчі. Але якщо поліп великий чи невдало розташований, то хворого можуть турбувати печія, відрижка, нудота або навіть блювота з домішкою жовчі, гіркий присмак у роті, пожовтіння язика, шкіри та очей, діарея, дискомфорт чи біль у правому підребер’ї.

При утиску поліпа виникають сильні коліки, може підвищитися артеріальний тиск, почастішати серцебиття. Якщо процес переходить у хронічну форму, пацієнт скаржиться на втрату апетиту, почуття постійної втоми, загальну слабкість, свербіж та сухість шкіри, потемніння сечі.

Як лікуються поліпи в жовчному

гастроентеролог Лариса Припіченко

При підозрі на наявність поліпів в жовчному міхурі призначається комплекс аналізів та обстежень:

 • біохімічний аналіз крові;
 • загальний аналіз сечі;
 • копрограма;
 • дослідження жовчі;
 • УЗД печінки та жовчного;
 • ендоскопічна ультрасонографія (за потреби);
 • магнітно-резонансна холангіографія (за потреби).

Лікування залежить від розмірів новоутворень, їх типу та причини появи. Медикаментозна терапія результативна лише за «хибних» холестеринових поліпах. Призначаються препарати із жовчними кислотами, засоби для покращення відтоку жовчі, спазмолітики. Також рекомендується контрольне УЗД кожні три або шість місяців.

Але при істинному поліпозі, розмірі поліпа понад один сантиметр або швидкому зростанні утворень необхідна хірургічна операція — видалення жовчного міхура. Це втручання може бути лапароскопічним або порожнинним.

Дієта та харчування при виявленні поліпів

Дуже важливе значення при поліпах у жовчному грає дієта. Її основні принципи:

 • дрібне харчування;
 • скорочення вживання солі;
 • виключення з раціону смажених та жирних страв;
 • відмова від занадто холодної або гарячої їжі;
 • дотримання питного режиму (мінімум два літри води на день).

Ірина Кадченко

Читайте також: 

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: