Новини Одеси та Одеської області

Перейменування вулиць Одеси: «за», «після нашої Перемоги», «залишимо, як було»

Перейменування вулиць Одеси: «за», «після нашої Перемоги», «залишимо, як було»

Про сутність перейменування одеських вулиць, чиї назви пов’язані з країною-окупантом, сказано чітко: «Одеса зазнала своїх втрат у цій війні. І ми не бажаємо мати нічого спільного з державою, яка сьогодні намагається стерти наше місто, нашу країну з землі». Саме так заявив міський голова Геннадій Труханов.

Начебто все зрозуміло: відповідно до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», мають бути перекладені українською мовою назви 24 одеських вулиць, а в рамках Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборона пропаганди їхньої символіки» мають отримати нові назви ще 19 одеських вулиць. Їхній перелік буде винесений на засідання історико-топонімічної комісії, а потім – на сесію міської ради.

Скільки одеських вулиць поміняють назви?

Чи є питання, заперечення чи роздуми у тему? Виявляється, є.

Депутат Одеської міськради, член топонімічної комісії Петро Обухов ще раніше виступив із пропозицією щодо «деколонізації Одеси» . Він закликав перейменувати одеські вулиці та провулки, названі на честь населених пунктів Росії, а також на честь Дмитра Донського, Олександра Невського та інших осіб, які не мають жодного стосунку ні до Одеси, ні до України.

Стаття на тему: Прибрати росію з Одеси: чи варто перейменовувати десятки вулиць?

Щодо заяви мера міста Петро Обухов повідомляє, що й безліч депутатів Одеської міськради підтримали цю пропозицію. Більш того, список вулиць, які необхідно перейменувати, став набагато ширшим:

– Ми з активістами склали список понад 100 вулиць, які потребують перейменування. Умовно я розділив би цей список на такі групи: географічні назви з Росії (Байкал, Волга, Махачкала); російські діячі, які не мають відношення до історії Одеси чи України (Кутузов, Донський, Невський); всесвітньо відомі російські діячі (Лобачевський, Чайковський, Гагарін)… Я чудово розумію, що повністю цей список буде важко перейменувати. Буде опір. Ось, наприклад, я запропонував перейменувати Суворівський район. І мені почали наполегливо доводити, що Суворов дуже важливий для історії нашого міста.

вулиця Спиридонівська-Горького

Пора дерусифікувати-деколонізувати не лише вулиці

Голова громадської організації «Зелений лист» Владислав Балинський також нагадує, що громадські діячі включили назву Суворівського району міста у процес дерусифікації в Одесі. Більш того:

– Ініціативна група звернулася також щодо демонтажу в Одесі маркерів «російського світу» – пам’ятників Катерини II та Олександру Суворову.

А що ж народ? Одесити стали досить палко обговорювати цю тему. Обговорення, щоправда, трохи «підвисло», коли орки почали активно кошмарити місто ракетами та затяжними повітряними тривогами, як це було 20 червня.

Думки одеситів розділилися кілька умовних груп: «я лише «за!»; «давайте займемося цим після нашої Перемоги, зараз є багато інших найважливіших справ»; “Не треба нічого міняти, справа не в назвах вулиць”. Ще часто зустрічається думка, що це питання потрібно виносити на загальноміський референдум. Миготить, правда, ще начебто те, що «дайте Катерині спокій, причому тут вона?!», або: «може, і за Пушкіна візьмемося?»

Змінюватимемо або «час ще не настав»?

До речі, щодо Пушкіна. Відома журналістка та блогер Зоя Казанжі на своїй сторінці у Facebook повідомила, що в інтерв’ю The New York Times мер Одеси висловився проти того, щоб перейменовувати вулицю Пушкінську.

«Я цього не підтримав би. Одеса – міжкультурна столиця України. Мене непокоїть зростання ненависті до всього російського», – цитує Труханова Зоя Казанжі.

Ну і щодо Катерини і про «нині не час».

Голова філії Українського інституту національної пам’яті історик Сергій Гуцалюк розмістив на своїй сторінці у Facebook цікавий документ. Це звернення гауляйтера окупованого Херсона на прізвище сальдо до помічника путіна мединського. Що просить? Не повірте: дозвіл на встановлення пам’ятника Катерині II.

«А дехто в Одесі каже «невчас» проводити деколонізацію та позбутися антинаукових «брехеньок» та міфів московії з історії Південної України та Одеси зокрема… А ось су…й потроє сальдо в окупованому Херсоні вже мітить територію імперським мотлохом. Сподіваюся, що він покарає за зраду…», – коментує документ Сергій Гуцалюк…

Читайте також: В Одесі розпочали процес перейменування вулиць, чиї назви пов’язані з країною агресором

Фото В’ячеслава Тенякова та Марії Котової


Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту з NDF. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції