Новини Одеси та Одеської області

Як українці зможуть самі збільшити собі пенсію?

Як українці зможуть самі збільшити собі пенсію?

Чиновники шукають шляхи реформування пенсійної системи. У пріоритеті – створення моделі, коли працездатні громадяни повинні самі подбати про свою безбідну старість. На початку вересня у Верховній Раді було зареєстровано черговий законопроект, що стосується пенсійної системи майбутнього. Що пропонують законодавці?

Хто і коли зможе накопичувати?

Проект «Про казначейський пенсійний план» №7722 передбачає створення добровільної накопичувальної системи, яка дозволить громадянам здійснювати додаткові індивідуальні пенсійні накопичення на старість через казначейство.

Передбачається, що вже з 1 січня 2023 року люди зможуть формувати добровільні особисті пенсійні накопичення, за рахунок яких вони в майбутньому отримають додаткові пенсійні виплати, крім тих, що передбачені наявною солідарною системою.

Учасником нової системи може стати той, хто станом на дату укладання договору не досяг 65 років. Розмір накопичувального внеску визначається людиною самостійно. Внески потраплятимуть на індивідуальний казначейський пенсійний рахунок.

У чому нововведення і чи є інші варіанти?

Нагадаємо, що зараз в Україні діє солідарна пенсійна система: люди, які працюють, платять податки, і частина цих грошей йде на виплати нинішнім пенсіонерам. Існують також приватні недержавні пенсійні фонди. Туди люди можуть робити добровільні відрахування, щоб на пенсії отримувати додаткові виплати. З таким самим успіхом можна покласти гроші на рахунок у банку або укласти договір зі страховою компанією, де є пенсійна програма. Це особисте право кожного за наявності зайвих грошей.

Нововведення зазначеного законопроекту полягає лише в тому, щоб створити добровільний пенсійний фонд, що належить державі. Тобто створити альтернативу існуючим приватним пенсійним фондам. Очевидно, що ключова мета – спроба залучити до держбюджету додаткові кошти. Можливо, є завдання зробити добровільне пенсійне страхування популярнішим і переманити клієнтів приватних фондів на бік нової державної установи.

Що це дасть? У найближчому майбутньому, мабуть, нічого. Малоймовірно, що в умовах тяжкої економічної кризи люди масово почнуть вкладати свої гроші. Після завершення війни і при стабілізації економіки, можливо, цей напрям почне потихеньку розвиватися.

Як це працює в інших країнах?

Вже давно планують, та все ніяк не запустять, накопичувальну систему, що передбачає додаткові обов’язкові відрахування із зарплати. А це по суті додаткове податкове навантаження. Тобто людей хочуть змусити сьогодні платити більше, щоб, можливо, у майбутньому вони отримували вищі пенсії.

Втім, добровільне страхування в Україні вже й так давно працює, але воно поки що не дуже популярне. Сама собою трирівнева система пенсійного забезпечення непогана: солідарна система плюс накопичувальна плюс добровільна. Вона працює у багатьох країнах світу. Але прижилася така система не скрізь. Адже завдання – не просто накопичити гроші. Важливо, щоб вони з роками не були розкрадені й не знецінилися через інфляцію. В ідеалі відкладені кошти мають уповноваженими органами вкладатися у якийсь бізнес і приносити клієнтам дивіденди. Саме це врятує внесок від знецінення через багато років. Такі самі вклади автоматично стають додатковою інвестицією у розвиток країни. Але все це є можливим лише в умовах міцної та стабільної економіки.

Читайте також:

Сергій Коробкін

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції