Новини Одеси та Одеської області

Пенсія з інвалідності: скільки платять та які існують нюанси

Пенсія з інвалідності: скільки платять та які існують нюанси

На початок 2022 року кількість осіб з інвалідністю становила понад 2,7 мільйона осіб. Скільки їх було на початок 2023 року через війну достеменно невідомо. За деякими даними, збільшилося на 27 тисяч. Кожна така людина – це потенційний отримувач державної соціальної допомоги. Розбираємось у якому розмірі призначаються такі виплати, хто саме на них має право і з чого починати їхнє оформлення?

Звичайна пенсія та соціальна допомога

По суті, будь-яка людина, якій встановлено інвалідність, має право на пенсію чи державну соціальну допомогу. Пенсія призначається органами Пенсійного фонду за наявності у людини певного стажу залежно від того, в якому віці встановлено  інвалідність. Якщо це I група, то потрібно мати від 1 до 10 років стажу, за наявності II або III групи – до 14 років стажу.

Якщо стажу немає або бракує, тоді розглядається питання про призначення державної соціальної допомоги в органах соціального захисту населення. Таку допомогу, наприклад, можуть оформлювати особи, яким інвалідність встановлена з дитинства. Якщо хвороба серйозна, то людина фізично не може собі напрацювати стаж, який дав би право на отримання звичайної пенсії. А жити на щось треба. Хоча зазвичай розмір такої державної допомоги не перевищує прожиткового мінімуму (2093 грн). Як хворій людині виживати за такі гроші, залишається загадкою. До того ж такі виплати в березні не індексували, і підвищення прожиткового мінімуму цього року також не передбачається.

Розмір пенсії по інвалідності залежить від групи

У свою чергу, розмір пенсії по інвалідності призначається в таких розмірах:

  • особам з інвалідністю I групи – 100% пенсії за віком;
  • особам з інвалідністю II групи – 90% пенсії за віком;
  • особам з інвалідністю III групи – 50% пенсії за віком.

Отже, щоб порахувати, якою буде пенсія по інвалідності, потрібно визначити, яким може бути потенційний розмір пенсії за віком. А розмір пенсії за віком залежить від стажу та зарплати. Якщо зарплата маленька, то розмір пенсії за віком буде невеликим, а пенсія за інвалідністю II, і особливо III групи, у такому разі ще менша. Дуже часто такі пенсії виплачуються також у мінімальних розмірах. Наприклад, якщо розрахунковий розмір пенсії за III групою інвалідності виходить значно меншим за прожитковий мінімум, то до нього встановлюється доплата, щоб загальний розмір пенсії був не меншим від мінімальної пенсійної виплати, що встановлюється Кабінетом Міністрів.

Минулого року мінімальна пенсійна виплата за інвалідністю становила 2100 гривень. З 1 березня 2023 року непрацюючим громадянам її підтягнули до 2520 гривень, а особам з інвалідністю І групи – до 2760 гривень (якщо такі особи одержують пенсію відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Якщо особа з інвалідністю має повний стаж (30 років у жінок і 35 років у чоловіків), то мінімальна пенсійна виплата автоматично підтягується до 2760 або 3000, або 3120 гривень, залежно від віку і попри групу інвалідності.

Додатковий стаж та перехід на інший вид пенсії

пенсійний фонд України

Важливо, що при призначенні пенсії за інвалідністю до стажу додатково зараховується період від дня встановлення інвалідності до дня досягнення особою пенсійного віку. Чим раніше встановлена інвалідність, тим більше такого додаткового стажу. У деяких випадках, особливо за наявності І та II груп інвалідності, цей факт може вплинути на розмір пенсії.

Слід пам’ятати, що за наявності права одночасно отримувати різні види пенсії (за інвалідністю, за віком або втратою годувальника) призначається лише один вид пенсії на вибір особи – більш вигідний. Виняток існує лише для інвалідів з дитинства. Вони за певних обставин можуть одночасно отримувати і пенсію щодо втрати годувальника у Пенсійному фонді та державну соціальну допомогу з інвалідності в органах соцзахисту.

Військові пенсії: мають значення причини інвалідності

військовий все

Якщо інвалідність отримана при проходженні служби в армії або внаслідок поранення під час бойових дій, то починає діяти Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Тут вже немає прив’язки до стажу та логіка обчислення зовсім інша. Пенсії щодо інвалідності за цим законом встановлюються у розмірі від 40 до 100 відсотків сум грошового забезпечення військового. Все залежить від групи інвалідності, її причин та статусу військового.

При цьому мінімальна пенсія рядового солдата строкової служби з III групою інвалідності становить 5262,01 гривні, а пенсія для особи з інвалідністю в результаті війни І групи не може бути меншою за 13 640,50 гривні.

Якщо оформлення громадянської пенсії за інвалідністю (за наявності довідки МСЕК) починається з Пенсійного фонду, то оформлення військової пенсії починається з військкомату, який допомагає людині підготувати відповідний пакет документів.

Пенсії чорнобильцям: розмір залежить від категорії потерпілого

Пенсії з інвалідності чорнобильцям також нараховуються за окремою формулою, прописаною в Постанові Кабінету Міністрів «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №1210 від 23 листопада 2011 року (з численними змінами).

У класичному варіанті тут розмір пенсії залежить від розміру зарплати за роботу в зоні відчуження, розміру середньої зарплати по країні та ступеня втрати працездатності. З певних часів такі пенсії для ліквідаторів з інвалідністю можуть нараховуватися з урахуванням п’ятиразового розміру мінімальної заробітної плати в Україні.

Мінімальні розміри пенсій по інвалідності, пов’язаних з аварією на ЧАЕС, тут також коливаються. Наприклад, у всіх випадках розмір пенсії за інвалідністю III групи, що настала внаслідок каліцтва або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не може бути нижчою за 5 048,95 гривні. При цьому загальний розмір пенсії по інвалідності безпосередньо у ліквідатора І групи не може бути меншим за 13 376,21 гривні.

Якщо травма отримана на виробництві

виробнича травма

Якщо причиною інвалідності є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, людина може претендувати на щомісячні страхові виплати. Вони встановлюються відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого до настання страхового випадку. Мінімальний розмір призначеної щомісячної виплати потерпілому в перерахунку на 100% втрати працездатності не може бути меншим від мінімальної заробітної плати, максимальний – не повинен перевищувати чотирьох мінімальних заробітних плат.

Нагадаємо, що зараз мінімальна зарплата становить 6700 гривень. Після ліквідації фонду соціального страхування з 1 січня 2023 року такі виплати, як і пенсії, оформлюються у Пенсійному.фонд. Крім того, у разі стійкої втрати професійної працездатності, зазначені особи мають право на одноразову грошову допомогу. Її розмір визначається залежно від ступеня втрати професійної працездатності з розрахунку сім мінімальних заробітних плат, встановлених законом на день настання права потерпілому на страхову виплату.

Разові грошові виплати: хто має право?

Право на разову грошову допомогу при встановленні інвалідності мають і деякі інші категорії осіб. Насамперед це стосується військових. Якщо поранення призвело до інвалідності, то ще до оформлення пенсії можна отримати разову допомогу у розмірі до одного мільйона гривень, залежно від групи інвалідності.

З травня законодавство починає діяти і щодо працівників об’єктів критичної інфраструктури, держслужбовців та посадових осіб місцевого самоврядування. Якщо вони стали особами з інвалідністю у зв’язку з пораненням або захворюванням, пов’язаним з виконанням своїх обов’язків у районах проведення після 24 лютого 2022 року бойових дій або в районах, що зазнали після цієї дати бомбардувань, авіаударів та інших збройних нападів, виплати становитимуть від 200 до 800 тисяч гривень.

Допомога з догляду та інші доплати

догляд за інвалідом

Залежно від статусу та групи інвалідності, до пенсії можуть встановлюватися різні надбавки та доплати. Наприклад, особам з інвалідністю внаслідок війни встановлюються доплати у розмірі від 30 до 50 відсотків прожиткового мінімуму, а також цільові доплати за 50-70 гривень. Чорнобильці мають право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, розмір якої варіюється від 56,94 до 474,5 гривні залежно від групи та категорії.

Крім того, частина людей з інвалідністю має також право на державну соціальну допомогу на догляд. Зазвичай, такі виплати призначаються органами соціального захисту. Розмір допомоги коливається від 15 до 200 відсотків прожиткового мінімуму. Право на таку доплату та її розмір залежать від групи та причини інвалідності, від віку пенсіонера та того, чи потребує людина постійного стороннього догляду.

МСЕК: про що потрібно знати

мсек

Право на всі зазначені виплати визначається лише після встановлення групи інвалідності. Причина, група, час настання інвалідності, термін, у який вона встановлюється, визначаються органами медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

Пенсія призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося протягом трьох місяців після цього. Якщо людина подала заяву пізніше, виплати буде призначено з дня звернення.

Крім довідки МСЕК, яка є вирішальною для призначення пенсії по інвалідності, надаються такі ж документи, як і для пенсії за віком. Насамперед це:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • документи про стаж та зарплату.

Для призначення спеціальних пенсій необхідно також додати висновок МСЕК про те, що інвалідність пов’язана з проходженням військової служби або сталася внаслідок поранення або, наприклад, внаслідок Чорнобильської катастрофи і таке інше.< /span>

Читайте також:

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: