Я 1963 року народження, працюю сільським бібліотекарем. З 2020 року переведено на 0,5 посадового окладу. Починаючи з перших днів війни і досі, перебуваю на просте. Як у цій ситуації нараховуватиметься мені стаж?
На сьогодні страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. За цей період мають бути щомісячно сплачені страхові внески в сумі не менше мінімального страхового внеску.
Отже, починаючи з 2004 року, стаж залежить, перш за все, від сплати внесків. Якщо підприємство або будь-яка інша установа перебуває у простої та працівники не отримують заробітну плату, то, мабуть, за цей період не сплачуються страхові внески і стаж таким чином повністю втрачається.
Читайте також: Кому в Україні платять не просто великі, а величезні пенсії?
Якщо людина працює не на повну ставку, то кількість стажу залежить від розміру офіційної заробітної плати. Можна працювати неповний день або неповний тиждень, але якщо за місяць сплачено мінімальний страховий внесок, то до стажу занесуть повний місяць. Якщо внесок менший за мінімальний, то стаж зараховується пропорційно до сплаченої суми.
Як розраховується страховий внесок і як його перевірити
На сьогодні мінімальна зарплата в Україні становить 6700 гривень, а мінімальний страховий внесок становить 22% від цієї суми, тобто 1474 гривні. Якщо, припустимо, роботодавець платить за людину лише половину цієї суми на місяць, тобто 737 гривень, то до стажу буде занесено лише половину місяця, навіть якщо людина працювала щодня повний робочий день.
Читайте також:Накопичувальна пенсія в Україні: коли заробить і скільки перераховуватимемо
Перевірити сплату страхових внесків за себе та чи нараховується стаж можна також на порталі електронних послуг Пенсійного фонду або в мобільному додатку «Дія» (замовивши довідку форми ОК-5 або ОК-7). Можна це зробити і безпосередньо у Пенсійному фонді. Якщо у вас нормальні стосунки з роботодавцем, то уточнити це можна і конкретно у свого керівництва або у бухгалтерії компанії чи відповідної установи.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Читайте також:
- Військові пенсії: що змінилося і які плани на майбутнє?
- Оформлення пенсії : як самостійно розрахувати її розмір та які потрібні