Новини Одеси та Одеської області

Основа-2: господарство з Любашівки без кредитів, боргів, та з підтримкою ЗСУ

Основа-2: господарство з Любашівки без кредитів, боргів, та з підтримкою ЗСУ

Є в Любашівці знаний господарник – Андрій Петрович Високий. І очолює він велике господарство «Основа-2». На запитання: «Чому саме «Основа»?», Андрій Петрович відповів: — Щоб фермерство мало міцне підґрунтя і навіть сама назва захищала від бід і негараздів.

В цьому слові — «Основа» — закодовано наш хліборобський родовід. Починається воно з літери імені першої нашої дитини — Оксани, а закінчується першою буквою мого імені.    

Воєнне лихоліття, спричинене російською агресією, внесло свої корективи в агровиробництво, і не лише на окупованих територіях. Загалом це стосується проблем реалізації збіжжя, дорожнечі пального, техніки, запчастин, посівного матеріалу, засобів захисту рослин. Також більшість аграріїв переводять площі під вирощування високорентабельних культур, насамперед технічної групи: соняшника, ріпаку та сої.

Читайте також: Українські аграрії можуть відмовитися від посіву зернових

Основа-2 відсвяткувала 25-річчя

Господарство засноване в 1997 році. Торік трудовий колектив символічно відсвяткував 25-ту річницю з дня заснування. Саме стільки часу спливло від реорганізації КСП «Зоря» (раніше відомого колгоспу-мільйонера «Зоря комунізму») і створення на його базі дванадцяти повноцінних фермерських господарств, з яких незмінним залишилося у Любашівці лише господарство Андрія Високого! 

Важкий шлях становлення пройшов фермер разом зі своїми однодумцями. Залишилися у минулому погашення колгоспних боргів, ремонт старої техніки та сільгоспінвентарю, впровадження елітних сортів, облаштування бази тощо.

Андрій Високий ніколи не обтяжував себе банківськими кредитами — завжди сподівається лише на власні сили. Завдяки грамотному господарюванню та стабільним врожаям і загалом значним здобуткам трудового колективу вчасно виплачується заробітна плата, проводяться розрахунки з пайовиками, закуповується нова техніка, йдуть відрахування у місцевий та державний бюджети. Крім того, працівники господарства отримали від свого керівництва безпроцентну позику на придбання будинків та автомобілів.

Читайте також: Ілля Кушко: хлібороб з Одещини змінив плуг на зброю

Фермер Андрій Високий зазначив, що, попри війну та несприятливі погодні умови, хлібороби непогано попрацювали торік. Щоправда, грошей за вирощене отримали менше прогнозованого через низьку закупівельну ціну на зерно, але зуміли вчасно розрахуватися з власниками паїв, за оренду землі, сплатити податки та підготуватися до нового агротехнічного року. Також регулярно господарством надається посильна спонсорська допомога любашівським школам, лікарні тощо.

На фронті воює син Андрія

Андрій Високий з сином Олександром

Андрій Високий з сином Олександром

Зараз «Основа-2» — надійний партнер захисників України від російських окупантів. До речі, на Донецькому напрямку воює син Андрія Петровича Олександр. Також фермер, будучи одним з активних учасників волонтерського руху асоціації «Аграріїв та промисловців півночі Одещини», з перших днів війни допомагає армії коштами, технікою, збіжжям та продуктами харчування.     

— В перші місяці війни виник дефіцит круп. Тоді ми виділили кілька десятків тонн зерна пшениці і ячменю, яке на місцевій крупорушці було перероблено на продукти харчування для забезпечення підрозділів самооборони, ЗСУ та мирних жителів. Також жертвували соняшникову олію, цукор та борошно, — розповів Андрій Високий. — Звісно, про все не розповіси, бо посильна допомога надається регулярно. Якось син поскаржився, що під Авдіївкою, де він воює, виникла проблема з водою. Привізна вже пахла багном. Ні їсти зварити, ні помитися. Тож разом з другом-підприємцем Геннадієм Демчевським ми придбали метрів сто водопровідної труби та кріплень. Тепер підрозділ сина воює «з комфортом»…

Хлібороби вже хочуть вийти в поле

Андрій Високий перевіряє стан озимин

Андрій Високий перевіряє стан озимин

Хлібороби очікують погожої днини, щоб вийти в поле. Адже, щоб вродило, потрібна оптимальна температура ґрунту для посіву соняшника, і не дай Боже забаритися хоч на день. Втратиш врожай!

Андрій Високий жартома розповів, що у давнину, щоб дізнатися, чи прогрілася благодатна земля, аби вносити насіння, на ріллю садили найкращу в селі молодицю. Коли їй ставало комфортно сидіти, то відразу в поле виходили сівачі…  

У господарстві невпинно дбають про сівозміну та підвищення родючості землі. Поля завжди засівають власним насінням, для цього щороку на 30-гектарній площі вирощують добірний насіннєвий матеріал озимого ячменю «Луран» і «Метелиця», озимої пшениці «Вдала» й закуповують елітне насіння перспективних технічних культур, що приносять стабільний урожай.

Читайте також: Рибна реформа: що відбувається на аукціонах за право вилову на Дунаї

Хліборобство всією сімєю

Поки хлібороби Любашівщини, зокрема землероби «Основи-2», залишаються  надійним тилом для захисників Вітчизни, за їх спинами стоять кохані, діти та онуки. 

Дружина Андрія Петровича Валентина Степанівна, на жаль, кілька літ тому спочила в Бозі, син воює, тому зараз в хліборобстві йому допомагає онук Максим, який взяв собі прізвище дідуся. Є кому передати сімейну справу!

Завжди, за будь-яких обставин батько відчуває підтримку доньки Оксани і зятя Миколи Опалька, меншої доньки Наталі й зятя Дмитра Петрика. До речі, останні з перших днів війни налагодили виробництво м’ясних і рибних консервів та каш для військових підрозділів. 

Не натішиться щасливий дідусь своїми онуками, яких має аж семеро: Максима, Юлю, В’ячеслава, Поліну, Андрія, Аделіну, Дем’яна. А ще цьогоріч очікується поповнення у родині його сина фронтовика Олександра.  

Завдячуючи наполегливості і доброзичливому ставленню до людей праці, Андрій Високий має велику довіру і повагу в рідній Любашівці та далеко за її межами. Поважають завзятого господаря за конкретні, добрі справи.

Матеріал створений в рамках Програми Партнерства в галузі мас-медіа (UMPP) від IREX, за підтримки Посольства США в Україні.

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: