Українські аграрії можуть відмовитися від посіву зернових

Українські аграрії можуть відмовитися від посіву зернових

Весняна посівна 2023 року загрожує відмовою землеробів від сівби зернових на користь олійних, а також інших сільгоспкультур, які можна буде реалізувати в Україні.

Головною проблемою багатьох хліборобів залишається відсутність обігових коштів, адже вони не можуть продати врожай за нормальною ціною. Тому декому з фермерів через нестачу мінеральних добрив, насіння та пального буде непросто провести весняну посівну кампанію.

Тому цьогорічна стратегія аграрного сектору економіки — навіть не прибуток, а виживання!

Які проблеми очікують українських аграріїв навесні

За оцінками експертів Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), вітчизняних фермерів навесні очікують однакові проблеми:

  • дорогі добрива і нестача коштів для їх купівлі (до відсутності обігових коштів призвів непроданий врожай, в окремих господарствах зерно на складах лежить ще з 2021 року);
  • низькі ціни на агропродукцію та проблеми із логістикою;
  • масове блокування податкових накладних.

Разом з цим податкова утричі «перевиконала» план перевірки ліцензій на зберігання фермерами пального для власних потреб і масово позбавляє сільгосппідприємства дозволів на таке зберігання. Окрім цього, ще й митниця масово завищує вартість імпортних добрив на 100 доларів за тонну і більше та затримує їх постачання під посівну.

Які основні проблеми в аграріїв Одещини 

Віктор Мазуренко

Віктор Мазуренко. Керівник фермерського господарства «Обрій»

Керівник фермерського господарства «Обрій» Любашівської територіальної громади Віктор Мазуренко невтішно констатує, що низькі ціни на агропродукцію ледь покривають затрати на вирощене збіжжя, а деколи є нижчими за собівартість. Так, до відкриття «зернового коридору» ціни на пшеницю зменшилися на 30-50 відсотків порівняно з довоєнним часом. А ось світові ціни зросли майже вдвічі. Значно піднялася вартість мінеральних добрив, хімічних засобів захисту рослин, солярки, запчастин до техніки. За його словами, він буде змушений значну частину орних площ перевести в пар. Це буде вигідніше, ніж сіяти збиткові культури. 

Віктор Мазуренко вважає, що українських землеробів хочуть «поставити на коліна»

Доречно сказати, що торік в Україні запроваджено новий податок на землю, і перші платежі потрібно робити вже цього року. Мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки сільськогосподарського призначення становить 1,2-1,3 тисячі гривень за гектар. 2024-го його розмір збільшиться ще до 1,4-1,5 тисячі гривень.

Сергій Паровик

Сергій Паровик. Депутат Подільської райради

— До усіх платежів додатково додається ще 2-3 мільйони гривень. Зважаючи ще й на труднощі з реалізацією вирощеної продукції та сівбою, доведеться зовсім непросто господарювати, — констатував депутат Подільської райради землероб Сергій Паровик. — Та попри це, наші аграрії-волонтери продовжують допомагати армії. А ось дехто з керівників господарств, пожертвувавши копійки, за тисячі доларів перекуповує пайовиків.  

Також Сергій Паровик зазначив, що великою проблемою для хліборобів Одещини залишається необґрунтовано висока нормативно-грошова оцінка землі сільськогосподарського призначення. Оцінка землі проведена за застарілою методикою. Середня ціна гектара ріллі, зокрема в посушливих районах області, становить  31 тисячу гривень, а в інших областях, де опади кращі, — 26-28 тисяч…

Попри війну, окуповані території, зруйновані підприємства, агросектор залишається лідером в українській економіці. За рік було експортовано продовольства на понад 23 мільярди доларів, що становить 53 відсотки від всього експорту з України. 

Стосовно підтримки аграріїв, то завдяки залученням донорських коштів 131 мільярд гривень спрямують на доступні кредити під 5-7-9%; 1 мільярд гривень — на надання грантів агропідприємствам (сади, теплиці); 360 мільйонів — для фонду гарантування кредитів у сільському господарстві.

За оцінками Української зернової асоціації, цьогоріч  посівні площі скоротяться приблизно на 40 відсотків, що спричинить зменшення майже удвічі виробництва зерна.

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції