Новини Одеси та Одеської області

Рибна реформа: що відбувається на аукціонах за право вилову на Дунаї

Рибна реформа: що відбувається на аукціонах за право вилову на Дунаї

Рибна реформа назрівала вже давно. Багато років на Дунаї спостерігається однакова ситуація: на початку січня румунські човни відправляються від берега і закидають свої сіті, а на українському березі все простоює. Чому?

Тому що у цей час українські рибалки оббивають пороги чиновницьких кабінетів і збирають дозвільні документи на промисел. Цей паперовий марафон зазвичай затягується на кілька місяців. Рибалки сягають білого жару і пояснюють тягомотину лише одним: чиновники — теж затяті «рибалки», вони теж хочуть взяти «улов».

Стартувала реформа в рибній галузі України

Про те, що цю порочну практику необхідно припиняти, йшлося не один рік, і ось, нарешті, реформа в рибній галузі України стартувала.

«Рибалки не повинні знати навіть імен чиновників!» – заявив про свою позицію міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський на зустрічі з аграріями Придунав’я, що відбулася в Ізмаїлі 18 лютого. Міністр, який обійняв цю посаду у березні 2022 року, зайняв принципову позицію: право на видобуток біоресурсів, тобто вилов риби, – лише через аукціон. Запропоновано прозорий механізм аукціонних торгів із продажу прав на укладання договорів на право спеціального використання водних біоресурсів.

— Це моя принципова позиція, всі інші питання ми готові обговорювати, — сказав Микола Сольський.

Що кажуть дунайські рибалки про рибну реформу

Але теорія — це одне, на практиці, як у прислів’ї: добрими намірами вимощена дорога в пекло.

ТОВ «Дунай Акваресурс»

— Ми вклали в зариблення озера Кагул великі гроші, бо купували малька, — розповідає керівник ТОВ «Дунай Акваресурс» Дмитро Зеленьков. – У разі проведення аукціону, який на нас чекає у перспективі, не виключено, що ми можемо програти, і тоді, виходить, вирощену нами рибу виловлюватиме хтось інший?

Я маю намір ще раз обговорити ситуацію, що склалася, і з директором департаменту аграрної політики Одеської облдержадміністрації Аллою Стояновою, і в міністерстві. Думаю, має бути створена робоча група за участю виробників, яка відпрацює усі питання.

Я вважаю, що підприємства, які мають договори оренди і які зариблюють водоймища, не повинні проходити через аукціони. А коли термін оренди мине, за ними має залишатися першочергове право на продовження роботи. І, головне, необхідно, щоб усі були поінформовані про проведення аукціонів, а то в нас якось усе відбувається «нишком».

ТОВ «Орхідея»

— Аукціон — це одна з правильних функцій, — сказав міністру керівник рибальського підприємства ТОВ «Орхідея» Анатолій Кеся, причали якого знаходяться на річці Дунай і двох озерах (Ренійська громада). – Але що на практиці?

У першому аукціоні я «тягався» з якоюсь невідомою мені фірмою, яка випередила мене на 1 гривню. Потім я дізнався, що підприємство, яке отримало право на лот, зареєстроване в Броварах і займається виробленням скла та обробкою деревини.

Я згоден з тим, щоб в аукціонах брали участь усі охочі, але запитую себе: як підприємець з Києва працюватиме без причалу, без матеріальної бази, без нічого?

Візьме причал у мене в оренду? Я офіційно заявляю: навіть за 100 тисяч на місяць я не здам причалу в оренду. Ми, рибалки, люди вперті: 17 лютого ми програли перший аукціон, а 22 лютого — виграли другий, тож цього сезону рибалитимемо на Дунаї.

ПП «Екватор»

— Аукціон на мій лот взагалі був скасований: виявилося, що я був єдиним учасником, — розповідає про свій досвід Іван Шевченко, керівник ПП «Екватор», причал якого також розташований на річці Дунай (Ренійська громада). – Реєструючись у «Прозоро», ми не бачимо, скільки є охочих.

Тепер чекаємо, коли буде оголошено наступний аукціон. Але, підозрюю, у ньому братимуть участь усі ті, хто програв раніше, тобто конкурентів на цей лот буде дуже багато, і ціна може злетіти.

Рибоаграрний кооператив «Новонекрасівський» та ТОВ «Репіда»

Віктор Кіліян, який очолює рибоаграрний багатопрофільний кооператив «Новонекрасівський» та ТОВ «Репіда» (Саф’янівська громада), які працюють на озерах Ялпуг-Кугурлуй, вважає, що результати реформи

— Але вже сьогодні можна сказати, що аукціони відчують рибалки та покупці риби. Якщо підприємець купив лот за 150 тисяч гривень на свої шість-вісім човнів, тоза сезон він має повернути ці гроші. Як і багато інших витрат на промисел, а також податки. За якою ціною він повинен продавати рибу, щоб не залишитися в збитку? Думаю, ціни на рибу підвищуватимуться.

Дунайська асоціація рибальських господарств

На зустрічі з міністром Віталій Вязовський, представник Дунайської асоціації рибальських господарств (м. Вилкове), та його колеги говорили про те, що реформа «сира», вимагає доопрацювання за участю практиків. Вони вважають, що не можна проводити аукціони щороку і «кошмарити» рибалок: це все одно, що землеробам давати у користування землю на один рік. Завдання – не просто одержати гроші до бюджету на аукціонах, а передбачати, що буде далі.

Якщо говорити про найближчі перспективи, то у рибалок Придунайського регіону прохання номер один – відкрити на Дунаї додаткові для рибовидобутку ділянки.

— Коли почалася широкомасштабна війна, ми змогли з військовими врегулювати питання, і частину Дунаю для рибодобування відкрили, — сказав Віталій Вязовський. – Але ці ділянки “забрав” судноплавний коридор. Біля Вилкового постійно стоїть на рейді десяток суден, крім кораблів, що проходять. Після того, як гирло Швидке поглибили для проходу суден з осадкою до 6,5 метра, рух став ще інтенсивнішим. Де закидати мережі?

Рибаков підтримав голова Вилківської громади Матвій Іванов, який також попросив виділити на Дунаї для риболовлі додаткові ділянки.

Рибну реформу планують довести до кінця

Заступник міністра з меліорації та рибного господарства України Віталій Головня, який брав участь у зустрічі з аграріями дистанційно, запевнив, що, судячи з результатів перших аукціонів, їх у більшості випадків виграли ті, хто Зазвичай працює цих водоймах, тобто жителі місцевих громад. До бюджету надійшло три мільйони гривень, і це лише початок.

Микола Сольський переконаний: нехай рибалки платять до бюджету, а не до кишень чиновників.

— Тридцять років нічого не змінювалося в рибній галузі, — зазначив міністр. – Був мільйон шансів провести реформу, а коли ми її розпочали, то чуємо: «давайте відкладемо, не час». Приїжджайте до Києва, ми обговоримо усі питання, але цю історію ми доведемо до логічного завершення. Я не розумію, наприклад, що роблять 800-900 рибінспекторів, які виходять на човнах на водойми, якщо давно вигадали квадрокоптери: контролювати з неба може навіть дитина.

Що стосується побажань підприємців залишитися в рибному бізнесі на віки вічні, міністр навів аналогію: якщо без наявності трактора громадянин має право брати участь у земельних аукціонах, то чому без наявності човнів – не можна?

У Міністерстві аграрної політики та продовольства України зазначають: зараз новим суб’єктам господарювання практично неможливо увійти до сфери промислового рибальства. Механізм входу на ринок рибного господарства має стати максимально простим та прозорим.

— Я теж, як міністр, можу написати, що наступним міністром може бути тільки той, хто до цього був міністром. Але це неправильно, — зауважив Микола Сольський.

Читайте також: Рибна реформа: чому дунайські рибалки шоковані впровадженням аукціонів

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції