У серпні 1903 року в Одесі на Другому християнському цвинтарі було поховано дипломата Олександра Ростковського, який загинув від руки турецького жандарма в Бітолі (Македонія).
Ростковський походив із дворян Могилівської губернії. Він народився у Херсоні у сім’ї польського дворянина, який прийняв православ’я. Олександр закінчив в Одесі класичну гімназію, а потім Олександрівський ліцей у Петербурзі та був прийнятий на службу до департаменту міністерства закордонних справ. З 1895 він перебував на службі в Османській імперії, на території Македонії.
На початку 1900-х років політична ситуація у Македонії загострилася – македонські революціонери хотіли здобути автономію у складі Туреччини. Вони тероризували македонських слов’ян, а влада вдавала, що нічого не помічає. Олександр Ростковський, незважаючи на вибухонебезпечну обстановку, намагався допомагати християнському населенню, нехтуючи власною безпекою. Він чудово володів собою, був холоднокровний і сміливий, тому відмовлявся від охорони, що належала йому за посадою.
У серпні 1903 року о 10 годині ранку Ростковський з учителем місцевої гімназії їхав із передмістя на службу в Бітолі. На в’їзді до міста турецький жандарм застрелив його кількома пострілами з рушниці. Це вбивство мало не призвело до світової війни, і лише вибачення турецького султана Абдул-Хаміда II і страту вбивці дозволили зам’яти справу.
Тіло Ростковського канонерським човном «Терець» перевезли до Одеси. Газети писали: «Урочиста церемонія була настільки грандіозна і велична, за зразкового порядку, незважаючи на маси народу, що йшов за нею, що подібного похорону в Одесі ніхто не бачив».
Могила Олександра Ростковського знаходиться поряд із могилою його батька, генерала Аркадія Ростковського. На могилі було встановлено пам’ятник з епітафією, що зберігся до нашого часу.
У Македонії на місці загибелі дипломата македонці встановили пам’ятний хрест, а до 100-річчя від дня його смерті пам’ятник.
Ірина Сорокіна
Джерела: artkavun.kherson.ua, starosti.ru, Вікіпедія