Коли у будинках стане тепло?
Опалення почнуть включати, коли середньодобова температура три дні поспіль менше +8°С. Вимкнення опалення навесні очікується, коли середньодобова температура за три дні перевищить це значення. Отже, порівняно з попередніми роками у процедурі включення опалення нічого не зміниться.
Прогнози синоптиків свідчать, що жовтень буде відносно теплим. А тому чекати на запуск опалення варто орієнтовно з листопада.
Однак під час опалювального сезону температура в квартирах буде дещо нижчою, ніж раніше. За встановленими урядом нормами температура повітря у житлових приміщеннях (за умови їх утеплення) має бути на рівні +18°С , а у кутових кімнатах +20°С. Нижня гранична норма температури у приміщеннях становитиме +16°С. Така температура є нормою для більшості країн Європи та світу.
Стаття на тему: Чи буде Одеса з водою, світлом, газом та теплом?
Готовність до всіх сценаріїв
Проте перебої у теплопостачанні не виключені, адже інфраструктура українських міст може стати головною ракетною метою росії. Але прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевняє: вугілля та газу для опалення Україні вистачає, також накопичують альтернативні види палива, наприклад, деревину. Для захисту електростанцій купують додаткові генератори.
«Сформовано оперативний штаб, який швидко вирішуватиме будь-які кризові питання. Насамперед, питання ліквідації наслідків атак росії на нашу критичну інфраструктуру. Ми готувалися і готуємось до всіх сценаріїв. І зробимо все можливе, щоб цієї зими українці були з теплом, світлом та водою», – додав прем’єр.
При цьому одержувачам субсидій не варто перейматися. У Кабміні запевнили, що у держбюджеті-2022 на надання субсидій для оплати житлово-комунальних послуг передбачено близько 37,9 мільярда гривень. Цієї суми буде достатньо для підтримки громадян.
Читайте також: Правила призначення субсидій: що нового?
Хто може залишитись без опалення?
Найскладнішим опалювальний сезон буде на тимчасово окупованих росією територіях, де окупанти не дбають про відновлення інфраструктури енергозабезпечення. Жителі цих регіонів можуть залишитися без тепла. Складнощі з опаленням можуть виникнути і в деяких прифронтових населених пунктах, які сильно постраждали від обстрілу. Експерти зазначають: проходження опалювального сезону та стан інфраструктури енергозабезпечення залежатимуть від дій росії.
«Теоретично на підконтрольних територіях Україна може пройти без проблем цієї зими, але ми постійно живемо у війні, і будь-якої миті якусь частину інфраструктури може бути зруйновано. Я думаю, що головне в такій ситуації: якщо щось іде не так, треба евакуюватися», – наголосив заступник директора ГО «Екодія» Олексій Пасюк.
Ви також можете дізнатись: Як підготувати до зими своє житло?
Як підготувати квартиру до зими?
У Міністерстві розвитку громад та територій кажуть, що одним із важливих заходів підготовки є проведення утеплення квартир та індивідуальних будинків. Саме первинні заходи дозволять знизити втрати теплової енергії та створити оптимальний мікроклімат у будинках. Також у відомстві радять обрати одну кімнату для обігріву на випадок надзвичайної ситуації.
Слід підготувати батареї опалення до експлуатації – відсунути від них меблі, прибрати штори, що затримують тепло. Енергозберігаючі заходи краще провести як у кожній окремій квартирі, так і знизити втрати тепла всього багатоквартирного будинку.
«Перевірити і відрегулювати пластикові вікна, поставити екрани, що відбивають, перевірити, щоб на сходових клітинах не було жодних дірок, тобто щоб не було глобальних тепловтрат», – радить Наталія Холодова, експерт громадської організації «Екоклуб».
Вас також може зацікавити: