Багато людей, особливо старшого віку, вірять у силу пристріту. Тому й носять щось у якості оберега, що захищає від зла та зміцнює ауру. У болгар одним із таких предметів є мартениця. І хоча її головним призначенням є не захист від злого, а притягування доброго, мартениця давно перетворилася на оберіг.
Сила мартениці в поєднанні двох енергетично сильних кольорів. Червоний – означає енергію та здоров’я, а білий – довголіття. Її класичний вид – це скручені нитки білого та червоного кольору. Такий самий символ, який називається мерцишор, 1 березня дарують один одному також молдавани та румуни.
Першого дня весни найстарша жінка в родині зав’язує дітям мартенички. Вони можуть бути у вигляді квіточок, ляльок, ягід, мати різні форми та зав’язуватися на руці або чіплятися на одяг. Незмінними є лише кольори.
Колись мартениці носили тільки жінки та діти, але в середині минулого століття їх почали носити і чоловіки. Дехто навіть прикрашає мартеницями своїх домашніх тварин та фруктові дерева. Також заведено вважати, що саме подарована мартениця приносить щастя та удачу, тому всі намагаються подарувати їх своїм рідним та близьким. А щоб їх подарувати, їх потрібно спочатку виготовити. Тому перед приходом весни вчителі багатьох шкіл із болгарським та молдавським етнічним складом учнів влаштовують майстер-класи з виготовлення цих прикрас.
І вже 1 березня в багатьох мешканців півдня Одеської області можна побачити на одязі ці біло-червоні брошки, які дарують гарний настрій і володарям мартениць, і тим, хто ними може милуватися.