Що безкоштовно призначить сімейний лікар
– В рамках Програми медичних гарантій НСЗУ кардіологічним хворим гарантовано безкоштовні обстеження та процедури як на первинному, так і вторинному рівні, – наголошує Денис Чорний.
На первинному рівні – у сімейного лікаря, терапевта – можна отримати:
- вимірювання артеріального тиску;
- оцінку серцево-судинного ризику за шкалою SCORE – методом, що допомагає визначити ймовірність розвитку хвороби та вибрати найбільш підходяще лікування та профілактику;
- електрокардіограму;
- аналіз крові на загальний холестерин;
- швидкий тест на тропонін – групи білків, які регулюють скорочення серцевого м’яза (міокарда), необхідний при підозрі інфаркту;
- вимір окружності талії – важливий показник здоров’я серцево-судинної системи, оскільки надмірна кількість жиру в області живота збільшує ризик розвитку серцевих захворювань;
- консультації для зміни способу життя;
- направлення до кардіолога або на додаткові обстеження – ультразвукове дослідження (УЗД).
За направленням лікаря-кардіолога безкоштовно можна одержати:
- УЗД серця;
- холтер-моніторинг – метод, який дозволяє безперервно записувати електричну активність серця протягом 24 годин або більше;
- комп’ютерну томографію (КТ) і магнітно-резонансну томографію (МРТ) — при потребі діагностики;
- передопераційні або комплексні дослідження.
Скільки чекати безкоштовної діагностики?
У період гострого інфаркту міокарда або інсульту пацієнту мають бути безкоштовно надані:
- ангіографія – рентгенологічне дослідження судин;
- КТ і МРТ;
- стентування, тромболітична терапія;
- цілодобове моніторування в реанімації;
- медична реабілітація;
- ліки й витратні матеріали – за держзакупівлею;
- харчування в стаціонарі.
А також:
- ін’єкції,
- перев’язки,
- анестезія,
- бронхоскопія.
Здавалося б – лікуйся та гроші заощаджуй. Ось тільки з безкоштовними послугами не все так гладко.
Наприклад, черга на безкоштовну КТ може затягнутися на місяці. Таку послугу надають лише три міські лікарні.
Зробити безкоштовно МРТ – і зовсім практично нереально. На сьогодні в нашому місті проводять її лише в Одеському регіональному клінічному протипухлинному центрі. Тож чекати своєї черги можна по пів року. В результаті – одеситу Володимиру, який пережив вже два інфаркти, довелося робити МРТ в приватному діагностичному центрі. А ціни там стартують від 2000 гривень.
Про безкоштовне стентування: що обіцяють і як насправді
– Якщо в лікарню пацієнта привезла «швидка» у невідкладному стані, лікування має бути повністю безоплатним – включно з екстреною госпіталізацією та подальшими необхідними обстеженнями й лікуванням у стаціонарі, – стверджує Денис Чорний.
У таких випадках направлення від сімейного лікаря або декларація з ним не потрібні.
– Коли я потрапив до кардіології по невідкладній допомозі, всі аналізи, обстеження, харчування не коштували нічого, – розповідає Володимир. – Мені відразу запропонували безкоштовно зробити стентування. Це було ще до війни. Але після другого інфаркту за стентування треба було вже платити – стентів на той момент не було. Або чекати, поки вони з’являться. Оскільки потрібно було терміново, дружина домовилася про матеріальну допомогу на роботі.
За словами Дениса Чорного, стентування пацієнтам із гострим інфарктом міокарда роблять в лікарнях, які входять до реперфузійної мережі – національного стандарту лікування гострих коронарних синдромів (ГКС).
– Вони працюють 24/7 і мають відповідне обладнання та ресурси, – розповів голова міжрегіональної НСЗУ. – Пацієнт стентується негайно, найчастіше в межах 2-12 годин з моменту звернення і до кінця часу критичного вікна лікування. Державне фінансування покриває усі витрати: стент, ангіографію, витратні матеріали, ліки, реанімаційне спостереження, лабораторно-інструментальні обстеження та харчування.
Які ліки можуть безкоштовно отримати «сердечники»
Спочатку всі ліки в лікарні Володимир отримував безкоштовно. Безкоштовно проходив і всі обстеження під час реабілітації. Але з часом ліки все-таки довелося купувати самому. На все лікування витратив близько 40 тисяч гривень.
– Пацієнти, які звертаються за медичною допомогою, можуть отримувати деякі ліки безкоштовно. За програмою реімбурсації «Доступні ліки» НСЗУ забезпечує ними медичні заклади, – зазначає Денис Чорний. – До переліку безкоштовних препаратів для лікування серцево-судинних захворювань вони внесені під міжнародними непатентованими назвами (МНН). Тобто – загальноприйнятими назвами діючих речовин лікарських засобів, що використовуються в медицині та фармацевтиці всіх країн.
До них належать:
- Аміодарон (Amiodarone)
- Амлодипін (Amlodipine)
- Атенолол (Atenolol)
- Бісопролол (Bisoprolol)
- Верапаміл (Verapamil)
- Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
- Дигоксин (Digoxin)
- Еналаприл (Enalapril)
- Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
- Карведілол (Carvedilol)
- Клопідогрель (Clopidogrel)
- Лозартан (Losartan)
- Метопролол (Metoprolol)
- Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
- Симвастатин (Simvastatin)
- Спіронолактон (Spironolactone)
- Фуросемід (Furosemide)
- Варфарин (Warfarin)
- Ніфедипін (Nifedipine)
- Ацетилсаліцилова кислота (Acetylsalicylic acid)
До того ж з 1 січня 2025 року до пакета безкоштовних також додані комбіновані МНН, що містять дві діючі речовини:
- Лізиноприл + Гідрохлортіазид (Lisinopril + Hydrochlorothiazide)
- Телмісартан + Амлодипін (Telmisartan + Amlodipine)
- Телмісартан + Гідрохлортіазид (Telmisartan + Hydrochlorothiazide)
Про «Доступні ліки»
Препарати, що містять ці діючі речовини, можуть надаватися хворим безкоштовно або з частковою доплатою не тільки в лікарнях, але й в аптеках, які приєдналися до програми «Доступні ліки», або у сімейного лікаря. На це мають право пацієнти з діагнозами:
- артеріальна гіпертензія,
- ішемічна хвороба серця (включно зі стенокардією, інфарктом),
- серцева недостатність,
- фібриляція передсердь,
- інші стани, що потребують постійної терапії серцевими препаратами.
Правда, є одна умова – обрані ліки повинні бути найдешевшими фірмовими препаратами в цій аптеці.
– Після лікарні моя лікарка виписала мені препарати. Сказала, що в аптеці отримаю все це безкоштовно. Але тоді безкоштовно я зміг отримати тільки «верошпірон». Замість інших ліків запропонували зі знижкою їхні вітчизняні замінники, – розповідає Володимир. – Однак моя чудова лікарка попередила – ніколи не намагайтеся взяти аналоги ліків, які я виписала, дешевше або безкоштовно. Що туди «насипають» – невідомо. Якщо вам будуть пропонувати безкоштовно якісь замінники, йдіть в іншу аптеку. Тож в результаті «бісопролол», «лівостор», «атерокард», «полокард» довелося купувати.
Що робити, якщо вимагають гроші
– Періодично я проходжу обстеження у кардіолога. І зараз безкоштовними можуть бути хіба що аналізи крові та сечі. Навіть коли приходиш робити кардіограму, кажуть: дайте, скільки можете, – не приховує Володимир. – Правда, якщо не даси, звичайно, теж зроблять.
– Якщо у клініці, яка має договір з НСЗУ, вимагають гроші за ліки чи послуги, які мали б бути безкоштовними, – це порушення закону, – наголошує Денис Чорний. – Ви маєте повне право скаржитися і вимагати пояснення.
Інструкція: якщо вимагають гроші за безкоштовні ліки чи послуги
- Запитайте про обґрунтування у лікаря або адміністрації: «Чому я маю платити, якщо клініка має договір з НСЗУ, і ці ліки повинні бути безкоштовними?». Попросіть у письмовій формі пояснити, за що саме просять гроші.
- Не погоджуйтеся платити одразу. Якщо вам кажуть, що безкоштовно – тільки на папері, – це ознаки корупції або неналежного використання державного фінансування.
- Зберіть докази (фото/відео/аудіо (якщо це безпечно, рецепти, чеки, виписки, рахунки, ім’я лікаря, хто вимагав гроші, дата та обставини.
- Зверніться до НСЗУ (дзвоніть на безкоштовну, цілодобову гарячу лінію – 16-77; або подайте онлайн-скаргу: форма на сайті https://nszu.gov.ua у розділі «Громадянам» → «Скарги»; або напишіть на email: [email protected]).
– Ніхто не має права вимагати оплату за ліки чи процедури, що входять до пакета безоплатної допомоги, – стверджує директор міжрегіонального департаменту НСЗУ. – Не бійтеся скаржитися, це ваше законне право. Чим більше таких скарг, тим менше буде зловживань у майбутньому.
Кардіологічні клініки Одеси, які уклали з НСЗУ договір
Укладені з НСЗУ договори на кардіологічну допомогу в Одесі мають такі заклади:
- КНП «ОДЕСЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ»
- КНП «МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №10»
- КНП «МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №11»
- ТОВ «ДІМ МЕДИЦИНИ»
- ТОВ «МЕДИЧНИЙ ЦЕНТР «МЕДІКАП»
- ТОВ «КАРДІКА АСІСТАНС»
Читайте також: