Ключові моменти:
- У Вилковому відбулися громадські слухання під керівництвом голови громади Матвія Іванова, метою яких було узаконення будівництва портової інфраструктури на території Дунайського біосферного заповідника;
- За незручні питання активісті, включаючи Владислава Балинського, Івана Русєва та Ірину Вихристюк, незаконно затримані, їм погрожували, а техніку конфіскували;
- На «слуханнях» були присутні озброєні особи в цивільному одязі, один з яких, як стверджує Балинський, показав військове посвідчення.
Екологів виставили з громадських слухань у Вилковому та незаконно затримали
Відомий одеський еколог та громадський активіст Владислав Балинський у публікації на своїй сторінці Фейсбук розповів про події, що розгорнулися у Вилковому під час громадських слухань, присвячених майбутньому частини Дунайського біосферного заповідника.
За словами Балинського, у Вилковому були проведені «слухання» під керівництвом голови громади Матвія Іванова для узаконення будівництва портової інфраструктури безпосередньо на території Дунайського біосферного заповідника. Еколог разом зі своїми колегами Іваном Русєвим та Іриною Вихристюк прибули на захід, щоб взяти участь в обговоренні, як того вимагає закон.
Проте, як зазначає Владислав Балинський, їхня участь була унеможливлена.
– Все завершилося незаконним затриманням, погрозами та конфіскацією техніки прямо в сільраді, – повідомив активіст.
Він підкреслив, що в залі були присутні винятково підлеглі мера, а сам процес, за його словами, «кришували» озброєні особи в цивільному одязі. Один з цих чоловіків згодом навіть показав військове посвідчення.
Балинський наголошує, що на місці передбачуваного будівництва вже активно велися роботи без жодних дозвільних документів. Більше того, коли мова зайшла про друге питання – потенційний дерибан заповідних земель лісового фонду – представників громадськості та заповідника до обговорення вже не допустили.
Незважаючи на протести та численні порушення, слухання формально відбулися. За словами еколога, всі «присутні», окрім представників Дунайського біосферного заповідника НАН України та лісників, проголосували «ЗА» будівництво.
«Це не просто порушення процедури СЕО (стратегічної екологічної оцінки). Це – залякування, корупція й пряма загроза державній безпеці. Бо коли військові без розпізнавальних знаків втручаються в цивільні процеси – це вже удар по самій суті демократії», – підсумовує Владислав Балинський, закликаючи громадськість звернути увагу на цей інцидент.
Читайте також: «Це злочин!» – екологи обурені рішенням про відстріл птахів на Одещині
Слухання з порушенням: обговорюють проєкт, який вже будують
Причиною конфлікту стало обговорення детального плану території під будівництво інфраструктурного об’єкта – мультимодального терміналу. Активісти звернули увагу, що роботи на цій ділянці вже ведуться понад рік – без затвердженої містобудівної документації та без пройденої стратегічної екологічної оцінки.
«Ми показали, що об’єкт уже майже збудований. Супутникові знімки й зрубані дерева – все свідчить про це. А нам кажуть: нічого ще не збудовано, це просто підготовка», – зазначає Балинський.
Присутнім стало очевидно, що громадські слухання проводилися формально, «з масовкою» з-поміж працівників мерії та соцсфери. Незалежні представники громади були відсутні або виведені. За словами активістів, подібні «слухання заднім числом» є зневагою до закону та громадян.
Екологічні загрози Дунаю та порожні обіцянки
Одне з головних занепокоєнь учасників – відсутність реального екологічного захисту. Питання щодо можливого витоку наливних продуктів, загроз дронових атак або забруднення водозабору Вилкового викликали роздратування у представників влади та проєктантів.
«У нас питна вода прямо нижче по течії, а вони кажуть: не хвилюйтеся, олія – це не небезпечна речовина. Та навіть технічні жири можуть нанести шкоду, якщо їх змиє в Дунай», – наголосив Балинський.
Замість конкретних рішень, представники забудовника апелювали до гіпотетичних очисних споруд, яких наразі не існує. Детальний план не передбачає ні захисних систем, ні дієвих механізмів реагування у разі надзвичайних ситуацій.
«Громадські слухання під дулами»: офіційна заява про злочин
«Це не просто ігнорування екології. Це будівництво в червоній зоні, на території біосферного заповідника, під прикриттям державних структур і мовчазної згоди чиновників. Ми не маємо права мовчати», – підсумовує Владислав Балинський.
Активісти передали відео та інші матеріали до правоохоронних і військових структур та публічно заявили про вчинення правопорушення. Зокрема, вони вимагають негайного розслідування незаконних дій посадовців, перевірки законності будівництва і притягнення до відповідальності причетних.
«Ми не хочемо жити в країні, де навіть громадські слухання проводять під автоматами. Якщо ми будуємо нову Україну – то з правом, а не з погрозами», – сказав Балинський.
Нагадаємо, раніше в Одеській області загинули мільйони бджіл.