Новини Одеси та Одеської області

Коронавірус в Одесі: чому восени було складно і як уберегти себе надалі?

Коронавірус в Одесі: чому восени було складно і як уберегти себе надалі?

Про підступність «ковіду» найкраще розкажуть ті, кому пощастило вийти з хвороби живими, їхні виснажені від переживань рідні, лікарі та багато інших, кого пандемія торкнулася безпосередньо.

Осіння хвиля COVID-19 довела, що «дельта» провокує складніший, інколи важко передбачуваний перебіг хвороби, що у протидії коронавірусу вітчизняна медична система відпрацювала на межі своєї спроможності, а також те, що людських втрат і ускладнень могло бути значно менше. Тяжкому перебігу хвороби, потраплянню в реанімацію запобігає вакцинація.

тест на коронавирус бесплатно

Одеситу з першою групою інвалідності Миколі Васильовичу – 74 роки. Захворів в середині листопада майже одночасно з дружиною того ж віку. Спочатку з’явився кашель, через кілька днів обидва перестали відчувати запахи, потім різко підскочила й тривалий час трималася температура 38-38,5°С. Вакцинованими не були, хоча діти, кажуть, на щепленні наполягали ще влітку. «Ми сподівалися, що обійдеться. Серед людей буваємо нечасто. Коли виходили, вдягали захисні маски. А от бачите – не проскочили…», – каже Микола Васильович.

«Погіршення наставало раптово» – лікарка

Про те, що в осінню хвилю-2021 переважну більшість хворих госпіталізували вже у важкому стані, нагадала лікарка відділення по боротьбі з коронавірусом Одеської лікарні на залізничному транспорті Іванна М’ястківська. В «ковідному» відділенні пані Іванна працювала також у попередню хвилю – з грудня 2020 до червня 2021 року, тому має з чим порівнювати. Лікарка звернула увагу на один із проявів хвороби від штаму коронавірусу «дельта», що циркулював восени. Раптове миттєве зниження сатурації в період із 7-ї до 12-ї доби хвороби призводило до незворотніх гіпоксичних уражень організму.

Нагадаємо, сатурація, що показує насиченість крові киснем, при коронавірусній хворобі є показником вкрай важливим. Якщо рівень сатурації падає, можна запідозрити проблеми з легенями. Тому невеликий  недорогий пульсоксиметр обов’язково має бути у домашній аптечці. 

З 74-річним пенсіонером Миколою Васильовичем так і сталося: ультразвукове дослідження показало 50% ураження легень. Тоді крім пігулок та ін’єкцій сімейна лікарка, яка консультувала родину телефоном, призначила оксигенотеріпію – лікування киснем. За кисневим концентратором рідні хворих звернулись до благодійного фонду «Корпорація монстрів», який в Одесі почав працювати задовго до нашестя коронавірусу.

Станом на осінь 2021 року «Корпорація монстрів» мала з півтисячі апаратів. Ще стільки же – кисневі концентратори в міських первинних центрах медико-санітарної допомоги та в приватних пунктах оренди, де тимчасове користування протягом доби коштує близько 500 гривень. Загалом на мільйонне місто (без урахування апаратів у опорних лікарнях) виходило приблизно тисячі кисневих концентраторів. Серйозна кількість, начебто. Утім для Одеси в осінню хвилю «ковіду» її виявилося недостатньо.

Так само на дефіцитні перетворилися ліжко-місця в опорних лікарнях. Нерідко пацієнтів з Одеси доводилось перевозити за 30-50 кілометрів від обласного центру – в лікарні Чорноморська, Овідіополя. Запити на видачу безкоштовних концентраторів йшли конвеєром, інколи співробітниці фонду виходили працювати навіть вночі. Директорка благодійного фонду волонтерка Катерина Ножевнікова не стримувала емоцій: «Я півтори роки кричала: «укладайте декларації з сімейними лікарями, купуйте пульсоксиметри, шукайте лікарів, вакцинуйтеся». Мабуть, крики були у порожнечу».

Раніше ми розповідали про те, чим небезпечний новий штам коронавірусу – «омікрон».

Щеплення: переваги, ризики, додаткова доза

На піку осінньої хвилі СOVID-19 в Одесі та області щодоби виявляли 1500-1700 нових, підтверджених лабораторно випадків інфікування. А в цілому Україна кілька разів оновлювала антирекорди смертності внаслідок коронавірусної хвороби. Так, 15 листопада «ковід» забрав життя 838 жителів країни. Уявіть 25 тролейбусів із пасажирами й те, що за сухими статистичними даними ховаються трагедії цілих сімей.

Якщо в січні-вересні року, що минає, «ковід» посідав третє місце серед причин смертності в Україні (попереду – серцево-судинні та онкологічні захворювання), то у жовтні-листопаді ситуація дещо змінилась. На убивцю №2 перетворився саме коронавірус.

Подобається це комусь чи ні, але альтернативи щепленню, як і носінню захисних масок – немає.

«Трохи окріпнемо з дружиною, підемо вколемо цю вакцину. Нам радять китайську, мовляв, після неї майже не буває ускладнень. Хворіти ну дуже не сподобалось. Та й недешево лікуватися – витратили близько 10 тисяч гривень», – каже 74-річний Микола Васильович.

Вакцина CoronaVac китайського фармацевтичного концерну Sinovac Biotech – одна із п’яти дозволених на сьогодні до застосування в Україні. Також Україна має вакцини Covishield  і  AstraZeneca-SKBio, які є розробкою AstraZeneca/Oxford University; препарати Comirnaty від Pfizer/BioNTech, Spikevax виробництва Moderna і COVID-19 VACCINE JANSSEN від Янссен Фармацевтика НВ. Кожна вакцина має свої особливості, але всі вони пройшли випробування на безпеку та ефективність відповідно до міжнародних стандартів Всесвітньої організації охорони здоров’я та застосовуються в багатьох країнах світу.

Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною проти COVID-19 є анафілактична реакція на її першу дозу – в цьому випадку пацієнтові рекомендовано щепитися іншим препаратом. Лікарі звертають увагу, що анафілаксія, тобто медикаментозна алергічна реакція, дуже рідко, але зустрічається на антибіотики, анальгетики, інколи навіть на вітаміни. Анафілактичний шок як реакція на вакцину – це приблизно 1 випадок на 1 мільйон щеплень, зазначає імунолог, керівник Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики при МОЗ України Федір Лапій.

Щотижня на офіційному сайті Державного експертного центру МОЗ України публікуються звіти результати спостереження за безпекою застосування вакцин проти СOVID-19, з ними можна ознайомитися та проаналізувати.  Більш того, не тільки сімейний лікар, а й пацієнт у спеціальній формі-повідомленні може залишити сигнал про будь-які прояви після щеплення. Найпоширенішими є біль у руці, в яку був введений препарат, висип, озноб, втома, лихоманка, головний біль.

При деяких особливих станах здоров’я вакцинація проти COVID-19 може відтерміновуватися, проте не скасовуватися зовсім. Наприклад, для людей з онкологічними захворюваннями, потрібно обрати правильний час для щеплення й порадити певну вакцину – це завдання лікарів, що ведуть пацієнта. Щоб убезпечити тих, хто проходить хімієтерапію, приймає гормональні препарати, пережив трансплантацію органів, має рак крові, живе з ВІЛ, МОЗ України, враховуючи рекомендації експертів, ухвалив необхідність додаткової дози вакцини.

Раніше ми розповідали про те, як використовують нові технології боротьби з коронавірусом.

Чи порушуються права невакцинованих?

Кампанія з додаткової вакцинації розпочнеться в січні. А під час новорічних свят у Одесі у 12 великих пунктах масового щеплення плюс так званому «вакцинальному трамваї» на Старосінній площі можуть щепитися ті, хто ще не зробив цього. Як повідомляє Департамент охорони здоров’я Одеської міської ради, пункти почнуть працювати з 3-го січня.

люди в масках

Часто доводиться чути нарікання невакцинованих громадян, мовляв, перевірки COVID-сертифікатів порушують їхні права. Прикладом подібного «бунту проти перевірок» став інцидент 21 грудня в автобусі Одеса-Київ. Двоє пасажирів відмовилися надати поліцейським документи про щеплення, влаштували скандал, відмовилися виходити з автобусу. І це незважаючи на те, що наявність одного або двох щеплень є обов’язковою умовою проїзду автобусами міжобласного сполучення, залізничним транспортом тощо.

Ось що пояснює експертка з міжнародного права охорони здоров’я, кандидатка юридичних наук Наталія Хендель:

– Національна поліція є одним із органів, який слідкує за дотриманням карантинних обмежень під час епідемії. В закладах, які хочуть працювати без карантинних обмежень, також мають право перевіряти сертифікати про вакцинацію. Якщо ж громадянин вважає, що співробітники державних органів чи бізнесу чинять стосовного нього начебто неправомірні дії, вимагаючи СOVID-сертифікат, він має право подати скаргу до національних та міжнародних судів.

Насправді права людини – це баланс між правом окремої особи та інтересами  суспільства. Кожен має право не наражати власне життя та здоров’я, життя та здоров’я своїх дітей, батьків тощо на загрозу зараження від особи, яка не дотримується встановлених державою санітарно-епідемічних правил.

Ірина Назарчук 


Раніше ми розповідали про те, що радить лікар, щоб швидше відновити здоров’я після коронавірусу.

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: