З 1 липня відбулася низка важливих змін у різних сферах життя. Хтось із нас зможе розраховувати на покращення у фінансовій сфері, а комусь, навпаки, доведеться утиснутись. Про зміни в країні, які почали діяти з 1 липня, читайте у нашому матеріалі.
Комуналка: підвищували та скасовували тариф на воду
29 червня Національна комісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), затвердила підвищення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення в середньому на 32%. Для середньостатистичного домогосподарства з 2-3 осіб суми у платіжках мали зрости на 62 гривні.
Для мешканців Одеси вартість води мала зрости з 35,15 до 44,86 грн/м3.
Але вже в липні це рішення НКРЕКУ було, м’яко кажучи, розкритиковане урядом, зокрема прем’єр-міністром Денисом Шмигалем:
— Рішення неприйнятні. Рішення не погоджено з урядом. Під час війни ми маємо діяти єдиною командою, особливо в таких чутливих сферах, як енергетика та тарифоутворення.
Президент Володимир Зеленський висловився жорсткіше:
— М’яко кажучи, ганебне рішення. Непрофесійне. Не погоджено з урядом. Ми не можемо і не сприйматимемо спокійно такі рішення.
Після критики керівництва країни НКРЕКУ скасувала підвищення тарифів на воду. Чи надовго, невідомо. Але у липні ми можемо видихнути.
Індексація та підвищення пенсій
З 1 липня зросли спеціальні пенсії для трьох категорій громадян:
- вчені;
- державні службовці;
- працівники органів місцевого самоврядування
Підвищення становило не менше 100 гривень. Максимальна сума доплати не може перевищувати 1,5 тисячі гривень.
Е-рецепти: ліки тільки за електронним рецептом
Медикаменти за програмою «Доступні ліки» з 1 липня 2023 року відпускаються лише за електронним рецептом. Але на деяких територіях дозволяється дія паперового рецепта, зокрема:
- на тимчасово окупованих територіях;
- на прифронтових територіях;
- на теренах, де ведуться активні бойові дії.
Водночас на всій території України на прохання пацієнта лікар може додатково роздрукувати інформаційну довідку, в якій буде міститись інформація про рецепт, повідомляє Держлікслужба.
COVID-19: карантин офіційно завершено
З 2020 року в Україні продовжувався карантин у зв’язку з пандемією Covid-19. Він діяв з 11 березня 2020 року, а режим надзвичайної ситуації на всій території України запроваджено 25 березня того ж року. З 1 липня 2023 року в Україні офіційно завершилася дія COVID-19 карантину.
Проте в МОЗ наголосили, що коронавірус не зник, проте втрачає агресивність, переходячи в епідемічну хворобу.
ВНЗ: початок вступної кампанії
1 липня розпочалася реєстрація електронних кабінетів абітурієнтів, які планують вступити на денну форму навчання для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра, а також магістра медичного, фармацевтичного чи ветеринарного напрямів — до закладів вищої, професійної передпрофесійної та професійно-технічної освіти. Електронні кабінети необхідно зареєструвати на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
- 19 липня розпочнеться прийом заяв та документів від вступників.
- 31 липня закінчується реєстрація заяв.
Заправки: повернули податки та очікується зростання цін
З 1 липня повернулися на довоєнний рівень податки на пальне, що вплинуло на його вартість.
Акциз на бензин зріс зі 100 до 213,5 євро, а на дизель — до 139,5 євро за тисячу літрів. Акциз на скраплений газ залишився на рівні 52 євро.
За прогнозами експертів, через повернення повноцінних податків пальне у липні 2023 року може подорожчати на 3-8 гривень за літр. У багатьох містах України, зокрема в Одесі, в останні дні червня на заправках міста вишиковувалися великі черги з охочих купити бензин за старими цінами.
На початку липня черг вже не спостерігається. А бензин “підріс” на 3-4 гривні за літр.