Новини Одеси та Одеської області

Як українська мова стала однією з найпопулярніших у світі

Як українська мова стала однією з найпопулярніших у світі

21 лютого у всіх країнах відзначають «Міжнародний день рідної мови». Українська визнана однією з найкрасивіших та наймелодійніших мов світу. Якщо вірити лінгвістам, у цьому сенсі вона навіть випередила французьку та італійську.

Крім того, українська мова має давню та цікаву історію, і навіть ми, носії мови, не всі знаємо про неї. Чого ж ми не знаємо про українську мову?

10 фактів про українську мову

  1. За даними Національної академії наук України, літературна українська мова налічує близько 256 тисяч слів.
  2. Іменники в українській мові мають сім відмінків, на відміну від інших східнослов’янських мов, які не мають кличного відмінка. Цю форму в українській мові використовують під час звернення. Крім того, в українській мові є три форми майбутнього часу: проста, складна та складена.
  3. В українській мові дуже багато синонімів. «Чемпіоном» за кількістю синонімів серед інших українських слів є слово «бити», воно має 45 синонімів. На другому місці — слово «завірюха», яка має 40 схожих за змістом слів.
  4. Самою вживаною літерою в українській мові є літера «п», а найменш уживаною стала літера «ф». З неї починається найбільша кількість запозичених слів.
  5. Засновником літературної української мови вважають Івана Котляревського — саме після опублікування його сатиричної поеми «Енеїда» українську мову офіційно визнали літературною.
  6. Перший український «Буквар» було видано 1574 року у Львові Іваном Федоровим. Виявили цей раритет лише 1927 року в Римі. Нині він зберігається у бібліотеці Гарвардського університету.
  7. Українську мову офіційно визнано регіональною в кількох адміністративних округах шести країн світу: Румунії, Молдови, Словаччини, Хорватії, Сербії, Боснії та Герцеговини.
  8. У 1619 році український шляхтич, письменник і церковний діяч Мелетій Смотрицький систематизував церковнослов’янську мову і створив «Граматику слов’янську», куди увійшло дуже багато українських слів.
  9. Українська мова — одна з найбагатших мов у світі на зменшувально-пестливі назви. Навіть слово «вороги» українською мовою має таку форму. Наприклад, у Державному Гімні є рядки: «…згинути наші вороженьки, як роса на сонці».
  10. Перший офіційний український правопис був затверджений на зборах Української академії наук 17 травня 1919 року.

Українські назви місяців залишилися давньослов’янськими

давньослов'янські назви місяців збереглися в українській мові

давньослов’янські назви місяців збереглися в українській мові

Сьогодні ми використовуємо назви місяців із давньослов’янського календаря, яким користувалися наші далекі предки. У їхньому календарі місяці мали назви, що «говорять», і були досить образними: 

  • січень — в цей час рубали ліс на дрова;
  • лютий — починалися люті морози;
  • березень — з’являлися бруньки на березах;
  • квітень — починали цвісти дерева;
  • травень — виростала і зеленіла трава;
  • червень — червоніли ранні ягоди та плоди;
  • липень — зацвітали липи;
  • серпень — починався час жнив, при якому використовували серп;
  • червень — випускав квіти верес;
  • жовтень — жовтіло листя на деревах;
  • ноябрь — рослини скидали листя.
  • грудень — на дорогах намерзали купи льоду, з’являлися кучугури.

Тренд переходу на українську після початку війни

плакат «Переходи на українську»

плакат «Переходи на українську»

Після повномасштабного вторгнення російських військ використання української мови в нашій країні кардинально змінилося.

За результатами опитування, яке проводив Київський міжнародний інститут соціології, українці частіше почали розмовляти рідною мовою вдома, на роботі, у навчальних закладах і навіть інформацію в інтернеті вважають за краще отримувати рідною мовою.

Також стала збільшуватися кількість україномовних людей у східних та південних регіонах нашої країни, які раніше традиційно вважалися російськомовними.

Правда, це зовсім не означає, що вся країна поголовно перейшла українською мовою. Є багато людей, які однаково часто використовують дві мови — як у побуті, так і на роботі, проте планують повністю перейти державною мовою в усіх сферах життя.

Світовий тренд на українські мову та культуру після початку війни

 пес Патрон

пес Патрон

Сьогодні українською мовою говорять близько 45 мільйонів людей у всьому світі, і кількість тих, хто хотів би вивчити українську мову, стрімко збільшується. Такий інтерес до української мови виник і продовжує зростати після повномасштабного вторгнення російської армії, а мужність наших захисників лише посилює популярність України у світі.

Багато жителів інших країн, які раніше майже нічого не знали про нашу країну, почали цікавитися українською культурою та традиціями, вивчати українську мову. Таким чином вони висловлюють солідарність із народом України.

Минулого року, вже через місяць після початку повномасштабної війни, українська мова стала однією з найпопулярніших мов на землі – бажання вивчати її виявили понад мільйон людей. Розмовляти українською мовою хочуть навіть у тих країнах, які знаходяться далеко від Європи – в Аргентині, Японії та В’єтнамі.

Проте найбільше вивченням нашої державної мови цікавляться в США, Польщі, а також Великій Британії. Тож можна сміливо сказати, що мова нашої країни сьогодні перебуває серед найкрутіших трендів світу.

Читайте також: Як розвиток української мови впливає на захист держави

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції