Порядок прийому абітурієнтів для здобуття вищої освіти в 2023 році оприлюднило Міністерство освіти України. Якими є особливості цьогорічної вступної кампанії розповів секретар приймальної комісії НУ «Одеська юридична академія» Анатолій Павзюк.
З цієї статті ви дізнаєтесь:
- на що абітурієнтам варто звернути увагу при виборі предметів національного мультипредметного тесту (НМТ);
- що таке конкурсний бал;
- чи неодмінно потрібне написання мотиваційного листа і яким він має бути.
Які предмети треба складати при вступу до ВНЗ у 2023 році
— Які принципові відмінності порядку прийому у 2023 році від попереднього?
— Тоді як минулого року випускники шкіл складали НМТ з трьох «обов’язкових» предметів – української мови, математики, історії України, то цього року визначено два обов’язкових предмети: українська мова і математика, а третій – на вибір: хімія, фізика, біологія, історія України або ж іноземна мова. У 2022-му тест здавали кілька днів, цього ж разу увесь тест буде здаватися за один день. Цікаво, що цього року абітурієнт, незалежно від того, на яку спеціальність вступає, може обирати будь-який предмет. Але тут варто зауважити: в залежності від спеціальності, коефіцієнт у кожного вибіркового предмета різний, то ж результат по обраному предмету буде множитися саме на цей коефіцієнт, після чого бали додаються і діляться на суму коефіцієнтів. Природно, першим бажанням може стати прагнення обрати предмет з найвищим коефіцієнтом, сподіваючись саме таким шляхом отримати більш високий конкурсний бал. Але я радив би не чинити так. По-перше, різниця в коефіцієнтах не є такою вже й суттєвою, а результат ділитиметься на суму коефіцієнтів. А по-друге, на мій погляд, доречніше обирати той предмет, який краще знаєш.
— Давайте розберемось з прохідними, чи мінімальними балами, якщо вони є.
— МОН до дня тестування затвердить таблиці з переведенням тестових балів в 200-бальну шкалу. Після закінчення тесту абітурієнт одразу побачить на екрані кількість балів за кожен блок тесту. Таким чином, він буде знати свої результати. Для подолання порогу у 100 балів потрібно вірно відповісти на 10% запитань відповідного блоку тесту.
Про бюджет та контракт
— Право визначати мінімальний бал встановлює кожен окремий університет чи МОН?
— Цей момент також регулюється порядком вступу, і цифри тут є сталими. Але спочатку варто наголосити: при подачі заяви існує два види конкурсних пропозицій: небюджетна і бюджетна. Треба чітко розуміти: якщо абітурієнт подає заяву на участь у бюджетній пропозиції, то він буде брати в ній участь. Якщо він подає на небюджетну пропозицію, то надалі вже не зможе бути переведений на бюджет. Важливо мати на увазі: якщо абітурієнт належить до пільгової категорії, має 140 балів за НМТ і, скажімо, не пройшов на бюджет, то навчальний заклад, отримавши підтверджуючий пільгу документ, має право звернутися до МОН для прийняття відповідного рішення, і такий абітурієнт має значний шанс вступити на бюджет.
— А чи існують тут якісь виключення?
— Так. Якщо, наприклад, абітурієнт є дитиною загиблого учасника бойових дій і він не подавався на бюджетну конкурсну пропозицію, то в порядку прийому чітко зазначено, що дітей загиблих учасників бойових дій можна подавати (звернення щодо них) на переведення на бюджетну форму навчання.
Скільки заяв до ВНЗ можна подавати одночасно
— А чи відбулися якісь зміни стосовно пріоритетів, які абітурієнт виставляє при подачі документів про вступ?
— Абітурієнти можуть подати не більше 20 заяв на вступ до закладів вищої освіти, але із них на бюджетну конкурсну пропозицію не більше 5 заяв. Звісно, якщо чітко визначилися з вибором, то можна й лише одну, а якщо ні, подавайте на різні спеціальності, тому що це різні конкурси. Немає сенсу подавати 5 заяв на одну і ту ж спеціальність, тому що прохідний бал, так би мовити, всеукраїнський. Пріоритети виставляються лише при виборі бюджетної конкурсної пропозиції.
— А якщо абітурієнту надана рекомендація до вступу на бюджетну конкурсну пропозицію по першому пріоритету, а він захотів вчитися в університеті, який у нього позначений другим чи третім пріоритетом, — що на нього чекає?
— Абітурієнт має виконати вимоги до вступу. Якщо він, як ви кажете, передумав, то бюджетне місце ним втрачається, по другому пріоритету, в інший університет він вже може йти тільки на контракт.
Як вступити до ВНЗ, якщо абітурієнт давно закінчив школу
— Що подають абітурієнти, які закінчили школу у минулі роки або навчалися (навчаються) у коледжі?
— Ця категорія вступників має право при вступі подавати результати ЗНО 2020-2021 років або ж – НМТ 2022-го чи 2023 року.
Як минулого року, будуть створені пункти тестування за кордоном. Під час реєстрації електронного кабінету для здачі НМТ, яка триватиме до 3 травня, абітурієнт зможе обрати найбільш зручний з точки зору розташування пункт тестування, у тому числі й за кордоном.
Як і раніше, окрім результатів НМТ, усі абітурієнти мають подавати мотиваційний лист, який має бути написаний відповідно до прописаних критеріїв того чи іншого закладу вищої освіти.
Які переваги при вступі до ВНЗ мають військовослужбовці
— Якщо студентом побажає стати військовослужбовець, який не може прибути до закладу вищої освіти, – чи може він реалізувати свій намір?
— Приймальна комісія в такому разі має відшукати усі можливості для того, щоб учасник бойових дій скористався своїм законним правом. Учасники бойових дій відносяться до квоти №1 і мають право, замість представлення результатів НМТ, проходити у навчальному закладі співбесіду з певних навчальних предметів. Наша приймальна комісія прийняла таке рішення: якщо учасник бойових дій не може приїхати – а у більшості випадків бійці не можуть приїхати – то співбесіда відбувається в дистанційному форматі.
Як скласти мотиваційний лист?
— Повертаючись до мотиваційного листа: на що ви звернули б увагу абітурієнтів, які будуть його писати?
— Практика мотиваційного листа з’явилася минулого року, його треба подавати на усі спеціальності, незалежно від того, це вступ до коледжу, на бакалаврат чи в магістратуру.
Кожен навчальний заклад розробляє критерії, або форму мотиваційного листа, критерії його оцінювання, потрібно чи не потрібно до нього додавати якісь документи, похвальні листи тощо. Треба розуміти, що коли декілька абітурієнтів отримали однаковий конкурсний бал, то вище у рейтингу буде «розміщений» абітурієнт з кращим мотиваційним листом. Але якщо приймальна комісія виявляє, що мотиваційний лист складений не належним чином, не відповідає визначеним критеріям, то абітурієнт взагалі не бере участь у конкурсному відборі.
Я хотів би закликати абітурієнтів бути уважними та дотримуватись вимог закладу освіти до оформлення мотиваційного листа.
Поради від фахівця
— Припустимо, абітурієнт з тих чи інших причин не склав НМТ — чекати наступного року?
— Окрім можливості подати заяву на освітні програми бакалаврату, які не вимагають результатів НМТ, абітурієнт має право вступити на скорочену програму навчання у заклади фахової передвищої освіти (коледжі). По його закінченні абітурієнт вступатиме на скорочену програму бакалаврату.
— На яких ще моментах ви хотіли б наголосити, які ще поради ви надали б абітурієнтам?
— З квітня стартував період створення електронного кабінету. Якщо щось у вас не виходить – не треба панікувати. Не створюватися кабінет може з різних причин: документ про освіту, скажімо, на одне прізвище, а паспорт на інше; технічні помилки в документі; документ про освіту виданий до 2000-го року; мають пільги, яких немає в реєстрах тощо.
Звертайте увагу, на яку конкурсну пропозицію подаєте заяву: на бюджетну чи небюджетну. У разі подання на небюджетну конкурсну пропозицію абітурієнт не бере участі у конкурсі на бюджетну і не може бути переведений в подальшому навіть за наявності пільг.
Дав би таку пораду: якщо у вас є пільги, які відображаються у відкритих реєстрах, зробіть так, щоб приймальна комісія це побачила.
Бесіду вів Олег Чубук
Читайте також: