Щорічно 19 січня православні християни відзначають свято Хрещення, яке вважається одним із найзначніших у християнському світі. За переказами, саме в цей день Ісус подарував людям можливість хрещенням позбутися гріхів та відродитись для духовного життя.
У давнину в цей день хрестили всіх неофітів, а сьогодні приймати хрещення людина може не лише у святковий, а й у будь-який інший день.
Для чого потрібен обряд хрещення
Хрещення визнають усі християнські конфесії. Беручи участь в обряді, людина ніби змиває з себе первородний гріх, а також усі гріхи, які він здійснив до хрещення. Тільки прийнявши обряд хрещення, людина отримує можливість брати участь у всіх таїнствах церкви, і насамперед у Євхаристії.
Чому раніше не поспішали хреститися
Хрестити намагалися тільки тих, хто приймав хрещення свідомо, тому дітей хрестили рідко. Також і багато дорослих людей відкладали своє хрещення до сивого волосся, розраховуючи пожити в насолодах і гріхах, а потім очиститися хрещенням і померти безгрішним.
Тоді й з’явилося правило хрестити немовлят вже на восьмий день, а іноді навіть раніше. Правилами сучасної церкви не передбачено певний час для хрещення немовлят, проте віряни зазвичай хрестять своїх дітей у період з восьмого до сорокового дня життя.
Скільки разів і коли можна приймати хрещення
Хреститися можна в будь-якому віці, проте це таїнство відбувається всього один раз за все життя. Річ у тім, що хрещення вважається духовним народженням, і повторитися не може — як і, як і фізичне.
Для прийняття хрещення від дорослої людини потрібна віра, добровільне бажання та усвідомлення того, що відтепер вона повинна жити за божими законами. Для дорослої людини перед хрещенням обов’язково щире покаяння у скоєних гріхах.
Як з’явилися хрещені при хрещенні
Звичай мати хрещених з’явився за часів гонінь на християн, коли віряни збиралися в таємному місці. Людина, яка хотіла прийняти християнську віру, мала знайти поручителя і з їхньою допомогою потрапити до зборів християн. Після хрещення поручитель продовжував допомагати хрещеникові та сприяв його духовному зростанню.
Для дітей хрещені обов’язкові, оскільки вони є поручителями та несуть відповідальність перед Богом за духовне виховання своїх хрещеників. Хресними можуть бути бабусі, дідусі, брати, сестри, друзі, знайомі, рідні брати та сестри. Однак вони самі повинні бути хрещеними людьми.
Якщо хрещення приймає доросла людина, то хрещені їй не обов’язкові.
Що можна і не можна нехрещеній людині?
Нехрещена людина, так само як і представник будь-якої іншої конфесії, може бути присутнім у християнському храмі та на службах. Єдиним винятком із цього правила є заборона для нехрещених відвідувати ранкову службу — літургію, до закінчення таїнства Євхаристії.
Нехрещеному також не слід їсти просфорки або пити святу воду, та й хреститися до прийняття хрещення не прийнято, хоча це гріхом і не є.
Нехрещена людина може молитися, прикладатися до образів, ставити свічки та подавати записки за хрещених родичів. Молитися за нехрещених родичів можна лише вдома, своїми словами.
Як роблять, якщо немає впевненості у хрещенні людини
Якщо точно невідомо, чи хрещена людина, то в християнстві використовується так зване умовне хрещення. При цьому використовується така формула: «Якщо ти не хрещений, то я хрищу тебе в ім’я Отця, Сина і Святого Духа». Таку ж форму хрещення пропонує митрополит Петро Могили.
Хрещення відзначали раніше Різдва
Хрещення — одне з найраніших християнських свят. Вважається, що його стали відзначати навіть раніше за Різдво, ще за життя апостолів. Спочатку Різдво та Хрещення були одним святом, яке називалося Богоявленням. Потім ці дні почали відзначати окремо. Нині Хрещення має й інші назви – Феофанія чи Єпіфанія.
Свято Хрещення зберігає безліч звичаїв, в яких тісно переплелися церковні та язичницькі обряди. Одна з найголовніших подій цього дня — освячення води не лише у церквах, а й у водоймах. Крім того, за традицією, під час водосвяття у небо випускають голубів, які символізують дух Божий.
Вважається, що водохресна вода здатна зцілити від хвороб і зміцнити душевні сили. Їй також приписують здатність очищати емоційний і психологічний негатив, що накопичився. З півночі 18 січня до півночі 19 січня вода у водоймах набуває незвичайних властивостей, які зберігає протягом року. Доведено, що навіть звичайна вода в Водохрещі має цілющу силу. До речі, такі ж властивості має і вода з хрещенського снігу. Зберігати водохресну воду прийнято рік — до наступного.
Читайте також:Хрещенські купання: де можна буде поринути в Одеській області (список місць)