електробуси в Одесі

Перша «ластівка» на маршруті №10

Шукаємо менеджера з продажу реклами

Запустити перші в Україні електробуси в Одеському департаменті транспорту обіцяли ще у 2017 році. Екологічно чисті та маневрені вони змогли б охопити райони міста, де немає контактної мережі. І згодом — стати альтернативою маршруткам.

Щоправда, серійного виробництва електробусів в Україні тоді не було. І умільці з КП «Одесміськелектротранс» самостійно зробили перший власний екземпляр – переобладнали із чеського тролейбуса Skoda 90-х років випуску. Коштувала реконструкція міському бюджету 3,5 мільйона гривень, втричі дешевша за вартість нової машини. А основною фішкою одеської розробки, за словами майстрів, стала можливість заряджатися на ходу.

2019 року електробус вийшов на маршрут тролейбуса №10. До того ж паралельно проходив тестові випробування по вулиці Балківській, яка досі позбавлена електротранспорту.

Умільці з ОМЕТ планували зібрати ще чотири екземпляри. Але щось пішло не так. Вже наступного дня електробус не міг закінчити свій маршрут. І більше не з’являвся.

Недовгий маршрут Балківською

електробус на контактній мережі
електробус на контактній мережі

У 2021 році міська влада двічі намагалася закупити шість електробусів. Але тендери у травні та липні не відбулися.

З’явилися електробуси на багатостраждальній Балківській лише у жовтні. Щоправда, всього три машини, і знову-таки виробництва КП «Одесміськелектротранс».

Курсували вони маршрутом, що з’єднував Молдаванку та Далекі Млини з центральною частиною міста: вулиця Корнюшина — залізничний вокзал. Від вокзалу до Пересипського мосту машини працювали як тролейбус — під контактною мережею. А потім опускали штанги і продовжували рух на акумуляторній батареї.

Оскільки електробусів на маршруті було недостатньо, інтервал їхнього руху був досить тривалий — 24-27 хвилин. І оскільки нових машин у найближчому майбутньому не передбачалося, проект потихеньку прикрили. Тим більше що після початку повномасштабної агресії Росії почалися перебої з електрикою.

Проект оновлення громадського транспорту

Водночас ще 2017 року в країні стартував проект «Міський громадський транспорт в Україні». В рамках його реалізації планувалося оновлення парку комунального громадського транспорту, реконструкція його інфраструктури, впровадження електронного квитка. Фінансування проекту – за рахунок кредитів Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції під держгарантії. Приєдналося до програми й КП «Одесміськелектротранс».

У рамках участі у цьому проекті у 2018 році Одеса отримала 47 тролейбусів. Але від ідеї придбання електробусів міська влада не відмовилася.

Електробуси кращі за маршрутки

електробус на Балківській
електробус на Балківській

У лютому 2022 року Верховна Рада ратифікувала фінансову угоду щодо другого етапу проекту «Міський громадський транспорт в Україні». Одеса подала заявку на закупівлю 30 електробусів. Але з початком повномасштабної війни проект зрозуміло заморозили. Нещодавно відновили знову.

— Наразі вже зрозуміло, що Одесу точно ніхто не захопить. І тому можна думати про майбутнє, – прокоментував рішення голова транспортної комісії Одеської міськради Петро Обухов.

За словами віце-мера Одеси Сергія Тетюхіна, електробуси купують для вирішення конкретного завдання — покращення транспортного сполучення між селищем Котовського та центральною частиною міста.

— Купівля 30 електробусів дасть змогу замінити на екологічно чистий транспорт 60 маршруток, що курсують у цьому районі, — заявив віце-мер. — Це наша планова робота щодо розвитку міського громадського електротранспорту та поступової заміни маршрутних таксі на більш комфортний та сучасний транспорт.

За попередніми розрахунками, довжина маршруту, яким курсуватимуть електробуси, складе 35 кілометрів; тривалість оборотного рейсу — 108 хвилин; інтервал руху — 6-8 хвилин.

— Мерія запропонувала запустити електробуси вулицею Семена Палія, далі — Миколаївською дорогою, спуском Маринеско і через Преображенську — до вокзалу, — деталізує маршрут Петро Обухов. — В принципі це логічно. Тому що на вулиці Семена Палія немає взагалі жодного муніципального громадського транспорту, а лише маршрутки. Сподіваюся, відновлять електробус і на Балківській.

Обіцяного три роки чекають?

Наприкінці сесії міськради участь Одеси у другому етапі проекту «Міський громадський транспорт в Україні» була прийнята одноголосно. Але це зовсім не означає, що електробуси покотяться Одесою вже найближчим часом. Коли проведуть конкурс на постачання машин, у мерії наразі не знають. Реалізація таких проектів – процес тривалий. Упорядкування документів та його узгодження ведеться з безліччю бюрократичних процедур. Наприклад, на конкурс із купівлі багатосекційних трамваїв місто витратило три роки: з 2019-го по 2022-й. І хоча переможця визначили, поки жодного нового вагона поставлено не було.

— Мине ще півтора року на підписання всіх документів та погодження їх у Європейському інвестиційному банку. Тільки після цього буде проведено тендер та визначено виробника цих електробусів. І ще, напевно, потрібен буде як мінімум рік, щоб їх виготовили та встановили у місті зарядні станції, — вважає Петро Обухов. — Тому за найоптимістичнішим сценарієм раніше 2026 року ми електробуси не побачимо.

Кредит можна «заморозити»

Європейський інвестиційний банк
Європейський інвестиційний банк

Для придбання електробусів КП «Одесміськелектротранс» має намір взяти кредит у Європейському інвестиційному банку у розмірі 13 мільйонів євро. Кредитні умови узгоджені: фіксована ставка – 2,34%, термін погашення позики – до 22 років плюс п’ять років – пільговий період.

— Перші виплати цього кредиту будуть не раніше 2027-2028 років. Нині ми ні копійки на це не витрачаємо. Якщо раптом так вийде, що 2026 року війна ще не закінчиться, то ми зможемо просто цей напрямок знову «заморозити» і не витрачати гроші. Тож із цього погляду — це абсолютно безпечна історія, — вважає депутат.

Загалом, віримо у ЗСУ, наближаємо нашу перемогу та сподіваємось, що після звільнення України одесити на електробусах таки зможуть покататися.

Думка голови транспортної комісії Одеської міськради

Петро Обухов
Петро Обухов. Голова транспортної комісії

— Особисто я не надто вітаю електробуси. Я підтримав цей проект, тому що вони все одно в тисячу разів кращі за маршрутки, а інший транспорт Європейський інвестиційний банк нам не пропонував, — пояснив Петро Обухов. — У мене на першому місці серед видів громадського транспорту — трамвай. Я вважаю, що у майбутньому потрібно на вулиці Семена Палія прокласти трамвайну гілку. І зробити так, аби трамваї їздили швидко, щоб були нові комфортні вагони.

На думку Обухова, поступається електробус і тролейбусу. Річ у тому, що він возить на собі важкий акумулятор — тобто на пересування витрачається більше енергії. До того ж у холодну пору року батарея втрачає частину своєї ємності.

— За п’ять-сім років ємність батареї все одно зменшується. Будь-який власник мобільного телефону розуміє, як це буває. Тож згодом нам доведеться витрачати гроші на оновлення батарей цих електробусів, — визнає голова транспортної комісії. — Гадаю, замість електробусів було б правильніше закупити тролейбуси і прокласти мережу або придбати тролейбуси з автономним ходом.

Хоча електробуси мають і переваги, визнає Обухів. Можна дуже легко та швидко змінювати маршрути та спрямовувати машини в іншу частину міста.

Читайте також:

Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі