14 травня в Україні відзначають День матері. В умовах війни мамам стало набагато складніше народжувати дітей. Ми поговорили зі співробітниками та пацієнтками Одеського пологового будинку №7 про те, в яких умовах зараз приймають пологи, і як піклуються про безпеку породіль.
Чи впала народжуваність на початку війни?
Після початку повномасштабного вторгнення росії здавалося, що в стресових умовах українські жінки не наважуватимуться народжувати дітей, але життя триває, і щодня пологовий будинок №7 вітає молодих мам із поповненням у родині. Проте медпрацівники відзначають – паніка серед породіль і справді була, але лише першого місяця війни.
«Після 24 лютого багато жінок вирушили за кордон і кількість пологів, що приймаються нами, зменшилася вдвічі точно. Були й такі пацієнтки, які наважувалися переривати вагітність. Були жінки, які приходили й просили прискорити родовий процес, щоб якнайшвидше виїхати з країни. Ми були шоковані, якщо чесно. Але минув буквально місяць, і наші жінки почали повертатися в Україну, розповідаючи нам, що вони недооцінювали вітчизняну медицину», – каже меддиректор пологового будинку №7 Світлана Чернієвська.
Чи є у пологовому будинку бомбосховище?
Російська агресія внесла корективи у роботу пологового будинку. Тепер тут є бомбосховище, яке довелося відремонтувати та облаштувати спеціально для породіль. Під землею знаходяться палати з ліжками, приміщення для зберігання медикаментів та продуктів, а також родовий зал, який за необхідності може бути використаний і як операційний. Щодня у пологовому будинку складають списки всіх пацієнтів із контактами їхніх рідних. Якщо Одесі загрожує ракетна небезпека, жінки мають спускатися до бомбосховища.
«Під час повітряної тривоги наші пацієнтки спускаються в укриття під наглядом персоналу. Для того, щоб мамам було зручніше, ми видаємо їм дитячі автокрісла – так нести малюків набагато безпечніше», – зазначає директор пологового будинку №7 Тетяна Москаленко.
Чи можна ВПО народити в Одесі безкоштовно?
Нині пологовий будинок приймає не лише одеських породіль, а й велику кількість переселенок. За словами Тетяни Москаленко, народити тут може навіть та мама, яка втратила під час евакуації документи, а медична допомога породіллям надається безкоштовно.
«У нас були дві жінки з Маріуполя. Після початку повномасштабного вторгнення вони близько місяця ховалися по підвалах без належних умов, нормального харчування. На щастя, за допомогою волонтерів їх удалося евакуювати до Одеси. Ці жінки народжували у нас. Якби ви знали, наскільки вони були позитивно налаштовані та наскільки вірили, що в нашій країні все налагодиться! Ми намагалися допомагати їм у всьому: і з ліками, і з дитячими речами. А вони нам на виписку принесли торт та чудові білі троянди. Ми були так зворушені! Ми й згодом підтримували з ними зв’язок. З малюками та мамами все гаразд», – розповідає меддиректор пологового будинку №7 Світлана Чернієвська.
Як одеситки народжують у війну?
Народити в Одесі дитину зараз вирішує велика кількість майбутніх мам. Так, Вікторія перенесла не найпростішу вагітність: доки вона виношувала дитину, її чоловік вирушив добровольцем на фронт. Пологи дівчини тривали 10 годин і в результаті завершилися кесаревим розтином, а перебування одеситки в пологовому будинку супроводжувалося повітряними тривогами. Але попри всі труднощі сьогодні Віка тримає на руках свою прекрасну доньку Варвару.
«Коли я дізналася, що мій чоловік іде до ЗСУ як доброволець, у мене почалася паніка. Я якраз була на прийомі у пологовому будинку. Мені тут дівчатка дали води, заспокоїли. У результаті чоловік дзвонив мені щодня, писав, підтримував, був, хоч якось, але поряд. Коли я вже приїхала народжувати, застала одну повітряну тривогу – довелося спуститися до бомбосховища. Це було важкувато. Після кесарева була ще одна тривога, але до укриття мене вже вивозили на ліжку, бо мені не можна було ворушитися, – розповідає Вікторія. – Народжувати мені було не страшно. Чомусь була впевненість, що все буде гаразд. Це такий інстинкт самозбереження: я розумію, що наразі відповідальна не лише за себе. Стати мамою – це завжди щастя, будь-коли. Жінки й у Другу світову народжували, і теж не боялися. Я раджу майбутнім мамам не відступати».
Як зняти стрес під час вагітності та полегшити пологи?
У пологовому будинку організовані спеціальні індивідуальні зали, які оснащені тренажерами, теплим душем та навіть джакузі. Все це, за словами медпрацівників, може полегшити пологи, а майбутніх мам – урятувати від болю та стресу. Але найголовніше для породіль – це підтримка рідних.
Для того, щоб не наражати себе на стрес, лікарі радять вагітним менше читати новини, більше гуляти на свіжому повітрі, займатися улюбленими справами та спілкуватися з близькими. У пологовому будинку також проходять курси молодих батьків та заняття йоги для вагітних. Все це може допомогти майбутнім мамам залишатися спокійними та народити здорових дітей.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Читайте також: