Новини Одеси та Одеської області

Банки та обмінники зобов’язали приймати пошкоджені та зношені купюри

Банки та обмінники зобов’язали приймати пошкоджені та зношені купюри

У травні багато українців зіткнулися з проблемами під час спроби обміняти валюту: за приймання нібито зношених або старих купюр банки або пункти обміну валют почали стягувати додаткову комісію. Але чи законні такі дії? І куди звертатися в разі якщо фінустанови відмовляються приймати старі банкноти? На ці та інші запитання відповіли в Національному банку України (НБУ).

Прийом зношених купюр в обмінниках: «людський фактор» виключається

Зношені купюри

Як інформує прес-служба Нацбанку, регулятор ухвалив рішення, відповідно до якого тепер банки та обмінники зобов’язані приймати у клієнтів не лише нові, а й зношені купюри.

«З усіма без винятку банкнотами іноземної валюти, крім значно зношених чи пошкоджених, мають здійснюватися валютно-обмінні операції. Усі банкноти іноземної валюти, справжність яких підтверджена з використанням лічильників та детекторів, повинні братися до обміну. Це виключає вплив «людського фактору» на визначення ступеня зношеності банкноти»,

– зазначають у НБУ.

Також Нацбанк повідомляє, що банки та обмінники не мають права встановлювати додаткові курси чи знижки за старі чи потерті доларові банкноти, а також націнки на нові, а торгівля валютою може відбуватися лише за встановленим банком чи небанківською установою курсом.

«Уповноваженим установам заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року емісії банкнот іноземної валюти, які є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, з якою здійснюються валютно-обмінні операції. Зокрема це стосується здійснення операцій з банкнотами всіх номіналів доларів США, які випускалися Федеральною резервною системою з 1914 року»,

– пояснює регулятор.

Крім цього, НБУ заборонив банкам та небанківським установам відмовляти клієнтам в обміні іноземної валюти, яка за дизайном та елементами захисту повністю відповідає зразкам та описам іноземних центральних банків, і справжність якої підтверджена за допомогою спеціального обладнання. Крім того, заборонено встановлювати обмеження щодо номіналу та року випуску купюр.

Обмін зношених банкнот: про значне та незначне зношення

Знос банкнот

У НБУ пояснюють, які ознаки незначного зносу банкнот, які банки та обмінники зобов’язані приймати. Це:

 • локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) та/або втрата папером жорсткості;
 • відбитки штампів/печаток, написи, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 кв мм;
 • плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
 • надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук завдовжки до 3 мм кожен;
 • отвори та проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожен.

Також повідомляється, що банкноти, що мають ознаки сильного зносу або більш істотні ушкодження, банки можуть прийняти в рамках операції інкасо. Операції інкасо стосуються банкнот, які:

 • розірвані (розрізані) на частини;
 • з пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові або текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
 • із зміненим початковим кольором паперу та/або зображень;
 • з локальними забрудненнями (плямами), включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
 • загальними забрудненнями, включаючи ті, що викликають люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
 • запалені, пропалені трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
 • маючі явні друкарські недоліки.

Операція інкасо передбачає отримання особою компенсації за зіпсовану банкноту. Для її проведення слід написати заяву. Далі банк відправляє зіпсовані банкноти своєму іноземному банку-кореспонденту, який надсилає компенсацію.

Розмір компенсації та її отримання клієнтом банку різняться. Іноді людина може отримати відшкодування за зіпсовану банкноту лише після того, як таке відшкодування отримає український банк від іноземного партнера.

Здійснюючи обмін банкнот, що мають ознаки значного зношування, фінустанови мають право стягувати додаткову комісію. При цьому банки та обмінники, які проводять такі операції, повинні розмістити в доступному для клієнтів місці чіткий перелік ознак значного про ушкодження купюр.

А якщо старі банкноти таки не приймають?

У разі порушення зазначених правил банкам або обмінникам загрожує значний штраф, а то й зовсім позбавлення ліцензії.

Про випадки відмови фінустанови приймати старі банкноти, слід повідомляти Нацбанку за цим посиланням. Звернення також можна оформити в контакт-центрі регулятора.

Поскаржитися на банки та обмінники можна і голові фінансового комітету українського парламенту Данилу Гетьманцеву.

«Можливо, у пошуку додаткової маржинальності ви трохи забулися і забули, що в країні війна. Саме тому, напевно, вирішили запровадити додаткову комісію за обмін зношених купюр, серед яких зношеними вважаються навіть пом’яті або з маленькими цятками у куточку. Ця цятка може вам дуже дорого коштувати. Якщо точніше – ліцензії»,

– попереджав він.

Як повідомляло «Одеське життя», раніше до Верховної Ради внесли законопроект, згідно з яким пропонується встановити штрафи для банків та обмінників за незаконну відмову в обміні валют у розмірі до 17 тисяч гривень.

Вас також може зацікавити:

Фото прес-служби НБУ та з відкритих джерел

Актуальна інформація ЗА Одесу у нашому Telegram каналі! Новини, фоторепортажі та історични факти про Одесу.
Читайте нас у Viber! На каналі «Комуналка» розповідаємо про комунальні платежі, тарифи, пільги та субсидії.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини
Вибір редакції

Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: