Новини Одеси та Одеської області

Медичні послуги в Балтській громаді: чи всім доступні та які є нюанси?

Медичні послуги в Балтській громаді: чи всім доступні та які є нюанси?

Ми вже розповідали про те, що Балтська багатопрофільна лікарня на шляху до отримання статусу кластерної. В той час, коли деякі громади «зависли» в стані очікування медреформи, тут місцева влада і підприємці вкладали у розвиток лікарні.

Тому затишком зустрічає відвідувачів приймальне відділення багатопрофільної лікарні. Тут же – травматологія, де є операційна і апаратура для проведення діагностики, зокрема електрокардіограф, сучасний апарат для ультразвукових досліджень і навіть ендоскоп.

Є й сучасний цифровий рентгенівський апарат (таких в Україні всього декілька).

Добре оснащені пологове відділення, яке займає цілий поверх з окремим входом, терапевтичне, реперфузійне. Можна було б далі перелічувати низку гарних змін у лікарні, але спочатку дізнаємось, чи доступне це обладнання для населення.

Як добратись до лікарні?

БАЛТА СКУТЕРА

Лікарня знаходиться за три з половиною кілометри від центру міста. В рамках програми «Здоров’я» декілька років працював проект підтримки пацієнтів: міськрада сплачувала перевізникам проїзд пацієнтів, які мали направлення, до лікарні. Цим користувалися мешканці усієї громади. Але з 2022 року фінансування призупинилося зі зрозумілих причин. Тож поцікавилася у людей — як вони добираються до лікарні? 

З’ясувалося, що одні дістаються «своїм ходом»: на власному авто, на попутках або на таксі. Але більшість користуються маршрутним автобусом. 

– Не зовсім зручно добиратися автобусом, бо з десятої до шістнадцятої години він не ходить. А таксі по місту коштує в межах 100 гривень, — розповіла про міський маршрут балтянка пані Тетяна.

Сільські жителі стараються їхати до лікарні в той час, коли курсують маршрутки.

Також не всі знають, що кожен день з 9.30 до 16.30  маршрутки, що курсують між селами і містом, під’їжджають до лікарні, таким чином компенсуючи відсутність міського автобуса у проміжок з 10-ї до 16-ї години.

Ви й досі не обрали свого сімейного лікаря?

БАЛТА ПМСД ОГЛЯД ЖИТЕЛІВ СЕЛА

Щоб бути об’єктивною щодо роботи первинної медико-санітарної допомоги, потрібно побачити все на власні очі. Це не складно, оскільки до сімейного лікаря звертаюсь по кілька разів на рік. 

– На сьогодні у Центрі, який обслуговує дві громади – Піщанську і Балтську —  працюють вісімнадцять сімейних лікарів. Це дає змогу заміняти тих фахівців, які у відпустці чи, наприклад, у декреті. Наразі є можливість працевлаштувати ще декількох сімейних лікарів. І дехто з інтернів залишається працювати на Балтщині, — задоволено каже директор Балтського Центру первинної медико-санітарної допомоги Станіслав Чорний. 

Сьогодні всі без винятку мешканці громади можуть підписати декларації з лікарями. Це стосується і тимчасово переміщених осіб.

Отже, всі жителі 33 сіл громади мають можливість обрати свого сімейного лікаря. Він за графіком об’їжджає села. Всі амбулаторії для роботи виїзних бригад мають автомобілі, а медсестри в селах — мототранспорт. Наприклад, у таких селах, як Волова, Крижовлин, Новопіль загалом нараховується до 500 осіб. Але і їх не обділено увагою медпрацівника. 

Сільські жителі мають також доступ до екстреної допомоги, яка базується у Піщаній та в Балті. 

У села не менше одного разу на місяць виїжджають мобільні бригади, що дає людям змогу отримати консультацію лікаря, обстежитись, здати аналізи, зробити щеплення.

У місті від комунального підприємства «Балтська багатопрофільна лікарня», за направленням лікарів-спеціалістів та сімейних лікарів Центру ПМСД, працює денний стаціонар, якому пацієнти віддають перевагу перед стаціонаром лікарняним.

Крім того, на сайті ПМСД розміщено графік прийому лікарів і номери телефонів, за якими можна записатися на прийом чи отримати консультацію. 

А у Костянтинівці дешевше

БАЛТА АННА КУПЛЕВАЦЬКА

Анна Куплевацька

Переселенка із Костянтинівки, що на Донеччині, Анна Куплевацька каже, що на Донеччині працює державне поліклінічне відділення. Обстеження на будь-якому апараті (УЗІ серця, нирок, суглобів) безплатне. А в Балті таких безплатних послуг вона не знайшла. 

— Наприклад, видалити зуб у Костянтинівці коштує 250 гривень, а в Балті — 600. Протезування зубів там обійдеться у 10 тисяч, в той час, як у Балтських стоматологічних кабінетах — від 15 до 18 тисяч гривень. Пломбу в Костянтинівці можна поставити за 200 гривень, а тут — від 1200 до 4500 гривень. Україна одна, а різниця у наданні послуг велика. Таке славне містечко, але з такими високими цінами, — ділиться жінка.

При цьому послугами сімейного лікаря Анна цілком задоволена.  

Чи можна потрапити до аптеки у візку?

БАЛТА ОЛЕГ МИКОЛАЙОВИЧ СОКОЛОВ

Олег Миколайович Соколов

Про те, чи доступні медичні послуги, зокрема, для людей з інвалідністю, ми поговорили із представником урядової уповноваженої з прав осіб з інвалідністю Одеської облдержадміністрації Олегом Соколовим. 

Олег Соколов є депутатом Одеської міськради, реабілітологом, спортсменом і небайдужою людиною. Балта – його рідне місто, тут він буває раз на тиждень і приділяє багато уваги доступності міста для людей з інвалідністю.  

– Олеже Миколайовичу, знаю, що ви любите це місто і опікуєтесь тим, щоб воно стало безбар’єрним для людей з інвалідністю, щоб доступними були медичні послуги. Чи є зміни на краще?  

– В цьому плані Балта виглядає потужно. Тут багато робиться для безбар’єрності. Лише цього літа за ініціативи міського голови Сергія Мазура на міському пляжі завершено будівництво вбиральні з кабіною для осіб з особливими потребами. Тепер людина може скористатися душем, туалетом, вимити руки. На пляжі встановлено пандус, який, до речі, потрібен не тільки для людей з інвалідністю. Чимало людей потребують додаткових зручностей.

БАЛТА ПЛЯЖ

Але є питання, які вимагають нагального вирішення. Наприклад, Центр надання адміністративних послуг поки що недоступний колясочникам — пандус тут встановлено з порушенням державно-будівельних норм. Відсутній для нас, інвалідів, доступ до шикарної Балтської публічної бібліотеки. Така ж ситуація і біля багатьох аптек, де пандуси вузькі, без перил і надто стрімкі. Наприклад, щоб придбати ліки в Балті, я під’їжджаю до аптеки, телефоную фармацевту, даю картку, щоб вона провела платіж і винесла мені ліки. А я хочу все це робити сам. Так само хочуть давати собі раду й інші люди з інвалідністю, — каже пан Олег. 

Також Олег Соколов наголосив, що у міськраді пандус широкий, але не відповідає нормам. А біля лікарні відсутні місця для паркування автомобілів людей з інвалідністю. До речі, в лікарні немає жодної інклюзивної палати. Є гарно обладнані санвузли, але жоден незручний для осіб з особливими потребами. 

– Цьогоріч Національна Асамблея людей з інвалідністю розпочала реалізацію програми щодо доступності облаштування інклюзивних палат. Підготовлено рекомендації, які можна використовувати при реконструкції, відновленні, будівництві нових закладів охорони здоров’я. Якраз зараз, коли в лікарняному закладі ремонтуються відділення, можна облаштувати хоча б по одній інклюзивній і реабілітаційній палаті. На жаль, людей з інвалідністю стає більше. Військові повертаються з пораненнями, — розмірковує Олег. – Це можна зробити за допомогою обласного бюджету чи програми «Говерла».

Всі порушені Олегом Соколовим питання обговорювалися з Сергієм Мазуром та начальником відділу архітектури, містобудування та капітального будівництва Балтської громади Олександром Мартинюком. Сподіваємось, що ці обговорення матимуть результат. 

Завдяки старанням Олега Соколова на Одеському залізничному вокзалі працюють вісім підйомників для колясочників. А на базі університету внутрішніх справ в Одесі відкривається автошкола для людей з інвалідністю. До речі, навчання п’яти чоловік визвався оплатити народний депутат України Олексій Леонов. За сприяння Олега Соколова в Одесі проходять реабілітацію військовослужбовці, які потребують протезування.

Контакти

Олег Соколов працює 24/7 і є відкритим для спілкування. З його згоди публікуємо номер телефону для тих, хто потребує допомоги – (050) 145-32-54.


Публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю видання «Одеське життя» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції