Новини Одеси та Одеської області

Акули, осетри, краби і тюлені: кого сьогодні можна зустріти в Чорному морі

Акули, осетри, краби і тюлені: кого сьогодні можна зустріти в Чорному морі

14 липня відзначається День обізнаності про акул. До цієї дати «Одеське життя» підготувала розповідь про мешканців Чорного моря, серед яких безліч унікальних риб і тварин.

Моря мають величезне значення в житті людини — впливають на клімат планети, є одними з головних постачальників кисню, який виробляє фітопланктон. Також море годує нас і лікує, багате на корисні копалини та дивовижних мешканців. Хоча ми живемо в приморському місті, нам тільки здається, що ми знаємо про море все. У його водах водяться делікатесні види риб, живуть кити, а деякі з його мешканців навіть «емігрували» в закордонні водойми.

Які риби живуть у Чорному морі?

Незважаючи на те, що на глибині приблизно 150 метрів починається безкиснева зона, у Чорному морі мешкають понад 5500 видів мешканців і 200 видів риб. Одні з найбільших риб — осетри. У морі вони живуть постійно, а на нерест ідуть у річки, якими колись доходили навіть до Києва. Річ у тім, що дорослі осетри прекрасно почуваються в солоній воді, а ось молодняку легше вижити в прісній водоймі.

катран

Катран

В Одесі — місті легенд — аборигени часто лякають приїжджих байками про акул, які живуть у Чорному морі. Є в цій страшилці частка правди. Живе біля наших берегів катран, або колюча акула. Але навіть за бажання цей хижак з’їсти жодного туриста не може, бо виростає максимум до півтора метра. Щоправда, шипи на спинних плавцях катрана містять отруйні залози, але вся шкода від них — болючі подряпини, які довго не гояться. До речі, у катрана, на відміну від риб, немає плавального міхура, його роль виконує печінка. Вона дуже велика і містить багато жирів, які через низьку щільність роблять акулу легшою за воду. Крім катрана, в Чорному морі була помічена і котяча акула, але цей дрібний хижак періодично з’являється тільки біля турецьких берегів.

Хоча в народі й розповідають історії про те, що в Чорному морі 1880-го і 1926 року бачили китів-смугастиків, а також рибу-молот і рибу-меч, наукових даних про це немає. З усіх китоподібних у нашому морі водяться тільки дельфіни — афаліна, білобочка і морська свиня.

Морська свиня

Морська свиня

Чорноморська морська свиня — найменше китоподібне на планеті, вона виростає всього до 110 сантиметрів. Харчується вона здебільшого бичками, а афаліна віддає перевагу камбалі та кефалі. Велика частина дельфінів проводить літо біля болгарських і турецьких берегів, а на зиму вирушають ближче до Криму і Кавказу.

Читайте також: Чорне море: чим воно унікальне і що йому загрожує

Хитрі краби та зникаючі морські коники

Найцікавіший і найзаповзятливіший чорноморський мешканець — це рак-відлюдник. Раніше він був маленьким, тому що жив у раковинах чорноморських молюсків. Але після того, як у морі з’явилися рапани, став освоювати нове житло і значно збільшився в розмірах. Ба більше, він уклав взаємовигідний союз з актинією. Він садить її на дах своєї раковини, і актинія відганяє від відлюдника ворогів, а їй дістаються залишки їжі та дармовий «транспорт».

рак-відлюдник

рак-відлюдник

А ось краби — безкорисливі санітари моря, вони утилізують мертвих риб, водорості та молюсків. Взагалі краби ведуть цікавий спосіб життя. Одні ночами виходять на берег на «прогулянку», інші за небезпеки зариваються в пісок, і в такому вигляді можуть жити тижнями без їжі. Краб-невидимка маскується, саджаючи на себе кущики різних водоростей, а краб-горошина живе в мушлях мідій, іноді будучи сусідами з живим молюском. Останнім часом у Чорному морі з’явилися і краби-новосели, зокрема китайський волохаторукий краб. Він живе в норах, які риє біля моря в глинистому ґрунті, а це створює небезпеку руйнування берегів.

Китайський мохнаторукий краб

Китайський мохнаторукий краб

Приблизно півстоліття тому в Чорному морі мешкало 18 видів крабів, а зараз їх набагато менше і їх занесено до Червоних книг причорноморських країн.

Одні з найрідкісніших мешканців моря зараз — морські коники. Ця рибка веде малорухливий спосіб життя, тому її легко зловити. І туристи масово виловлювали їх і, висушивши на сонці, робили з них сувеніри.

Що ловлять у Чорному морі?

Першими «промисловими» рибалками були стародавні греки ще у VII столітті до нашої ери. Сьогодні лідер серед чорноморських країн — Туреччина. Через хижацький видобуток, яким грішать багато країн, тунець і скумбрія зникли з Чорного моря, а осетрові перебувають на межі вимирання. Зменшуються запаси камбали і катрана, їх разом з осетровими внесли до Червоних книг причорноморських країн.

Зараз «лідери» вилову в Чорному морі — хамса, а також пеленгас і рапана. Крім того, об’єктом промислу є бички, морський карась, шпроти, тюлька, креветка, оселедець. Рибалки ловлять барабульку, ставриду, саргана, а також луфаря — хижу рибу. Кількість і вид риби, яку можна ловити в Чорному морі, в Україні визначається спеціальними квотами, які щорічно оновлюються.

  • У світі налічується 63 моря і п’ять океанів.
  • Найчистіше — море Ведделла, що омиває узбережжя Антарктиди.
  • Найглибше море — Філіппінське, його глибина становить 10265 метрів.
  • Найдрібніше море — Азовське, його глибина ніде не перевищує 13,5 метра.
  • Найменше за площею море — Біле, а найтепліше — Червоне.
  • Саргасове море — єдине, розташоване посеред океану, воно займає найбільшу площу з усіх морів землі.
  • Найдовша гірська гряда на Землі розташована під водою. Це Середньоокеанський кряж довжиною понад 50 тисяч кілометрів, він оперізує всю планету.
  • На морському дні теж є річки, які складаються з пластової води, що не змішується з морськими водами. Крім того, в океанських глибинах б’ють гарячі гейзери, вода в яких нагрівається до 300-400°C, але не закипає через величезний тиск.
  • Колись територія, де зараз розташоване Середземне море, була суходолом, але через підвищення рівня Світового океану, води Атлантики хлинули сюди через Гібралтарську протоку.
  • Найбільші вири, що постійно існують, — Сцилла і Харибда, а також Мальстрем.
  • Морські хвилі можуть досягати висоти 40 метрів. Особливо небезпечні для суден так звані блукаючі хвилі.
  • Північне і Балтійське моря, розташовані поруч, не змішуються через різну щільність води в них.
  • У морській воді міститься така кількість солі, що, якщо її витягти, можна було б покрити нею всю сушу багатометровим шаром.
  • У морській воді міститься близько 20 мільйонів тонн розчиненого золота.
Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції