Новини Одеси та Одеської області

Чорне море: чим воно унікальне і що йому загрожує

Чорне море: чим воно унікальне і що йому загрожує

До Міжнародного дня Чорного моря, який відзначають 31 жовтня, ми зібрали маловідомі цифри і факти про головне природне багатство Одеси.

Географічні факти

Водами Чорного моря проходить морський кордон між Європою та Азією.

Середня глибина Чорного моря — 1300 метрів, а максимальна — 2211 м.

У Чорне море впадають понад 300 річок. Найбільші з них — це річки Дунай, Дністер, Південний Буг і Дніпро.

У Чорному морі близько 20 островів. З них: по 4 — болгарських і турецьких, 1 румунський, 3 російських і 9 островів України. Найбільші — Зміїний, Джарилгач і Березань.

Чорне море — справжнє кладовище кораблів. До 1914-1918 рр. тут затонуло 58 бойових кораблів, як, наприклад, російський флагман крейсер «Москва» і понад 600 вітрильно-моторних дерев’яних суден. У громадянську війну в Чорному морі було затоплено 35 бойових кораблів. Втрати суден під час Другої світової вимірювалися багатьма сотнями. Плюс над морем було збито понад тисячу літаків. Усі ці судна разом із боєкомплектами досі покояться на дні Чорного моря у водах України, Росії та Грузії.

Рекордсмен за іменами

Чорне море картина

Чорне море вважається рекордсменом за кількістю імен — близько 20 за всю історію. Найдавніше — Темарінда або Тімарунда, що означає «темна безодня». Так називали море таври. Ще одна зі стародавніх назв — Скіфське море. А стародавні греки називали його Понт Аксінський (море Негостинне).

Через кілька століть, після того, як береги були обжиті й розвинулася торгівля, греки дали нову назву — Понт Евксинський (море Гостинне). Іраномовні скіфи називали його Ахшайна — «темно-синє».

У середні віки Чорне море називали і Хозарським, і Половецьким, і Руським, і Турецьким, і Східним, і Царгородським або Константинопольським. Відоме воно також як Сугдейське або Сурозьке (за тодішньою назвою Судака).

У XIV столітті було вперше зафіксовано ім’я, яке міцно увійшло в різні мови. Грецькою воно звучить як Маврі Таласса, турки й татари називають його Кара-Деніз, а італійці — Маре Негро, тобто «Чорне море».

Міфи та легенди

Катастрофічний підйом рівня води в Чорному морі, можливо, послужив історичною основою біблійного Всесвітнього потопу.

Вчені довели, що близько 6-8 тисяч років тому, коли танення льодовиків у світовому океані підняло рівень води Середземного моря, прісне озеро, що розташовувалося у Східній Європі, перетворилося на море. Так затоплення місцевих рівнин стало прообразом біблійного міфу.

Хімія та енергетика

Чорне море. Три шари і сірководень

Чорне море — найпрісніше з морів: 17-18,5 проміле — грам солі на літр води. Для порівняння, солоність Середземного моря — 37 проміле.

Чорне море — найнебезпечніше у світі сховище сірководню. З 200 метрів і до самого дна знаходиться товща сірководню. За підрахунками фахівців, цього їдкого газу із запахом тухлих яєць у Чорному морі близько 3 мільярдів тонн, більше, ніж у будь-якому іншому морі на планеті. На думку фахівців, вибух усього чорноморського сірководню можна порівняти з наслідками від падіння астероїда вагою в половину маси Місяця.

Чорне море, а точніше сірководень на його дні, пропонується використовувати як джерело електроенергії. Ще 1979 року винахідник Лев Юткін, якого вважають «російським Теслою», пропонував піднімати сірководень і спалювати. Згоряючи, кілограм сірководню дає приблизно 4 тис. ккал. Розрахунки показують, що така технологія задовольнила б потреби всієї країни в електроенергії.

Чи несе загрозу Чорному морю глобальне потепління

Відомий турецький геолог доктор Осман Бекташ озвучив невтішний прогноз. Він вважає, що глобальне потепління призведе до вимирання багатьох видів у Чорному морі.

Як основний аргумент, учений наводить унікальність структури Чорного моря. Воно складається з трьох шарів: 

  • нижній шар — містить отруйні гази;
  • проміжний шар — виконує роль кондиціонера з температурою близько восьми градусів Цельсія
  • верхній шар — наповнений киснем і морським життям.

Середній шар через зростання температури вже почав ставати тоншим і в майбутньому отруйні гази з нижнього шару змішаються з верхнім шаром, що призведе до загибелі всього живого. Вчений упевнений, що цей процес незворотній.

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції