Новини Одеси та Одеської області

365 днів незламності: чого досягла Україна за рік війни?

Рік тому росія почала повномасштабне вторгнення в Україну та заявила, що має намір «взяти Київ за три дні». Але бліцкриг рф перетворився на довгу провальну кампанію. З першого дня війни українці показали, що не бояться ворога, та довели загарбникам, що Україна – держава незламних.

Звільнення півночі України

У річницю початку бойових дій «Одеське життя» згадує основні досягнення нашої країни в боротьбі з російськими окупантами.

24 лютого 2022 року, близько 5-ї ранку, росія почала завдавати ракетних ударів по військовім базам, складам та аеропортам України. За перший тиждень наступу ворог швидко окупував частини декількох українських регіонів. Але вже у квітні ЗСУ звільнили від загарбників Чернігівську, Київську та Сумську області.

Знищення крейсера «Москва»

Крейсер Москва

Фото Украинской правды

13 квітня ЗСУ вдалося уразити надпотужний флагман російського флоту. Через влучання двох ракет «Нептун» крейсер «Москва» загорівся біля острова Зміїний, а наступного дня – затонув. Отже, побажання «руському воєнному кораблю» піти – здійснилося. «Укрпошта» присвятила цій історичній події окрему марку, тираж якої швидко розкупили.

Початок контрнаступу ЗСУ

5 травня стало відомо про те, що українська армія перейшла до контрнаступу на Харківському та Ізюмському напрямках. Цю інформацію підтвердив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Українські військові відновили контроль в населених пунктах на північному сході від Харкова та почали намагатися вийти на кордон Бєлгородської області росії.

Узгодження ленд-лізу

Джо Байден подписал закон о ленд-лизе

9 травня президент США Джо Байден підписав законопроєкт про так званий ленд-ліз. Цей документ дозволив надавати оборонну допомогу Україні за спрощеною процедурою. Законом передбачено надання в оренду зброї для «захисту цивільного населення від військового вторгнення росії» без бюрократичних перешкод.

Отримання статусу країни-кандидату в ЄС

23 червня Україна нарешті отримала статус кандидата на вступ до Європейського Союзу. Відповідну резолюцію більшістю голосів прийняв Європарламент. Вперше в історії ЄС дав «зелене світло» для євроінтеграції країні, де тривають бойові дії та де частина території залишається тимчасово окупованою.

Звільнення острова Зміїний

Остров Змеиный

17 червня ЗСУ завдали удару по «Василію Беху» – буксиру флоту рф, який транспортував боєприпаси й живу силу супротивника на острів Зміїний. На судні також був розташований зенітно-ракетний комплекс «ТОР». Знищення буксира лишило загарбників захисту, й наприкінці місяця, 30 червня, Зміїний був звільнений. Свій ганебний відступ росія назвала «жестом доброї волі».

«Зернова угода» та розблокування портів

22 липня у Стамбулі було підписано угоду між Україною, Туреччиною та ООН щодо розблокування українських портів та вивезення зерна за кордон. Дзеркальний документ також підписала й росія. Але вже восені рф намагалася заблокувати зернові коридори, проте 17 листопада експорт продовольства все ж було продовжено. Завдяки цій угоді з 1 серпня по 25 грудня з України вдалося вивезти 15 мільйонів тонн агропродукції.

Кримська «бавовна»

Крымский мост, пожар4

9 серпня в окупованому росією Криму, відбулися «хлопки» на військовому аеродромі у селищі Новофедорівка. Через цю «бавовну» Україна знищила від 8 до 24 літаків рф, що обстрілювали південь України. 16 серпня вибухи також пролунали на військових базах під Джанкоєм та у смт Гвардійське, де знаходилися 24 російські літаки. Ще через 2 дні ЗСУ атакували одну з головних баз військової авіації росії в Криму – аеропорт «Бельбек». З 19 по 28 серпня вибухи також чули понад 10 кримських міст.

Ще одна «бавовна» «розквітла» 8 жовтня на Кримському мосту. У наслідок вибуху там було пошкоджено автомобільну та залізничну частини, а рух транспорту по мосту призупинили.

Слобожанський контрнаступ ЗСУ

6 вересня ЗСУ розпочали слобожанський контрнаступ. За перші 4 дні українським військовим вдалося повернути контроль над 2500 кв. кілометрами Харківської області. З 10 вересня українські прапори замайоріли в Куп’янську. Ще через три дні стало відомо, що ЗСУ звільнили від російських загарбників понад 300 населених пунктів Харківщини.

Повернення Херсону

Херсон

11 листопада українські захисники зайшли у Херсон. В той день натовпи мирних жителів зібралися у центрі міста, щоб привітати військових і відсвяткувати визволення. Водночас ЗСУ також вдалося вибити окупантів з правого берега Дніпра, звільнити низку населених пунктів на Херсонщині та Миколаївщині. Загалом до середини осені Україна звільнила 52,5% територій, які були окуповані з 24 лютого. Це майже 78 000 кв. кілометрів.

Визнання росії спонсором тероризму

23 листопада Європейський Парламент нарешті визнав росію державою-спонсором тероризму, Масові вбивства в Бучі, Ірпені, Ізюмі та Лимані, трагедії в Маріуполі та Краматорську, страти та катування, які проводили російські загарбники, – все це було визнано терористичними діями рф. Таким чином Європарламент закликав держави ЄС ввести нові обмеження проти росії.

Зеленський у Конгресі США й Байден у Києві

21 грудня Володимир Зеленський вперше від початку повномасштабного вторгнення, покинув Україну, прибув у США та виступив перед американським Конгресом. Через два місяці, 20 лютого 2023 року, Джо Байден відвідав Київ та оголосив про допомогу Україні на 500 мільйонів доларів. Це була ще одна історична подія, бо уперше з 1864 року чинний президент США відвідав зону бойових дій, неконтрольовану американськими військовими.

Трибунал для рф і Білорусі

19 січня Європарламент проголосував за створення спеціального трибуналу для розслідування воєнних злочинів рф і Білорусі проти України. Цей трибунал повинен стати аналогією Нюрнберзького процесу, де судили нацистських лідерів після Другої світової війни. Європарламент вважає, що такий трибунал повинен притягнути до відповідальності не тільки Володимира Путіна, але й Олександра Лукашенка.

«Леопарди» та інше важке озброєння

Наприкінці січня уряди Німеччини, США та інших країн оголосили про надання Україні важкого озброєння. Німецький уряд нарешті погодився надати ЗСУ довгоочікувані танки «Леопард-2». Всього західні країни підтвердили постачання понад 140 одиниць важкої техніки. Перші «Леопарди» вже надійшли в Україну з Польщі.

Знищення окупантів

За рік війни ЗСУ ліквідували майже 150 000 окупантів, понад 3300 танків та 6600 бронемашин рф. На початку війни Захід вважав, що Україна протримається не більше, ніж 3-5 днів. Але ми даємо відсіч окупантам понад 365 днів, і ми переможемо!

Читайте також: Підсумки року війни в Україні: поразки, перемоги та ситуація на фронтах.

Віра Корольченко

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції