Новини Одеси та Одеської області

Закон про ленд-ліз: що це означає для України?

Закон про ленд-ліз: що це означає для України?

У понеділок, 9 травня 2022 року, президент США Джо Байден підписав закон про ленд-ліз для України.
Як повідомили у Білому домі, у рамках цього закону – збільшення обсягу поставок зброї та важливого військового обладнання та прискорення темпів її надання Україні.

Що передбачає закон про ленд-ліз?

Документ, відомий як Закон про ленд-ліз про оборону демократії України від 2022 року (The Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022), прискорить передачу в Україну важливої зброї та інших критичних поставок за рахунок скорочення бюрократичної тяганини. Він дозволяє де-факто дарувати обладнання з положеннями, що передбачають, що країни-отримувачі виплатять їхню вартість пізніше.

Як очікується, закон допоможе значно полегшити та прискорити постачання американського військового обладнання в Україну, відродивши програму ленд-лізу, що діяла під час Другої світової війни. Законопроект дасть право адміністрації США аж до 2023 фінансового року включно надавати військову техніку Україні, а за потреби – й іншим країнам Східної Європи.

У тексті законопроекту зазначається, що це робиться, щоб допомогти зміцнити обороноздатність зазначених країн і захистити їх громадянське населення від потенційного вторгнення або від агресії з боку Росії.

Що таке ленд-ліз?

Політика ленд-лізу (від англ. lend – давати у позику та lease – надавати в оренду) у 1940-х роках була програмою, в рамках якої США за максимально швидкою та спрощеною процедурою постачали своїх союзників озброєнням, транспортом, продовольством, нафтопродуктами та іншими необхідними товарами для боротьби із нацистською Німеччиною.

Його суть у свій час дуже точно описав президент США Франклін Делано Рузвельт.

«Припустимо, горить будинок твого сусіда, а ти маєш садовий шланг. Позич його сусідові, поки не загорівся і твій будинок. Коли пожежа буде загашена, сусід цей шланг поверне. А якщо шланг виявиться пошкодженим, то заплатить за нього, коли назбирає грошей»,

– сказав він під час прес-конференції восени 1940 року.

Рузвельт подписывает закон о ленд-лизе

Президент США Франклін Делано Рузвельт підписує закон про ленд-ліз

Закон про ленд-ліз був прийнятий у березні 1941 року з ініціативи Рузвельта, спочатку для допомоги Великобританії, що боролася з Гітлером. А з жовтня 1941 року США в рамках цього закону почали надавати допомогу Радянському Союзу.

Саме цей закон відіграв ключову роль у розгромі гітлерівської Німеччини.

Закон про ленд-ліз: які переваги він дасть Україні?

З часів Другої світової війни закон про ленд-ліз не застосовувався. Тепер Вашингтон готовий за аналогічною процедурою надавати допомогу Україні.

Байден и ленд-лиз

На думку експертів, цей закон має чотири головні переваги для України:

  1. скорочення терміну надання воєнної допомоги;
  2. розширення допомоги, що надається США;
  3. допомога Україні стане пріоритетним завданням в оборонній та сферах безпеки США;
  4. Україна в перспективі зможе отримувати будь-яку зброю, на яку подаватиме запит.

Також багато експертів вважають, що запровадження програми про ленд-ліз зможе сильно спростити бюрократичну тяганину у наданні США допомоги Україні, як це відбувається зараз, коли будь-які процеси з постачання зброї проходять через різних американських чиновників, а це значно гальмує весь процес.

Крім того, фахівці впевнені, що програма ленд-лізу корисна і для самих США, оскільки позитивно вплине на американську економіку і підніме рейтинг президента Джо Байдена.

Фото: LIGA.net, Вікіпедія та з відкритих джерел, відео: НВ

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції