Ключові моменти:
- Петиція про скасування статуту Одеси подана 25 червня 2025 року, але й досі перебуває у статусі “чекає модерації”, попри те, що закон вимагає її оприлюднення або офіційної відмови протягом двох робочих днів.
- Активісти вважають, що міська влада свідомо затягує процес, оскільки петиція, ймовірно, набере необхідну кількість підписів, що змусить раду її розглянути.
- Чинний Статут Одеси, за словами Бондаренка, містить імперські та радянські міфи, що суперечить Конституції України.
Петицію про скасування статуту міста міськрада ігнорує попри власні правила
Як повідомив на своїй сторінці у Фейсбук громадський активіст Сергій Бондаренко, подана ним 25 червня електронна петиція щодо скасування чинного Статуту міста Одеси, який він називає “відверто проросійським”, досі не оприлюднена на сервісі електронних петицій міськради.
За словами Бондаренка, міська влада, ігноруючи власні ж рішення та вимоги законодавства, обрала тактику повного ігнорування.
– Протягом двох робочих днів ані розмістила зазначену петицію на сервісі петиції, ані офіційно відмовила, бо петиція відповідає вимогам Закону, – наголошує активіст. – Станом на сьогодні, 9 липня, петиція вже одинадцятий робочий день має статус – “чекає модерації”.
Згідно з Порядком розгляду електронних петицій, затвердженим рішенням самої ж Одеської міськради (№2192-VIII від 26.06.2024 р.), петиція має бути оприлюднена протягом 2 робочих днів після подання, або, у разі невідповідності законодавству, автор повинен отримати офіційну відмову з обґрунтуванням. Жодне з цих положень не було виконано.
Сергій Богдаренко переконаний, що таке зволікання – це не помилка, а свідома політична тактика. Він вважає, що міська влада розуміє: петиція дуже швидко набере необхідні 1000 голосів, що змусить її розглядати на сесії.
Це, на його думку, політично вразливий момент для міського голови Геннадія Труханова, який у 2022 році в інтерв’ю The New York Times казав, що є занепокоєний “зростанням ненависті до всього російського”. Ця бесіда сталася в червні 2022 року, вже після початку повномасштабної російської агресії.
Чому чинний статут Одеси є проросійським
Активіст також різко критикує зміст чинного Статуту Одеси, вказуючи на деякі його положення, які він називає “ганебними”. Він відзначає в чинному статуті такі імперські та радянські міфи:
- Прив’язка Дня заснування міста до імперської дати (2 вересня – ред.), а не історичних фактів;
- “День визволення Одеси” згадується без пояснення, що це була зміну окупацій;
- В преамбулі Статуту згадується про “подвиги російських військових”;
- Російська мова закріплюється як “мова міжнаціонального спілкування”, що суперечить Конституції України.
Повний текст петиції — tekst-petycziyi-shodo-skasuvannya-statutu-mista-odesy
Бондаренко нагадує міському голові Геннадію Труханову та секретарю міськради Ігору Ковалю, що подані ним заяви зареєстровані і відсутність відповіді протягом встановленого Законом терміну є підставою для звернення до суду. Також ним направлено офіційні звернення до Постійної комісії з питань НС, екології та цифрової трансформації для з’ясування причин порушення процедури.
“Мовчання міської ради – це не помилка, а політична тактика. Але процес уже запущено, і скасування ідеологічно застарілого Статуту — лише питання часу”, – підсумовує Сергій Богдаренко, закликаючи громаду поширювати інформацію та вимагати від влади відкритого розгляду та дій відповідно до закону.
Зазначимо, що міськрада планувала змінити статут Одеси ще у 2024 році. Пройшли громадські обговорення, було затверджено новий проєкт. Але депутати міськради досі його не розглянули.
Читайте також: Старий та новий гімни Одеси: що про них знають місцеві жителі (опитування)