Новини Одеси та Одеської області

Як діяти, якщо ви пропустили строк оформлення спадщини: покрокова інструкція

Як діяти, якщо ви пропустили строк оформлення спадщини: покрокова інструкція

Втрата близької людини – це завжди важке випробування. Часто в період скорботи люди забувають про юридичні формальності або просто не мають сил ними займатися. Що робити, якщо сплив шестимісячний термін для оформлення спадщини? Розповідаємо, як захистити свої права та все-таки отримати майно, яке вам належить за законом.

Хто має право на спадщину?

Насамперед варто знати, що право на спадкування першочергово мають найближчі родичі померлого: його діти (включно з тими, хто був зачатий за життя спадкодавця та народився після його смерті), той з подружжя, хто пережив померлого, а також батьки. Це визначено статтею 1261 Цивільного кодексу України.

Коли починається відлік часу?

За законом, спадщина відкривається в день смерті людини або в день, коли суд визнав її померлою. Саме від цієї дати починається відлік шестимісячного терміну для прийняття спадщини. Важливо зазначити, що під час воєнного стану цей термін може бути подовжений ще на чотири місяці згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року.

Перші кроки: звернення до нотаріуса

Якщо ви дізналися про спадщину, перше, що потрібно зробити – звернутися до нотаріуса. Для цього знадобляться ваш паспорт та свідоцтво про смерть спадкодавця. Місцем відкриття спадщини вважається останнє місце проживання померлого. Якщо воно невідоме – місцезнаходження нерухомого майна або основної частини рухомого майна.

Якщо термін пропущено: звернення до суду

У разі якщо нотаріус повідомить, що термін прийняття спадщини минув, не впадайте у відчай – ви можете звернутися до суду. Для цього потрібно подати позов про визначення додаткового терміну для прийняття спадщини. Судовий збір за таку заяву становить 1211,20 гривень (у 2024 році).

Читайте також: Людина померла на окупованій території: як отримати спадок

Як правильно скласти позовну заяву

У позовній заяві важливо детально описати причини, через які ви не змогли вчасно прийняти спадщину. Окремо варто зазначити, якщо населений пункт, де помер ваш родич, входить до переліку територій, на яких ведуться бойові дії або які тимчасово окуповані Російською Федерацією.

Хто виступає відповідачем у справі

Особливу увагу слід приділити питанню відповідача у справі. Якщо є інші спадкоємці – вони будуть відповідачами. Якщо ж ви єдиний спадкоємець, відповідачем виступатиме територіальна громада в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Які документи потрібні для суду:

  • До суду необхідно подати пакет документів у двох примірниках:
  • копії паспорта та ідентифікаційного коду
  • свідоцтво про смерть спадкодавця
  • ваше свідоцтво про народження
  • витяг зі спадкового реєстру від нотаріуса
  • документи про право власності на майно
  • довідку про останнє місце проживання спадкодавця
  • квитанцію про сплату судового збору

Також варто додати будь-які інші документи, які можуть підтвердити обставини справи.

Правові гарантії

Суд розгляне всі надані документи та оцінить поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. Пам’ятайте, що згідно з міжнародним правом, кожна людина має право мирно володіти своїм майном, і ніхто не може бути позбавлений власності, окрім випадків, передбачених законом та в інтересах суспільства.

Читайте також:

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції