Неподалік російського Білгорода розбився військово-транспортний літак Іл-76. У ворожому міноборони повідомили, що на борту були десятки українських військовополонених, яких транспортували для обміну. “Одеське Життя” зібрало всю наявну на цей час інформацію про те, що сталося.
Вдень 24 січня 2024 року як в українських, так і в російських телеграм-каналах з’явилося відео падіння та вибуху російського військово-транспортного літака Іл-76.
Незабаром українські засоби масової інформації, включно з “Українською правдою”, повідомили, що за їхніми джерелами повітряне судно збили українські Сили оборони, а на його борту були ракети для зенітно-ракетних комплексів С-300, якими обстрілюють Харків.
У неофіційних російських джерелах з’явилася інформація, що на борту були люди – 63 особи.
Російське міністерство оборони цього разу відреагувало на те, що сталося на рідкість оперативно і приголомшило всіх повідомленням, що на борту літака крім російського екіпажу та трьох супроводжуючих були 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких транспортували з Москви до Білгорода для подальшого обміну.
У коментарі “Суспільному” Міноборони України не змогло підтвердити, що літак вразили українські Сили оборони, оскільки там “ще з’ясовують інформацію”.
Водночас український Координаційний штаб із поводження з військовополоненими закликав не розповсюджувати неперевірену інформацію про падіння Іл-76. Там нагадали, що ворог активно здійснює інформаційні спецоперації для дестабілізації українського суспільства.
«Просимо відповідально ставитися до поширення чутливої інформації та користуватися лише офіційними джерелами», —
зазначили у повідомленні.
При цьому повідомлення в українських медіа, в яких йшлося про те, що літак збитий українською протиповітряною обороною, було відредаговано. Тепер у них лише повідомляється про сам факт авіакатастрофи.
На жаль, поки що неможливо точно стверджувати, був літак збитий і якщо так, то ким, або впав у результаті аварії. Також невідомо, скільки на його борту було людей, ким вони були і чи там був ще вантаж.
Саме місце катастрофи оточене російськими спецслужбами, і туди нікого не допускає.
ОНОВЛЕНО о 14:40
Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов у коментарі Радіо Свобода сказав, що сьогодні, 24 січня, мав відбутися обмін полоненими між Росією та Україною.
“Я можу констатувати, що запланований на сьогоднішній день обмін поки не відбувається”, – зазначив він.
За словами представника ГУР, озвучена російською стороною інформація про те, що військовополонені могли перебувати в літаку Іл-76, що впав у Білгородській області, зараз перевіряється.
ОНОВЛЕНО
У Генштабі ЗСУ цю подію прокоментували не дуже конкретно, але з жорстким прицілом на майбутнє, що вся транспортна авіація в районі Білгорода, по можливості, збиватиметься:
“Зафіксована інтенсивність обстрілів безпосередньо пов’язана зі зростанням кількості військово-транспортних літаків, які останнім часом прямували до аеропорту Білгорода.
З огляду на це, Збройні Сили України й надалі вживатимуть заходів щодо знищення засобів доставки, контролю за повітряним простором для знищення терористичної загрози, у тому числі на Білгородсько-Харківському напрямку”,
– сказано у повідомленні українських військових.
ОНОВЛЕНО
У Головного управління розвідки ЗСУ поки немає достовірної інформації про те, хто перебував на борту російського літака Іл-76, що впав у Білгородській області
“Зі свого боку Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну. Російських полонених військовослужбовців вчасно доставили на обумовлену точку для обміну, де вони перебували в безпеці. Україна не була поінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених”, – йдеться у повідомленні ГУР.
Дивно також, що росіяни, не зважаючи на свої гучні заяви стосовно загибелі українських військовополонених, так і не недали доказів цього. На фото і відео, які опубліковали рашистські пропагандистські ЗМІ станом на 19:00 24 січня, присутні лише уламки літака.
ОНОВЛЕНО 23:20 Зеленський про катастрофу Іл-76
Ситуація з падінням Іл-76 та можливим находження на його борту українських військовополонених залишається невизначеною. Російська сторона так і не надала доказів їхньої загибелі. Поки що немає конкретики і від українських офіційних джерел, хоча президент Володимир Зеленський присвятив цій катастрофі свій вечірній виступ 24 січня.
“Викликав Умерова, Залужного, Шаптала, Буданова та Малюка – доповіли про ситуацію з літаком та обміном. Очевидно, що росіяни грають із життями українських полонених, із почуттями рідних та з емоціями нашого суспільства”, — так висловився глава української держави про ситуацію з Іл-76.
Він зазначив, що необхідно встановити усі чіткі факти. Наскільки це можливо з огляду на те, що падіння літака сталося на російській території – поза нашим контролем.
ОНОВЛЕНО Україна наполягатиме на міжнародному розслідуванні
“Я дав доручення міністру закордонних справ України проінформувати партнерів щодо наявних даних в Україні. Наша держава наполягатиме на міжнародному розслідуванні”, – зазначив президент.
***
“Одеське Життя” закликає своїх читачів довіряти лише офіційним джерелам. Ми продовжуємо стежити за ситуацією навколо падіння Іл-76 під Бєлгородом. Ця новина буде оновлюватися, як тільки ми дізнаємося нову інформацію.