Новини Одеси та Одеської області

Безкоштовні ліки знову за е-рецептом: що змінилося з 1 липня

Безкоштовні ліки знову за е-рецептом: що змінилося з 1 липня

З початку повномасштабної війни медикаменти за програмою «Доступні ліки» можна було придбати як за електронним, так і паперовим рецептом. Проте вже в липні аптеки такі ліки відпускатимуть лише за електронними рецептами. Що змінилося і для кого зробили виняток?

Нагадаємо, що з 1 липня набули чинності низка змін, які торкнуться багатьох сфер діяльності. До них входить і придбання медикаментів за програмою «Доступні ліки» лише через електронний е-рецепт.

Відповідні зміни уряд уже ухвалив. Винятки зроблено лише для мешканців прифронтових територій. У зоні активних бойових дій на «Доступні ліки» лікарі, як і раніше, можуть виписувати паперові рецепти. Про те, як отримати електронний рецепт, розповідає виконувач обов’язків директора Південного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Денис Чорний.

До кого звертатися за е-рецептом

Для отримання «Доступних ліків» під час лікування різних захворювань електронний квиток виписує конкретний лікар:

  • при серцево-судинних захворюваннях, бронхіальній астмі, цукровому діабеті – е-рецепт виписує сімейний лікар, терапевт чи педіатр;
  • при нецукровому чи інсулінозалежному діабеті – ендокринолог;
  • при лікуванні розладів психіки та поведінки — психіатр;
  • при епілепсії – психіатр чи невролог;
  • при хворобі Паркінсона – невролог.

Лікар виписує перший рецепт на необхідні медикаменти. Потім їх можна отримати у лікарів первинної медичної допомоги.

Імуносупресивні препарати, що входять до програми, необхідні для людей у післяопераційному періоді при трансплантації, може виписати тільки трансплант-координатор — фахівець, який забезпечує отримання анатомічних матеріалів.

Як оформляється електронний рецепт

Коли лікар виписує електронний рецепт, на телефонний номер пацієнта, зазначений у декларації, надходить СМС із двома кодами для отримання ліків в аптеці: 16-значний – номер рецепта та 4-значний – перевірочний код.

Пацієнтам, яким не надійшло повідомлення, лікар може надрукувати рецепт у вигляді інформаційної довідки. Таким чином, люди, які не можуть користуватися телефоном, все ж таки можуть отримати «доступні ліки». З такою довідкою пацієнт може прийти до будь-якої аптеки, яка приєдналася до державної програми. Для отримання медикаментів йому потрібно повідомити 16-значний номер рецепта. Для погашення е-рецепта – 4-значний код.

Скільки часу діє електронний рецепт

Термін дії е-рецепта становить 10 днів для наркотичних та 30 днів для інших рецептурних препаратів. Як довго пацієнт зможе його одержувати залежить від призначень лікаря.

Чи можна отримати е-рецепт за телефоном

Якщо пацієнт приймає препарат за раніше встановленим діагнозом та на постійній основі (для лікування хронічного або тривалого захворювання), особистий візит до лікаря не обов’язковий. У такому разі він може виписати ліки при зверненні пацієнта телефоном, поштою або через месенджери.

Як отримати е-рецепт у селі

врач в селе

Українці, які проживають у віддаленій чи сільській місцевості, електронний рецепт на ліки можуть отримати дистанційно.

Якщо людина має хронічне захворювання і потребує постійного прийому необхідних препаратів, повторний е-рецепт за попередньою домовленістю може виписати лікар з іншого населеного пункту. Для цього з ним треба домовитись про спосіб зв’язку. В результаті пацієнт отримує смс із номером рецепта та кодом погашення, який потрібно надати фармацевту в аптеці.

Лікар, який виписує електронний рецепт на ліки, може відстежувати динаміку лікування хворого під час кожного контакту з ним.

Якщо електронний рецепт недоступний, можна отримати паперовий від фельдшера місцевого фельдшерсько-акушерського пункту. У майбутньому вони також зможуть виписувати е-рецепти.

Як отримати е-рецепт переселенцю

ВПО та вимушеним переселенцям, хто втратив зв’язок зі своїм сімейним лікарем, теж можуть отримати електронний рецепт на ліки. Для цього декларація із сімейним лікарем не потрібна. Оформити е-рецепт можна у будь-якого лікаря у найближчій медустанові. Для цього достатньо бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я (за потреби зареєструвати пацієнта може лікар, який веде прийом).

Для реєстрації пацієнт має надати:

  • документ, що засвідчує особу;
  • ідентифікаційний код (ІПН) або документ про відмову від його присвоєння.

Для реєстрації дитини необхідні свідоцтво про її народження та документи, що засвідчують особу її законного представника.

Де можна отримати «Доступні ліки»

за рецептом лікаря

Знайти аптеку, яка відпускає медикаменти за програмою «Доступні ліки», можна за наклейками на дверях: «Тут є Доступні ліки». Там, де відпускають інсулін, написано «+Інсуліні».

Якщо ви не знаєте, в якій саме аптеці можете скористатися е-рецептом, або до якого лікаря звернутися за ним, зателефонуйте на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77. Оператори підкажуть, до якої аптечної мережі завезли необхідний препарат протягом трьох останніх днів.

Чи можуть рідні отримати ліки за е-рецептом замість пацієнта?

Трапляється, що пацієнт, який користується послугою «Доступні ліки», не може самостійно відвідувати аптеку. У такому разі ліки замість нього має право отримати близьку йому людину. Для цього необхідно знати номер е-рецепта та код погашення.

Читайте також: Яка безкоштовна медицина та ліки доступні в Україні

Висловіть вашу думку. Це важливо.
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Зворотній зв'язок в режимі реального часу
Переглянути всі коментарі
Ще за темою
Всі новини

купить квартиру в Одессе

Вибір редакції