Німецько-фашистські загарбники планували зробити Одесу центром нового регіону — морською брамою південних захоплених областей. Майже через 80 років наше місто теж стало метою загарбників — цього разу російських.
Війська рф у 2022 році хотіли знищити «Нептун», десантуватися в Одесі, захопити місто і перекрити доступ Україні до Чорного моря. Але не пішли на ризик, бо могли втратити багато морських піхотинців. А потім вікно можливостей було перекрито. То навіщо рашистам Одеса?
Друга світова війна: Одеса мала велике стратегічне значення
Сімдесят три героїчні дні тривала Одеська оборонна операція. За нею десятки тисяч загиблих, майже три роки окупації та факти стійкого героїзму і фатальних помилок. У ті дні Ставка Верховного Командування віддала наказ: «Одесу не здавати й обороняти до останньої можливості». 5 серпня 1941 року почалась героїчна оборона.
Ворог хотів здобути Одесу за два-три дні. Німецьке командування надавало цьому великого значення. Володіння Одесою позбавило б Чорноморський флот його бази, зміцнило б позиції гітлерівських військ у північно-західному районі Чорного моря. Також це привело б до захоплення Криму, Донбасу, а потім — Північного Кавказу і Закавказзя. Отже, Одеса була стратегічною метою наступу групи армій «Південь».
«СВО»: навіщо рашистам Одеса
Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко пояснює: якби росіяни захопили узбережжя від Маріуполя до Одеси, то вони б мали контроль над Азовським та Чорним морями. Адже через одеський порт можна вийти до Придністров’я та Молдови. Одеса закриває усе Чорне море. Олександр вважає: Одеса була потрібна російським окупантам та їх режиму завжди.
— Нібито території України повинні бути захоплені від Харкова до Одеси. Наче це якісь історичні російські території, а створив їх Ленін. І інша маячня. Це невід’ємна частина пропагандистського фону, постійних повторів цих наративів у суспільстві. Для них — це насамперед фетиш, — сказав експерт.
Саме тому росіяни дуже часто люблять згадувати наше місто. Ще використовують колаборантів і сепаратистів, які свого часу втекли з Одеси до росії.
Одеські наративи та вигадана сакральність
Ми пам’ятаємо ці наративи:
- «путин любит Одессу»;
- «Одессу не тронут»;
- «у кремля особые планы на Одессу»
Але росія обстрілює «любимую Одессу» з першого дня війни. То яке значення місто має для рф?
— Будь-яка сакральність руського міру — це для лохів, — сказав Олександр Коваленко.
Він пояснив, що для рф немає сакральності, щоб нанести навіть удар по церкві московського патріархату, чи по лінії зіткнення. Для них немає ніякої сакральності: назвати Херсон своїм російським містом, внести місто в склад рф, а потім його обстрілювати. Одеси це теж стосується.
Одесу рятує те, що в нас є Чорне море. У російських окупантів немає можливості біля нашого міста розміщувати артилерію та реактивну систему залпового вогню. Між нами зараз Миколаївщина, Правобережна Херсонщина, Дніпро. Вони зараз на Лівобережній Херсонщині. Ця відстань не дозволяє обстрілювати їм Одесу.
— Вони повинні використовувати або авіаційні ракети класу «повітря-поверхня», або крилаті ракети, або БРК «Бастіон» П-800 «Онікс». А це дуже дорого, — підсумував Олександр.
Тут не про любов, не про сакральність, а про те, що в них взагалі дефіцит обстрілу.
Чому російські війська не змогли висадити десант в Одесі
Олександр Коваленко розказав, що в росіян була можливість висадити в Одесі десант. Не менше чотирьох тисяч особового складу. Це можна було зробити 24 лютого. Як ефект несподіванки. У ворога був запас ракет, аби допомогти десанту з повітря. Але вони не змогли повноцінно це зробити.
За словами фахівця, під час першого масованого обстрілу росіяни хотіли знищити наші ППО. А ще протикорабельні комплекси «Нептун». Вони тоді не знали, чи ліквідували їх. А відправляти великий десантний корабель, на якому близько шестисот піхотинців, — це ризик. Один залп «Нептуна» може знищити корабель. Це міг бути серйозний удар. Тому вони не ризикували.
— Висадити в Одесі десант можна було 24, 25, 26 лютого. 27-го вже не зовсім. В березні вікно можливостей для ворога зачинялося все більше. На сьогодні це неможливо взагалі, — підкреслив Олександр.
Вороги не можуть прокласти сухопутний маршрут чи забезпечити десант з його підтримкою. Тим паче в перші дні в Одесі і довкола будували укріплення. Якби росіяни полізли до нас, то зазнали б величезних втрат.
Загроза для Одеси все ще залишається
Олександр Коваленко вважає, що найнебезпечніша зона для Одеси — кордон з Придністров’ям, звідти вороги можуть робити провокації в Одеській області. Але його контролюють українські сили та можуть відбити загрозу. З повітря Одесі загрожують ракети та дрони, в морі — міни.
Сьогодні рівень оборони в Одесі: нейтралізація сепаратистів з проросійськими поглядами. Ними займається СБУ.
Зернова угода допомагає обороняти Одесу, вважає Олександр Коваленко. Вороги не ризикують нас обстрілювати, бо можуть влучити в іноземне судно. А звідси наслідки. Ще кораблі заважають рф здійснювати морські операції. У зернової угоди є важливий елемент.
— Це економічний фактор, добробут мешканців. Через порт функціонує більша частина Одеси, — пояснив Олександр.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Читайте також: