Замінованими й досі залишаються пляжі Одеси. Зберігається мінна загроза в Одеській затоці. Публікуємо фото найпоширеніших мін та вибухонебезпечних предметів. Розповідаємо, як побачити міну, що робити і до кого звертатись, якщо виявили міну.
Які міни бувають
На початку війни для запобігання висадці ворожого десанту було заміновано узбережжя Одеської затоки. Уздовж берегової лінії в пісок і, частково, в зеленій зоні біля пляжів були закопані протипіхотні міни. Таких снарядів налічується кілька видів.
Міна МОН-200
Міна виготовлена в металевому корпусі з датчиками мети у вигляді розтяжки. Спрацьовує під тиском 3,5 кг. Встановлюється на ґрунт, кріпиться до дерев або стовпів. Вибух відбувається, коли людина зачіпає обривний датчик підривника.
Міна ПФМ-1 і ПФМ-1С «пелюстка»
Міна невеликого розміру – 11х6х2 см. Має пластмасовий корпус, може бути коричневого або зеленого кольору. Спрацьовує під тиском датчик від 5 кг. Використовуються для створення мінних полів.
Міна ПМН-2 «жах піхоти»
Встановлюється на ґрунтах або поверхні землі. Має пластмасовий зелений чи коричневий корпус. Міна схожа на метелика з розмахом «крил» до 11 см. Спрацьовує при тиску вагою понад 5 кг.
Міна 03М-72 «міна-жаба»
Має металевий корпус висотою 17,2 см і датчик мети у вигляді розтяжки. Спрацьовує під тиском 3,5 кг. Коли людина зачіпає розтяжку, міна вибухає, викидає бойову частину на висоту 0,6-0,8 м і розкидає навколо забійні елементи: 2400 кульок або роликів.
Міна МОН-50
Має пластмасовий корпус та датчики у вигляді розтяжки. Спрацьовує за тиску 3,5 кг. У момент вибуху близько 500 забійних елементів вилітають на відстань до 50 м.
Міна ПОМ-3 «медальйон»
Металевий циліндр діаметром близько 6-7 см і висотою близько 20 см. Спрацьовує при тиску ваги середньостатистичної людини і на амплітуду його кроків.
Правила безпеки
В Одесі та області мінна небезпека, на щастя, не така велика, як у наших сусідів у Миколаєві та Херсоні. Проте таблички «Обережно, міни!» та сигнальні стрічки ігнорувати їх не варто. Якщо таки опинилися в забороненій зоні, дотримуйтесь правил мінної безпеки.
Не наближайтесь до будь-яких підозрілих предметів. Нічого не підіймайте із землі.
Що робити, якщо потрапили на мінне поле
Якщо потрапили на мінне поле, не рухайтеся — наступний крок може прийти на вибуховий пристрій. Покличте на допомогу. У МВС України не рекомендують використовувати мобільні телефони – деякі міни можуть активуватись від радіосигналу. Тому спробуйте привернути увагу голосом і попросіть людей, які опинилися поруч, зателефонувати за номерами 101 або 102. Якщо ви впевнені, що дорога позаду вас безпечна — асфальтована, без ям і вибоїн, — обережно відійдіть від предмета на відстань не менше 100 метрів. Не панікуйте і чекайте на допомогу.
Морські міни в Чорному морі
Для відображення висадки російських морпіхів акваторія біля берегів Одеси, Очакова, Чорноморська та Південного була замінована. Малі якірні міни (МЯМ) призначалися для ураження десантних засобів противника.
Водночас знаходяться в Чорному морі та російські міни. За словами речника Одеської ОВА Сергія Братчука, це підтверджує внутрішнє листування між начальниками російських портів — зокрема, Сочинського. У ній повідомляється, що встановлено було 420 хв, викрадених під час окупації Криму у 2014 році.
Загалом, за підрахунками фахівців, зараз у Чорному морі може перебувати 400 – 600 хв.
Чому морські міни потрапляють на пляж
Під час штормів міни зриваються з тросів і дрейфують. І не лише біля нашого узбережжя. Вони були помічені біля берегів Туреччини, Румунії, Болгарії.
Періодично міни прибиває до пляжів, і вони детонують. Так, нещодавній шторм викинув на берег снаряд, який зруйнував будову бази відпочинку в Сичавці.
Читайте також: Три причини, через які небезпечно перебувати на одеських пляжах
Трагічно закінчуються і спроби пляжних запливів у замінованому морі. «Сміливці», які вирішили минулого літа викупатися в Затоці та Грибівці, поплатилися за це життями.
Хвилерізи, що розтягнулися вздовж берегової лінії, від мінної небезпеки не захищають. Імовірність трагічних наслідків для купальників висока, навіть якщо вибуховий пристрій вдариться об хвилювання.
Розмінування моря, за словами експертів, займе багато місяців, а, можливо, і років. Тож коли пощастить поплавати на одеських пляжах – невідомо.
Мінна загроза в пляжних кафе
Разом з тим, ні одеських «пляжних» бізнесменів, і публіку, яка бажає випити кави на морському пісочку, мінна загроза не лякає. Ще минулого сезону, що через нашестя орків так і не став «високим», чи не біля самого моря приймало відвідувачів кафе на 10 станції Великого Фонтану. Буквально, поруч із табличками з промовистими черепами.
Цього року у сонячну погоду був аншлаг у ресторані-пляжі «Кораблик» на 13 станції.
При цьому в ОВА заявляють, що «питання відкриття прибережних закладів у літній сезон обговорюється».
— Я думаю, що всі питання будуть узгоджені та враховані побажання підприємців. Адже економіка має працювати, тому що саме вона — оборона нашої держави та підтримка ЗСУ, – наголосив Сергій Братчук. І з цим ніхто не сперечається. Але все ж таки цікаво: прикриють заклади у забороненій зоні чи пляжі розмінують?
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Читайте також:
- Під Одесою вибух морської міни розніс пляжні будиночки та причал (фото)
- Три люди підірвалися на міні на Одещині, коли купалися в морі