Низка новорічних свят добігла кінця. Багато брали участь у застіллях з великим вибором алкогольних напоїв. Що робити, якщо ви все ж таки «перебрали», розповіла лікар-терапевт вищої категорії Сніжана Ляшук.
Симптоми похмілля
Похмілля (похмільний синдром) – це стан алкогольного отруєння, що виникає після зловживання спиртними напоями Його симптоми можуть проявитися вже за кілька годин, але частіше – ранком після застілля.
Основні ознаки похмілля: пульсуючий головний біль, сильна спрага, відчуття сухості та неприємний присмак у роті, порушення серцевого ритму, набряк, печія, нудота, розлад травлення, втрата апетиту. span>
Для похмільного синдрому також характерні дратівливість, апатія і занепад сил. Часто спостерігаються і почервоніння очей, тремтіння в руках або у всьому тілі, почуття ознобу або спека (іноді вони чергуються).
Організм виводить токсини
Так організм сигналізує, що вступив у боротьбу з токсинами та отруйними речовинами – зокрема, ацетальдегідом, що утворюється в результаті розпаду етанолу. Ацетальдегід токсичніший за сам алкоголь у десятки разів і саме він викликає серцебиття, підвищену пітливість, нудоту і блювання.
Етанол також мають сечогінний ефект, що призводить до поступового зневоднення організму. Крім того, спиртні напої розширюють судини, викликає зміни у роботі мозку та порушення обміну речовин, дратує шлунок та кишечник.
Безпечна доза алкоголю
Загалом наркологи вважають допустимою та відносно безпечною нормою для жінок – келих шампанського та келих вина (по 150 мл), для чоловіків – 100-150 грам міцного алкоголю (віскі, горілка, коньяк).
Як готуватися до вживання алкогольних напоїв
Якщо ви знаєте, що вам належить застілля з вживанням спиртного, вживіть ряд профілактичних заходів.
Не пийте на голодний шлунок
Не починайте вживати алкогольні напої на голодний шлунок. Спочатку з’їжте щось ситне – бутерброд з олією та ікрою чи сиром, шматочок м’яса чи риби. Пом’якшить дію алкоголю на організм та картопля з квашеною капустою. Ще один класичний перевірений рецепт – випити за годину-півтори до застілля 8-10 таблеток активованого вугілля, сорбент прийме основний удар від отруйних продуктів розпаду етанолу на себе.
Не змішуйте напої
На початку свята визначтеся, що ви п’єте, – шампанське, вино або міцніші напої – горілку, коньяк, віскі. Не змішуйте спиртне різних видів (тим більш «знижуючи» градус) і не запивайте солодким газованим газом – воно прискорює всмоктування алкоголю в кров, і ви швидше сп’янієте.
Пийте воду
Для того щоб наступного дня почуватися краще, важливо, крім спиртного, пити за святковим столом і достатню кількість води – це запобігає втраті рідини. Перед сном також випийте хоча б одну склянку води.
Як позбутися похмілля
Якщо ваші плани розсудливо поводитися за святковим столом зазнали фіаско, необхідно грамотно усунути наслідки. Ваше завдання – заповнити в організмі нестачу рідини та вітамінів, покращити самопочуття та настрій.
Для цього пийте воду з додаванням меду та лимона, м’ятний чай, фруктові соки (особливо корисні гранатовий та яблучний). Показані при похмілля та курячий або яловичий бульйон, огірковий або капустяний розсіл (без оцту).
Крім того, обмежте фіактивність, по можливості відлежитеся або поспійте вдень, дотримуйтесь дієтичного харчування або взагалі влаштуйте розвантажувальний день.
Якщо ви серйозно перебрали і напівзаходи явно не допоможуть, зверніться за допомогою до медичних препаратів. Від головного болю прийміть будь-які знеболювальні ліки, від нудоти та спазмів у шлунку врятують сорбенти.
Не «похмеляйтесь» алкоголем
Не варто і «похмелятися» – цей спосіб ефективний тільки для людей, які страждають на алкогольну залежність. У здоровому організмі «добавка» алкоголю викликає лише утворення додаткової порції токсичного ацетальдегіду.
Утримайтеся від кави
Всупереч поширеній думці, міцна кава при похмілля не рекомендований, оскільки він посилює навантаження на серцево-судинну систему і також виводить рідину з організму.
Підготувала Ірина ЛЕБЕДИНЕЦЬ
Фото: кадр з фільму “Поганий Санта”
Читайте також: як позбутися печії в домашніх умовах